Mieszkania socjalne raczej nie kojarzą się z wysublimowanym designem czy estetycznym wykończeniem. Budynek mieszkalny Dortheavej, który w 2018 roku stanął w północnej części Kopenhagi przełamuje ten stereotyp.
i
Za projekt bloku przeznaczonego dla mieszkańców duńskiej stolicy o najniższych dochodach odpowiada słynne biuro architektoniczne Bjarke Ingels Group (BIG).
i
W efekcie powstał czteropiętrowy budynek o drewnianej fasadzie. Blok mieści aż 66 mieszkań socjalnych, a każde z nich ma własny taras, wielkoformatowe okna (które doskonale doświetlają wnętrze), salon z drewnianym parkietem, betonowy sufit (wysokość mieszkania to aż 3.5 m!) i meble vintage.
Powierzchnia mieszkań waha się od 60 do 115 metrów, co jest dużym plusem, ponieważ z reguły mieszkania socjalne są bardzo małe i nieustawne.
i
By zniwelować koszty budowy, zastosowano prefabrykowano elementy, a także skromne, lecz wytrzymałe materiały. Wnętrza industrialnym klimatem (beton, jasne drewno) nawiązują do przemysłowego charakteru okolicy.
i
Cechą charakterystyczną bloku Dortheavej jest drewniana elewacja i modułowy charakter – południowa fasada wygląda jakby była zbudowana z kwadratowych klocków, co daje ciekawy efekt wizualny i dynamizuje bryłę.
i
Moduły z dużymi przeszkleniami rozdzielone są balkonami, tworząc rytm efekt szachownicy. Od północy elewacja jest natomiast bardziej jednolita i stonowana.
i
Bez wątpienia mieszkania socjalne Dortheavej to perełka na architektonicznej mapie Kopenhagi i kolejny udany projekt biura BIG.