Takie problemy klienci zgłaszają najczęściej! Architekt zdradza, czego najlepiej unikać

2024-06-18 11:46

Samodzielny remont może spędzać nam sen z powiek. Z pomocą architekta będzie o niebo lepiej, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić. Co zrobić, aby ukryć elementy, które nie są zbyt estetyczne, a jednak konieczne do codziennego funkcjonowania? Kaloryfer, piecyk gazowy a może okap w innym miejscu niż początkowo zakładałeś? Architekt Marek Suchocki zdradza, z jakimi problemami zgłaszają się do niego klienci na konsultacjach. Jak nim zaradzić? Sprawdź!

Spis treści

  1. Okap w kuchni
  2. Co zrobić z widocznym koloryferem?
  3. Jak łączyć ze sobą podłogi?
  4. Jak ukryć piecyk gazowy?
  5. NAJCZĘSTSZE PROBLEMY PRZY REMONTACH. Z czym borykają się klienci Marka Suchockiego?

Okap w kuchni

Marzysz, aby płyta do gotowania znajdowała się blisko okna - z widokiem na ogród - a komin masz po drugiej stronie kuchni? Można temu zaradzić. Architekt Marek Suchocki w swoim najnowszym filmie na platformie YouTube mówi o trzech sprytnych rozwiązaniach.

Jednym z nich jest obniżenie sufitu i podłączenie do okapu rury wentylacyjnej, która będzie prowadzić do komina. Rurę możemy ukryć również w meblach, ale wtedy zabierzemy wolną przestrzeń w szafkach. 

Kolejnym rozwiązaniem jest montaż pochłaniacza, zamiast wentylatora. Minusem jest to, że nie każdy pamięta o wymianie filtrów, a jest to niezwykle ważne.

- Od jakiegoś czasu mamy możliwość zamontowania płyty grzewczej z wentylacją. Przekonałem się do tego. Ma to sens! Pochłania bardzo dobrze, filtry są świetnie zrobione, lepiej niż w zwykłych wysuwanych na teleskopach okapach - mówi architekt Marek Suchocki w swoim filmie.

Jak dodaje architekt, wentylacja pochłania wszystko z garnków i działa też jak odświeżacz powietrza.

Co zrobić z widocznym koloryferem?

Designerskie, żeliwne kaloryfery mogą być prawdziwą ozdobą! Rzadko jednak możemy spotkać je w naszych domach. Są drogie i montaż w każdym pomieszczeniu mógłby nadszarpnąć budżet. Co zrobić ze zwykłym kaloryferem, który nam się nie podoba?

Na przykład pomalować w kolorze ścian. Pamiętaj, aby użyć specjalnej farby do kaloryferów. Architekt podpowiada coś jeszcze.

- Możemy też przysłonić kaloryfer ażurową osłoną i nawet nie zauważymy, że tam jest. Przez taką osłonkę ciepłe powietrze przejdzie bez problemu - tłumaczy Marek Suchocki.

Jak łączyć ze sobą podłogi?

Być może masz w swoim mieszkaniu panele i chcesz połączyć je z płytkami drewnopodobnymi? To rozwiązanie może nie wyglądać najlepiej. Jak zauważa architekt, mimo iż dobierając odcienie w sklepie będzie wyglądać niemal identycznie. W naszym domu może nieco się różnić.

Lepszym rozwiązaniem jest dodanie płytki kontrastującej. Jeżeli płytka jest drewnopodobna, dobierzmy klasyczne, szare płytki.

- Ważny jest też format i to, że jest to płytka, a nie płytka drewnopodobna - zauważa architekt.

Jak ukryć piecyk gazowy?

Pamiętajmy, że musimy mieć swobodny dostęp do piecyka gazowego. Raz w roku specjalista powinien sprawdzić, czy nic się z niego nie ulatnia i czy jest sprawny.

Piecyk można schować w szafce na przykład za ażurowymi frontami. A co z rurkami gazowymi? Jak tłumaczy architekt - z miedzianymi nie ma problemu - możemy zabudować je płytką gipsowo-kartonową i wykonać tylko otwory rewizyjne.

W przypadku rur stalowych, co jakiś czas może uchodzić z nich gaz, co przy korzystaniu z zabudowy stanie się niebezpieczne. Zatem najlepszym rozwiązaniem będzie zabudowanie piecyka w szafce lub wykonanie atrapy frontów (pod warunkiem, że nasze rurki są miedziane).

Uwaga: Marek Suchocki zwraca uwagę, aby piecyki były zamontowane nie bliżej niż 60 cm od źródła wody - tak mówią przepisy. Pamiętajmy, że dzisiejsze piecyki mają w sobie mnóstwo elektryczności, dlatego trzymajmy je z dala od wanny.

NAJCZĘSTSZE PROBLEMY PRZY REMONTACH. Z czym borykają się klienci Marka Suchockiego?

Na co narzekają klienci? Z czym się borykają? Jakie rozwiązanie znalazł Marek Suchocki? Jeszcze więcej porad zobaczycie w jego najnowszym filmie.

Murator Remontuje: Malowanie boazerii – metamorfoza przedpokoju
Materiał sponsorowany