Trzyletni okres wypowiedzenia mieszkania. Kiedy ma zastosowanie?
Nieznajomość prawa szkodzi. Zanim wynajmiesz mieszkanie, warto wczytać się w Ustawę o ochronie praw lokatorów. Okresy wypowiedzenia, jakie obowiązują wynajmującego, określa artykuł 11, punkt 3., podpunkt 5., który mówi:
Właściciel lokalu może wypowiedzieć stosunek najmu z zachowaniem:
Nie później niż na 3 lata naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny lokatorowi, o ile zamierza zamieszkać w należącym do niego lokalu, a nie dostarcza mu lokalu zamiennego i lokatorowi nie przysługuje prawo do lokalu, o którym mowa w ust. 4.
To samo prawo stosuje się, jeśli w mieszkaniu ma zamieszkać nie sam właściciel, ale jego rodzic, dziecko lub osoba, której płaci alimenty.
W przypadku, kiedy właściciel znajdzie lokatorom zamienne lokum albo gdy najemca sam jest w posiadaniu podobnego mieszkania, wypowiedzenie można złożyć na pół roku przed planowaną przeprowadzką.
Próbujesz obchodzisz przepis? Możesz spodziewać się kar
Tego przepisu nie da się w prosty sposób obejść. Właściciel lub uprawnione do tego osoby muszą mieszkać w mieszkaniu minimum pół roku. W przeciwnym razie najemca może żądać powrotu do mieszkania, a nawet odszkodowania. Wynajmujący musiałby mu zwrócić nie tylko koszty przeprowadzki, ale też różnicę w czynszu, jeśli w nowym miejscu płacił więcej niż w tym, z którego musiał się wyprowadzić.
Kogo obowiązuje trzyletnie wypowiedzenie?
Trzyletnie wypowiedzenie dotyczy tylko osób, które podpisały umowę najmu tradycyjnego, a nie instytucjonalnego (dot. przedsiębiorców) lub okazjonalnego (dotyczy osób prywatnych, umowa jest zawierana na czas oznaczony, o maksymalnej długości do 10 lat). W tych dwóch ostatnich przypadkach przepisy te nie mają zastosowania. Najem tradycyjny charakteryzuje się najszerszą ochroną lokatora.
Prawo sobie, a Polak sobie?
To prawo nie jest zbyt często stosowane z dwóch powodów. Jak już wspomniano, po pierwsze dlatego, że najemcy nie wiedzą o jego istnieniu i nie dopominają się o swoje prawa, a po drugie umowy najmu są podpisywane często na krótsze okresy, nieprzekraczające roku.
Co więcej, jak podaje Bankier.pl można je ominąć! Kiedy? W przypadku, kiedy do mieszkania ma się wprowadzić inny krewny, którego ustawa nie wzięłą pod uwagę, np. ciotka czy wujek.
Przeczytaj również:
- Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? 10 zasad rozsądnego najemcy
- To musisz wiedzieć, „nie mieszkając już u starych”. Powstał nietypowy poradnik dla najemców
- Wynajmujesz mieszkanie, a jego właściciel przychodzi nieproszony? Wyjaśniamy, czy ma do tego prawo
Źródło: bankier.pl