Wreszcie wiadomo, kto stoi za zamkiem w Stobnicy. Jeden z inwestorów nie ma nawet 30 lat

2022-11-18 10:09

W województwie wielkopolskim, w Stobnicy w 2015 r. rozpoczęto po dziś dzień budzącą ogromne kontrowersje i emocje budowę. Dzisiaj stoi tam dostojne zamczysko, przypominające średniowieczną warownię. Problem w tym, że powstało w Puszczy Noteckiej, której obszar obejmuje program Natura 2000.

Zamek w Stobnicy
Autor: Arecki Photo Video / facebook.com/areckiphoto

Kto buduje zamek w Stobnicy?

Zamek w Stobnicy budowała D.J.T., spółka z Poznania. Zacznijmy jednak od początku. Wszystko rozpoczęło się w 2015 r., czyli prawie osiem lat temu. Jak w przypadku każdej budowy, także i tu trzeba było ubiegać się o pozwolenie na nią. Kiedy starosta gminy Oborniki je wydał, budowa ruszyła pełną parą.

Jednak w 2018 r. nad inwestycją zaczęły zbierać się ciemne chmury i zamczyskiem zainteresowała się się opinia publiczna i dziennikarze, ponieważ dawno w Polsce nie wybudowano tak monumentalnego i charakterystycznego obiektu.

Zamek w Stobnicy
Autor: Piotr Gołębiak / facebook.com/golebniak

Największe zdziwienie jednak budziło położenie zamku w Stobnicy, ponieważ powstał na terenie chronionym, objętym europejskim programem Natura 2000, którego celem jest ochrona siedlisk przyrodniczych oraz populacji dziko żyjących ptaków. Ekologowie zaczęli bić na alarm.

Kiedy sprawa stała się dosyć medialna, do akcji wkroczyła prokuratura oraz CBA. Po przeprowadzonym śledztwie, akty oskarżenia postawiono sześciu osobom: inwestorom, głównemu architektowi i urzędnikom. Zarzucono im składanie fałszywych dokumentów oraz budowę na obszarze chronionym. Mimo tego prac budowlanych nie przerwano.

Zamek w Stobnicy
Autor: Autorstwa Archsz - Praca własna, CC BY-SA 4.0

Co dalej z zamkiem w Puszczy Noteckiej?

Chociaż śledztwo ruszyło w 2018 r., dopiero trzy lata później Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego cofnął zgodę na budowę zamku. Z kolei w czerwcu tego roku Sąd Rejonowy w Obornikach umorzył postępowanie wobec trzech mężczyzn. Wydawałoby się, że tu sprawa powinna się zakończyć.

Zamek w Stobnicy
Autor: facebook.com/umoborniki

Jednak zdaje się, że jej poszczególne akty będziemy oglądać jeszcze przez najbliższe  lata, ponieważ sprzeciw na jej umorzenie wyraził Prokurator Okręgowy w Poznaniu i złożył zażalenie, do którego prawomocnie przychylił się Sąd Okręgowy w Poznaniu. Tym samym sprawa inwestorów zamku wróci na wokandę Sądu w Obornikach, czyli tego, który już raz ją umorzył.

Jak wygląda zamek w Stobnicy?

Zamek składa się z czternastu kondygnacji. Szczególną uwagę przyciąga ogromna, licząca kilkadziesiąt metrów wieża. Patrząc na zamek w Stobnicy z zewnątrz można stwierdzić, że praktycznie wszystkie prace zostały zakończone.

Nie wiemy jednak absolutnie nic, jak zamczysko wygląda w środku, ponieważ obiekt jest bardzo dobrze chroniony i nie są tam wpuszczane żadne osoby z zewnątrz. Jak podaje PAP, prawdopodobnie finisz prac będzie miał miejsce w 2025 r. Są to jednak jeszcze niepotwierdzone informacje. 

Kto jest inwestorem zamku w Stobnicy?

Wiele osób zadaje sobie podstawowe pytanie: kto buduje zamek w Stobnicy? Jak podaje portal Money.pl, jest to dosyć tajemnicza sprawa. Właściciele poznańskiej spółki, Dymitr N. (z zawodu architekt, absolwent Politechniki Poznańskiej) oraz Tymoteusz N. nie udzielają się w mediach, stronią od kontaktów z dziennikarzami i mają po 33 i 29 lat. Nie wiadomo nic na temat ich poprzednich, ani przyszłych inwestycjach.

Dymitr N. do 2013 r. był członkiem zarządu firmy odzieżowej Solar, w której zasiadał również jego ojciec, będący jej założycielem. To jednak nie wszystko. Lista wszystkich spółek, których są członkami jest bardzo długa! Zarówno ojciec, jak i syn figurują chociażby na liście członków rady firmy Drokan, która buduje parkingi, drogi i place manewrowe.

Przeczytaj również: 

Źródło: podroze.gazeta.pl, businessinsider.com.pl, money.pl