To pierwsze takie osiedle w Katowicach. Będzie samowystarczalne i nietypowe

2023-05-25 11:22

W Katowicach, przy ul. Kosmicznej ma powstać jedyne w swoim rodzaju osiedle mieszkaniowe. Na uwagę zasługują nie tylko ekologiczne rozwiązania, ale również unikatowe w skali miasta zagospodarowanie terenu wokół budynków.

osiedle
Autor: materiały prasowe TBS Katowice

Ekologiczne osiedle w Katowicach

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego planuje zbudować przy ul. Kosmicznej nowoczesne i ekologiczne osiedle mieszkaniowe.

Jak informują media, TBS oraz inwestor wciąż szukają wykonawcy, który wcieliłby projekt w życie. Wszystko wskazuje na to, że firmę odpowiedzialną za realizację projektu poznamy w drugiej połowie roku, najprawdopodobniej w okresie wakacyjnym. Sama inwestycja ma zostać wybudowana w ciągu 25 miesięcy.

Projekt ekologicznego osiedla na katowickim Giszowcu wyłoniono podczas konkursu organizowanego przez SARP w Katowicach i inwestora. Autorkami osiedla przy ul. Kosmicznej są Kinga Bączyk i Magdalena Orzeł-Rurańska, architektki ze studia K3Xmore.

Z niecierpliwością czekam na realizację tego osiedla, które stanie się doskonałym uzupełnieniem naszej dotychczasowej oferty. W porównaniu do obecnego rynku mieszkaniowego będzie to opcja atrakcyjna cenowo, przy utrzymaniu wysokich standardów, więc stanie się wygodnym i innowacyjnym miejscem do życia dla przyszłych mieszkańców

- mówi o projekcie Marcin Krupa, prezydent Katowic.

osiedle
Autor: materiały prasowe TBS Katowice

Jak będzie wyglądać osiedle?

Osiedle będzie składać się z siedmiu budynków mieszkalnych: 4 trzykondygnacyjnych i 3 czterokondygnacyjnych. Pod nimi znajdować się będą garaże podziemne – szacunkowo, na jednego mieszkańca przypadnie 1.5 miejsca postojowego.

Ponadto, w budynkach znajdą się komórki lokatorskie, pomieszczenia techniczne i rowerownie.

Łącznie osiedle będzie miało 111 mieszkań, od 34-metrowych kawalerek do rodzinnych mieszkań 4-pokojowych o powierzchni 107 m². Każde z mieszkań będzie miało balkon, taras, ogródek oraz przypisaną komórkę lokatorską.

Wszystkie mieszkania przeznaczone będą na wynajem – nie na sprzedaż.

osiedle
Autor: materiały prasowe TBS Katowice

Ekologiczne rozwiązania

Osiedle na ul. Kosmicznej zostało zaprojektowane tak, by w możliwie najmniejszym stopniu obciążać naturę. Do ekologicznych rozwiązań, które zostały przewidziane należą m.in. panele fotowoltaiczne, rekuperacja, ekologiczne materiały budowlane, a także głębinowe i powietrzne pompy ciepła. Dzięki pompom ciepła osiedle nie będzie włączone w sieć ogrzewania systemowego, ale będzie generowało własne ciepło.

Ponadto, na terenie osiedla powstaną ogrody deszczowe ze zbiornikiem retencyjnym, z którego woda będzie wykorzystywana do podlewania terenów zielonych. A tych nie będzie brakowało na terenie osiedla! Pojawi się tam również niewielki staw, mnóstwo drzew wokół budynków oraz zielone dachy nad garażami.

osiedle
Autor: materiały prasowe TBS Katowice

Warto wspomnieć również o przestrzeni wokół budynków, która została zaprojektowana w sposób dość nietypowy jak na dotychczasowe standardy budownictwa.

Teren wokół budynków ma mieć maksymalnie ograniczony ruch samochodowy. Co więcej, mają tam powstać również przestrzenie sprzyjające kontaktom społecznym.

Źródło:

  • 24kto.pl
  • Katowice24.pl
  • Propertynews.pl
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE