Targi Światło 2018. Modne lampy i Wnętrze otwarte Justyny Smolec

2018-02-22 10:50

Podczas Targów Światło 2018 w Expo XXI w Warszawie odbyła się prezentacja 2. edycji Wnętrza Otwartego – strefy w całości wymyślonej i zaprojektowanej przez architekt Justynę Smolec. Co sprawia, że Wnętrze Otwarte jest tak wyjątkowe?  

Architekt Justyna Smolec od wielu lat propaguje ideę celowego projektowania przestrzeni w taki sposób, by sprzyjała przebywającym w niej ludziom. W tym roku głównym celem aranżacji Wnętrza Otwartego i tematem toczącym się tu rozmów było zaprezentowanie, jak światło  i naturalne, i sztuczne  może wydobywać piękno zastosowanych surowców i tworzyw. Uczestnicy spotkań przyglądali się też najnowszym technologiom, które pozwalają na precyzyjne sterowanie światłem w mieszkaniu.

W kubicznej strukturze ulokowanej w centrum strefy zaprezentowane zostały eleganckie tapety obiektowe Len-Tex marki Newmor. Efektowna struktura tapet i ich migotliwa, biało-szara kolorystyka została podkreślona przez światło lamp polskiej firmy Spot-Light. Delikatne drewniane oprawy wiszące Smal Led oraz nieco masywniejsze kinkiety Trekant Led pięknie rozpraszały światło na ciemnych ścianach i suficie. W tym miejscu istotną rolę odgrywała także wykładzina Newmor o niepowtarzalnym heksagonowym wzorze, zaprojektowanym przez Justynę Smolec specjalnie na to wydarzenie.

Do wnętrza kubika światło z zewnątrz dostawało się przez dwa okna polskiej firmy Fakro jedno do elewacji pionowych, drugie do dachów płaskich. W pierwszym z nich zaprezentowano markizę antysmogową marki Fakro – nowość , która doskonale sprawdza się w coraz bardziej zanieczyszczonym środowisku. Otwartą strukturę kubika można zamknąć szlachetnymi antracytowymi żaluzjami innej polskiej firmy – Anwis. Odpowiednie nachylenie lamel żaluzji znakomicie kontrolowało światło wpadające do kubika.  Żaluzje, lampy, okno dachowe oraz markiza podpięte zostały pod automatyczny system sterowania SaveKey, który w niesłychanie wygodny dla użytkownika sposób, pomaga w zarządzaniu światłem we wnętrzu. Warta podkreślenia jest również czytelność i staranność wykonania paneli sterujących SaveKey, które świetnie pasowały do całości.

Jednego z wejść do kubika strzegły dwie smukle lampy ogrodowe Livia Led firmy Kanlux, które – również podpięte pod system SaveKey – dawały cieple, miłe światło.

Na zewnętrznych ścianach Wnętrza Otwartego nie można było oderwać wzroku od paneli dekoracyjnych 3D firmy Dunes, które zaprezentowane zostały w trzech odsłonach – Rectangles, Honey i Craters. Ich zróżnicowane faktury zostały dodatkowo podkreślone starannie dobranymi oprawami z oferty firmy Kanlux. I tak – do paneli Rectangles dokomponowane zostały małe schodowe oprawy Terra Led, a do dużych kolistych paneli Craters – również okrągłe, bardzo powściągliwe, ale dające mocne światło oprawy Omeris. Efekt był fantastyczny!

Justyna Smolec projektuje nie tylko wnętrza, także meble i oświetlenie. Na jednej z zewnętrznych ścian Wnętrza Otwartego uwagę zwracały trzy błyszczące podświetlane półki pod prysznic jej autorstwa, w kolorach ciemnoszarym, czerwonym i białym. Półki te, otwarte od góry, a zabudowane od boku, służą one do przechowywania plastikowych butelek kosmetyków (estetyczny chaos mnóstwa opakowań znika za boczną ścianką), a przy tym delikatnie oświetlają ścianę łazienki.

Tegoroczne Wnętrze Otwarte to oczywiście także miejsce spotkań i wymiany myśli na temat świadomego projektowania. Wszyscy nasi goście, którzy przyszli posłuchać prezentacji i dyskusji z naszymi ekspertami, mieli zapewniony komfort i wygodę dzięki fotelom Merano i krzesłom Ironica firmy Ton.

Już dziś zapraszamy Państwa na kolejną odsłonę Wnętrza Otwartego by Justyna Smolec 13-15 marca 2019,  Targi Światło, EXPO XXI, Warszawa.