Wynajmujesz mieszkanie? Sprawdź, kiedy obowiązuje cię 3-letni okres wypowiedzenia

2023-02-06 9:36

Chociaż w niektórych przypadkach wynajmującego obowiązuje trzyletni okres wypowiedzenia, ten przepis jest bardzo rzadko stosowany, chociażby dlatego, że najemcy nie są świadomi istnienia takiego prawa. Nie dotyczy ono jednak wszystkich wynajmujących. Sprawdź, kto powinien mieć go na uwadze.

Ludzie czytający umowę
Autor: Getty Images/Andrii Zastrozhnov

Trzyletni okres wypowiedzenia mieszkania. Kiedy ma zastosowanie?

Nieznajomość prawa szkodzi. Zanim wynajmiesz mieszkanie, warto wczytać się w Ustawę o ochronie praw lokatorów. Okresy wypowiedzenia, jakie obowiązują wynajmującego, określa artykuł 11, punkt 3., podpunkt 5., który mówi: 

Właściciel lokalu może wypowiedzieć stosunek najmu z zachowaniem: 

Nie później niż na 3 lata naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny lokatorowi, o ile zamierza zamieszkać w należącym do niego lokalu, a nie dostarcza mu lokalu zamiennego i lokatorowi nie przysługuje prawo do lokalu, o którym mowa w ust. 4.

To samo prawo stosuje się, jeśli w mieszkaniu ma zamieszkać nie sam właściciel, ale jego rodzic, dziecko lub osoba, której płaci alimenty.

W przypadku, kiedy właściciel znajdzie lokatorom zamienne lokum albo gdy najemca sam jest w posiadaniu podobnego mieszkania, wypowiedzenie można złożyć  na pół roku przed planowaną przeprowadzką.

Próbujesz obchodzisz przepis? Możesz spodziewać się kar

Tego przepisu nie da się w prosty sposób obejść. Właściciel lub uprawnione do tego osoby muszą mieszkać w mieszkaniu minimum pół roku. W przeciwnym razie najemca może żądać powrotu do mieszkania, a nawet odszkodowania. Wynajmujący musiałby mu zwrócić nie tylko koszty przeprowadzki, ale też różnicę w czynszu, jeśli w nowym miejscu płacił więcej niż w tym, z którego musiał się wyprowadzić.

Kogo obowiązuje trzyletnie wypowiedzenie?

Trzyletnie wypowiedzenie dotyczy tylko osób, które podpisały umowę najmu tradycyjnego, a nie instytucjonalnego (dot. przedsiębiorców) lub okazjonalnego (dotyczy osób prywatnych, umowa jest zawierana na czas oznaczony, o maksymalnej długości do 10 lat). W tych dwóch ostatnich przypadkach przepisy te nie mają zastosowania. Najem tradycyjny charakteryzuje się najszerszą ochroną lokatora. 

Prawo sobie, a Polak sobie?

To prawo nie jest zbyt często stosowane z dwóch powodów. Jak już wspomniano, po pierwsze dlatego, że najemcy nie wiedzą o jego istnieniu i nie dopominają się o swoje prawa, a po drugie umowy najmu są podpisywane często na krótsze okresy, nieprzekraczające roku. 

Co więcej, jak podaje Bankier.pl można je ominąć! Kiedy? W przypadku, kiedy do mieszkania ma się wprowadzić inny krewny, którego ustawa nie wzięłą pod uwagę, np. ciotka czy wujek.

Przeczytaj również:

Źródło: bankier.pl

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE