Statystyki mówią jasno. Ten typ mieszkań w ciągu najbliższych dekad Polacy będą kupować najchętniej

2022-12-09 9:37

Z danych GUS wynika, że polskie społeczeństwo starzeje się w szybkim tempie. Analitycy przewidują, że duża liczba seniorów będzie wpływać na rynek nieruchomości oraz popularność konkretnych typów mieszkań.

nowy blok
Autor: getty images

Mieszkanie dla seniora

Według Narodowego Spisu Ludności przeprowadzonego w 2021 roku w Polsce 22% osób osiągnęło już wiek senioralny (60+). To prawie o 5% więcej niż dziesięć lat temu. Badacze przewidują, że udział seniorów w populacji naszego kraju będzie się regularnie powiększał.

Starzenie się społeczeństwa będzie miało ogromny wpływ na rynek nieruchomości. Projekty nowo powstających osiedli będą również uwzględniać potrzeby starszych mieszkańców m.in. zapewniając bliski dostęp do aptek, gabinetów lekarskich, a także sklepów spożywczych czy terenów zielonych.

Ale to nie wszystko. Według specjalistów, dużym zainteresowaniem seniorów będą cieszyć się szczególnie dwa rodzaje mieszkań – lokale na parterze oraz budynki mieszkalne z windą.

Popularność mieszkań parterowych

Obecnie mieszkania na parterze są rzadziej kupowane i wynajmowane w porównaniu z mieszkaniami położonymi na wyższych piętrach. Lokale parterowe uważane są za głośniejsze, zapewniające mniejszą prywatność i bardziej narażone na włamania.

Na podstawie ofert sprzedaży mieszkań w serwisach Morizon.pl i Gratka.pl wynika, że mieszkania z rynku wtórnego usytuowane na parterze są nawet o 5% tańsze niż lokale na wyższych piętrach. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego różnica jest jeszcze wyższa i wynosi 7%.

Natomiast porównując mieszkania na parterze z tymi położonymi na najwyższych pietrach (często z tarasami lub obszernymi balkonami) różnica wynosi ponad 30%!

Jednak wraz z powiększającą się grupą seniorów w Polsce możemy spodziewać się odwrócenia tego trendu i swoistego „boomu” na mieszkania parterowe. W końcu takie lokale są dla seniorów rozwiązaniem idealnym – po pokonaniu kilku schodów mogą bez problemu wyjść z bloku i udać się na zakupy czy do lekarza. Podobnie jest w przypadku mieszkań z dostępem do windy.

Dla seniorów mieszkających na wyższych kondygnacjach w budynkach bez windy zejście po schodach i późniejsze wyjście do góry stanowi prawdziwe wyzwanie.

Brak swobody w poruszaniu się, który zapewnia winda może demotywować do aktywności lub uniemożliwić osobie w podeszłym wieku wyjście do sklepu czy – co ważniejsze – do lekarza. W przyszłości seniorzy będą więc także zwracać uwagę na zakup lokali w budynkach z wygodną windą.

Badacze przewidują również, że dążenie do jak najdłuższego zachowania pełnej aktywności życiowej oraz samodzielności będzie dla seniorów dostatecznym motywatorem do przeprowadzki do mieszkania usytuowanego na niższej kondygnacji lub w budynku z windą.

Źródło: morizon.pl