Ten zabytkowy kościół zamienił się w bibliotekę. Od nowych wnętrz nie można oderwać wzroku

2022-09-26 12:45

Opuszczony, XIX-wieczny kościół w stylu neogotyckim znajdujący się w miejscowości Vught w Holandii z pomocą architektów nie tylko odzyskał dawny blask, ale również – zmienił swoją funkcję. Teraz mieści się w nim biblioteka, muzeum oraz restauracje. Wnętrza robią wrażenie! To trzeba zobaczyć!

Kościół zmienił się w bibliotekę

Kościół świętego Piotra w Vught, w Holandii powstał w 1884 roku. Świątynię w stylu neogotycko-neoromańskim zaprojektował niemiecki architekt Carl Weber. Malowidła ścienne, które zachowały się do dziś to dzieło cenionego artysty Charlesa Gripsa. W 1935 roku do kościoła dobudowano dwie boczne kaplice.

W 2005 roku kościół niestety zamknięto ze względu na zły stan budowli. Pięć lat później miasto wydało nakaz rozbiórki świątyni. Na szczęście kościół udało się uratować, dzięki współpracy i środkom finansowym lokalnych przedsiębiorców.

To z ich inicjatywy kościół wyremontowano i przemianowano w Centrum De Petrus, które swoje podwoje dla odwiedzających otworzyło w kwietniu 2018 roku.

Obecnie w dawnej świątyni mieści się biblioteka, muzeum miasta Vught, kawiarnia, restauracja oraz sklep oferujący rękodzieło z krajów Trzeciego Świata. W Centrum De Petrus działają także organizacje społeczne, odbywają się spotkania, wystawy sztuki i inne wydarzenia kulturalne.

Kościół-biblioteka DePetrus
Autor: Stijn Poelstra

Na wysokościach

Za nową odsłonę kościoła odpowiada biuro architektoniczne Molenaar & Bol & vanDillen Architects. Twórcy projektu zachowali pierwotną bryłę świątyni, malowidła oraz łuki sklepień. Większą część głównej nawy zajmują metalowe regały z książkami, stoły oraz stoiska sklepowe. Wszystkie te elementy zostały pomyślane tak, by łatwo można je było usunąć na potrzeby np. koncertu czy innego eventu.

Kościół-biblioteka DePetrus
Autor: Stijn Poelstra

Jednak to spektakularna, wijąca się ku górze antresola robi największe wrażenie na odwiedzających Centrum De Petrus. Konstrukcja umieszczona w bocznych nawach zapewnia dodatkową przestrzeń użytkową – na 500 metrach przestrzeni znajduje się miejsce do nauki, sale konferencyjne, a także instalacje grzewcze, oświetlenie i rozwiązania techniczne usprawniające akustykę wnętrza.

Kościół-biblioteka DePetrus
Autor: Stijn Poelstra

Warto dodać, że antresola wychodzi również poza mury kościoła. Jej elementy widoczne są na zewnątrz budowli, gdzie płynnie przechodzą w cztery pawilony połączone ze świątynią. W pawilonach znajduje się m.in. ogród i restauracja.

Źródło: archidaily.com, European Heritage Days, depetrus.nl, whitemad.pl

Zobacz więcej zdjęć wyjątkowej księgarni:

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE