W czasie wojny działał tu konspiracyjny teatr. Secesyjna willa przejdzie renowację

2023-05-30 11:08

W secesyjnej willi przy ul. Modlińskiej 257 w Warszawie trwają prace remontowe. Budynek, który może poszczycić się niezwykle ciekawą historią, wkrótce odzyska swój dawny blask i na nowo będzie mógł służyć mieszkańcom Białołęki.

willa
Autor: UM Warszawa

Remont secesyjnej willi na Białołęce

Na początku 2022 roku Warszawa uzyskała wszystkie potrzebne zgody (także konserwatora zabytków) i ogłosiła początek renowacji secesyjnego budynku przy ul. Modlińskiej 257.

Wybudowana na początku XX wieku willa od lat popadała w ruinę i „straszyła” swoim wyglądem mieszkańców Białołęki. Dlatego wielu z nich ucieszył fakt, że budynek zostanie wyremontowany i ponownie oddany do użytku lokalnej społeczności.

willa
Autor: screen Google Maps Budynek przy ul. Modlińskiej 257, stan: maj 2021

Jak podaje stołeczny ratusz w odnowionej willi znajdzie się sala widowiskowa na 50 osób, a na pierwszym piętrze rozmieszczone będą sale do zajęć plastycznych, muzyki i tańca. Z kolei strych zostanie zaadaptowany na pomieszczenia biurowe i pracownię malarską.

W budynku znajdzie się nowoczesna winda, która umożliwi swobodny dostęp do każdego z pięter osobom z niepełnosprawnościami.

Wizualka
Autor: materiały prasowe UM Warszawa Willa przy ul. Modlińskiej 257, wizualizacja

Według najnowszych doniesień obiekt ma już nowy dach i tynki na ścianach zewnętrznych. W środku wciąż powstają ścianki działowe i trwa budowa instalacji sanitarnej, elektrycznej i teletechnicznej. W przylegających do willi parterowych oficynach również wymieniono już stropy i dachy, a ściany boczne zostały wzmocnione.

Nad zachowaniem zabytkowego charakteru obiektu czuwa Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków. Pracom konserwatorskim poddawane będą m.in. relikty polichromii na ścianach i sufitach, lamperia i podsufitki na klatce schodowej, drewniane elementy schodów ze stalową balustradą oraz posadzki z terakoty i klepki dębowej 

- informuje stołeczny ratusz.

Koszt inwestycji to ponad 7 mln zł. Jeśli nic nie przeszkodzi w pracach remontowych, odrestaurowana willa zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku.

Historia willi przy Modlińskiej 257

Willa przy ul. Modliskiej 257 ma niezwykle ciekawą historię. Wybudowana w stylu powściągliwej secesji na początku XX wieku była własnością Leona Hajdzionego, warszawskiego przedsiębiorcy.

willa
Autor: UM Warszawa

Od 2014 do 1921 na parterze willi mieściła się szkoła powszechna, poczta oraz posterunek policji. Po 1921 willa przeszła w ręce Skarbu Państwa i cztery lata później powstał tu ośrodek „Przystań”. To w nim młode prostytutki, po leczeniu w szpitalu św. Łazarza, uczyły się ogrodnictwa, prania, gotowania, haftu, szycia i tkactwa. Nabyte umiejętności miały pomóc im znaleźć pracę i wyjść z ubóstwa oraz uzależnień.

W czasie II wojny światowej secesyjna willa pełniła różne funkcje, m.in. składu broni AK. W budynku ukrywało się również wielu Żydów, a przez jakiś czas działał tu nawet konspiracyjny teatr. Na spektaklach pojawiali się znani goście, np. Czesław Miłosz czy młodziutcy aktorzy: Danuta Szaflarska i Andrzej Łapicki.

Budynek główny oraz dwie oficyny szczęśliwie przetrwały wojnę. W latach 50. ulokowano w nich Państwowy Dom Specjalny dla Przewlekle Chorych, a w latach 60. Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych.

Potem przez wiele lat budynki pełniły funkcje usługowe – działał tam m.in. sklep z narzędziami oraz biblioteka. Z czasem budynek opustoszał i zaczął popadać w ruinę – aż do 2021 roku, gdy miasto ogłosiło plany renowacji willi.

Źródła:

  • warszawa.naszemiasto.pl
  • um.warszawa.pl