Spis treści
- Konkurs Dobry Wzór 2025
- Dobry Wzór w tym roku w nowej odsłonie
- Kto i co może powalczyć o laur?
- Tak wyglądała gala konkursu Dobry Wzór 2024 - zobacz galerię
Konkurs Dobry Wzór 2025
Dobry Wzór to konkurs organizowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego – instytucję o ugruntowanej pozycji w świecie polskiego designu będzie w 2025 r. miał swoją 32. edycję. To wyjątkowa szansa dla producentów i projektantów, także z branży budowlanej i wykończenia wnętrz, na zdobycie uznania ekspertów, prestiżu oraz szerokiej promocji swoich rozwiązań.
Dobry Wzór w tym roku w nowej odsłonie
Tegoroczna odsłona, po wielu konsultacjach z ekspertami: projektantami, akademikami i ekspertami ze świata biznesu przybiera nową formułę.
Konkurs w nowej odsłonie ma promować produkty, systemy komunikacji (zainteresowani mogą składać zgłoszenia w kategoriach:
- wzornictwo produktowe
- wzornictwo systemów wizualnych)
- oraz badania i inicjatywy, które realnie wpływają na poprawę jakości życia, wspierają rozwój społeczny, gospodarczy i środowiskowy oraz wyznaczają nowe standardy w polskim designie (Wzornictwo: rozwój i promocja).
Ta ostatnia kategoria to zupełna nowość w Dobrym Wzorze, a jej celem jest podkreślenie przyszłościowego charakteru projektowania, skupiającego się na promocji, eksploracji i rozwoju wiedzy oraz kompetencji projektowych.
Szczegółowe opisy tej i innych kategorii wraz z przykładami, a także inne informacje dla zgłaszających się do konkursu znajdują się na stronie internetowej (www.dobrywzor.com).
Odświeżyliśmy zasady i kryteria oceny, wprowadziliśmy nowe kategorie oraz otworzyliśmy nowe możliwości promowania projektów wyróżnionych znakiem Dobrego Wzoru. Chcemy, by Dobry Wzór był kompasem w świecie projektowania. Nie szukamy jednej definicji designu, ale wskazujemy kierunki, za którymi warto podążać. Wiemy, jak różnorodne potrafią być projekty – różnią się skalą, funkcją, kontekstem. Dlatego zamiast prostych porównań, stawiamy na uważną ocenę jakości, innowacyjności i odpowiedzialności - mówi Daniel Kraszewski, kurator konkursu, projektant.
Kto i co może powalczyć o laur?
Konkurs jest otwarty na szerokie spektrum produktów i usług dostępnych na polskim rynku.
Zgłoszenia do konkursu Dobry Wzór 2025 przyjmowane są od 15 lipca do 30 września 2025 roku.
W trakcie naboru obowiązują trzy okresy zgłoszeń:
- najtańszy, tzw. Early Birds od 15 lipca do 15 sierpnia,
- środkowy – Regular od 16 sierpnia do 15 września
- ostatni, najdroższy – Latecomer obowiązujący od 16 do 30 września 2025 roku.
Po tym czasie nadesłane zgłoszenia zostaną ocenione przez jurorów, którzy wytypują grupę finalistów. To spośród nich wybrani zostaną laureaci konkursu, którzy otrzymają znak Dobrego Wzoru oraz tytuł Ikony.
Gala finałowa podczas której ogłoszone zostaną wyniki konkursu planowana jest na początek listopada, a wystawa pokonkursowa – na styczeń przyszłego roku.
Tak wyglądała gala konkursu Dobry Wzór 2024 - zobacz galerię
Zobacz także: Architektura biofilna - zdjęcia i inspiracje
