Sąsiad wystawia śmieci na klatkę? Tak rozwiążesz ten uciążliwy problem

2023-02-21 9:13

Klatka schodowa to przestrzeń wspólna i każdy z mieszkańców bloku powinien to respektować. Niestety, zdarza się, że któryś z sąsiadów regularnie wystawia worki ze śmieciami na klatce, zamiast od razu wyrzucić je do śmietnika. Jak zmotywować sąsiada do nietrzymania śmieci przed drzwiami? Podpowiadamy!

śmieci na klatce schodowej
Autor: getty images

Czy można trzymać śmieci na klatce schodowej?

Teoretycznie można, chyba że śmieci są wielkogabarytowe lub łatwopalne, wtedy jest to niezgodne z prawem, ponieważ takie odpady stwarzają zagrożenie pożarowe.

Jeśli jednak są to mniejsze worki np. z odpadkami spożywczymi, prawo nie zakazuje trzymania ich na korytarzu.

Warto jednak zajrzeć do regulaminu bloku, w którym mieszkamy. Może się bowiem okazać, że wspólnota lub administrator budynku zakazał wystawiania śmieci na klatce schodowej.

Jak poprosić sąsiada, by nie trzymał śmieci na korytarzu?

Worki ze śmieciami, które emitują nieprzyjemne zapachy to duży problem i nie powinniśmy go lekceważyć. Oczywiście, jeśli ktoś wystawił worek przed drzwi na kilka minut czy godzin, nie musimy się przejmować.

Jeśli jednak sytuacja powtarza się regularnie, a worek ze śmieciami stoi na klatce przez kilka dni – powinniśmy zareagować. Zwłaszcza jeśli śmieci brzydko pachną. Jak zwrócić uwagę sąsiadowi, by nie trzymał worków ze śmieciami na korytarzu?

Sposób 1: Rozmowa lub wiadomość pisemna

Najprostszym sposobem jest porozmawianie z sąsiadem i wytłumaczenie mu, że śmieci pozostawione przez dłuższy czas na klatce nieprzyjemnie pachną.

Pamiętajmy, by zrobić to grzecznie i kulturalnie. Może się okazać, że sąsiad nie robił tego specjalnie i nie zdawał sobie sprawy, że jego działanie przeszkadza pozostałym mieszkańcom.

Jeśli wolimy uniknąć bezpośredniego kontaktu dobrym pomysłem będzie napisanie krótkiej wiadomości i położenie jej przy worku na śmieci lub wrzucenie jej do skrzynki na listy.

Sposób 2: Powiadomienie administracji budynku

Jeśli mimo rozmowy i kilku wysłanych liścików sąsiad nie przestaje wystawiać przed drzwi śmierdzących worków ze śmieciami, możemy zawiadomić administrację budynku lub zarząd wspólnoty. Najlepiej zrobić to na piśmie – w ten sposób będziemy mieć dowód, że sprawa została zgłoszona. Zarządca budynku może wtedy zwrócić się bezpośrednio do upartego sąsiada i wyegzekwować usunięcie śmieci z klatki.

Sposób 3: Wsparcie straży miejskiej

Jeśli administracja nic nie wskóra albo po prostu zlekceważy naszą prośbę, możemy zawiadomić straż miejską. Mimo że straż miejska nie może bezpośrednio rozkazać naszemu sąsiadowi, by usunąć worek ze śmieciami z korytarza, to może nałożyć mandat na administrację budynku za nieutrzymywanie porządku na klatce schodowej.

To ostateczność i w większości przypadków zwykła rozmowa z sąsiadem załatwia sprawę. Warto jednak być świadomym innych opcji, gdy sprawa przybierze poważniejszy lub niespodziewany obrót.

Źródło: onet.pl

Nasi Partnerzy polecają