Dom na Marsie
Ludzkość w przyszłości może zamieszkać na Marsie. Tak przynajmniej zakładają amerykańscy inżynierowie z Uniwersytetu Arizony. Naukowcy pracują nad systemem, który pozwalałby autonomicznym łazikom eksplorować marsjańskie jaskinie, szukając miejsc, w których mogliby zamieszkać astronauci.
Dlaczego akurat jaskinie? Formacje skalne są ponoć idealnym i w pełni naturalnym schronieniem przed szkodliwym promieniowaniem kosmicznym oraz trudnymi warunkami atmosferycznymi na Czerwonej Planecie.
Przypomnijmy, że średnia temperatura latem na Marsie wynosi maksymalnie 25 stopni, a więc podobnie jak na Ziemi. Niestety, marsjańskie zimy, zwłaszcza w okolicach biegunów są bardzo surowe, a temperatury spadają tam do -150 stopni. Typowa noc na Marsie to z kolei 70 stopni na minusie.
Na duże amplitudy temperatur ma wpływ specyficzna atmosfera, która otacza Czerwoną Planetę. Jest bardzo cienka i składa się w 95% z dwutlenku węgla. W efekcie energia cieplna otrzymywana od Słońca nie utrzymuje się długo i planeta szybko się wychładza.
Jak wierzą amerykańscy naukowcy, jaskinie na Marsie, po odpowiednim urządzeniu i przystosowaniu do życia mogłyby stać się dobrym schronieniem dla kosmonautów – a w dalszej perspektywie, nawet prywatnych inwestorów, którzy chcieliby wejść w posiadanie międzyplanetarnej rezydencji.
Mechaniczni odkrywcy
Łaziki, które eksplorowałyby Czerwoną Planetę miałyby docelowo pracować samodzielnie, a więc bez ciągłego nadzoru inżynierów. Naukowcy zakładają, że łaziki mogłyby działać w dwóch trybach.
Abo wysyłać biernie dane do pojazdu-matki i samodzielnie decydować o tym, jakie części planety badają, albo podporządkować się pojazdowi-matce i badać tylko te obszary, które zostały im zlecone.
System obsługujący łaziki wciąż jest w fazie projektowania, ale świat naukowy z niecierpliwością i entuzjazmem patrzy w stronę laboratorium Uniwersytetu Arizony.
Gdyby udało się wdrożyć plan adaptacji jaskiń na Marsie, moglibyśmy lepiej poznać Czerwoną Planetę. Ujarzmiając trudne warunki na niej panujące – kto wie, może moglibyśmy stworzyć nowe miejsce do życia?
Źródło:
- Domiporta
- CNN