Rękawice Jędrzejczyk i dmuchany Hulk na pierwszej takiej aukcji w Polsce. "Podobne odbywają się w Christie’s czy Sotheby’s"

2022-09-27 17:47

Dmuchany „Hulk Elvis” z wystawy Jeffa Koonsa, maseczka Juliette Binoche z kostiumu w cyberpunkowym filmie „Ghost in the Shell”, deskorolka z autografem Tony’ego Hawka. Nie tylko sztuka w autorskiej selekcji, ale i kolekcjonerskie obiekty ze świata popkultury można wylicytować w internetowej aukcji Art & Design.

Obrazy
Autor: serwis prasowy aukcji Art & Design 5 Barbie 20 000 B. C., Malte Y. ESKESTAD, papier (sitodruk na kartonie), żywica, tworzywo sztuczne, akryl (figurka ręcznie malowana) wymiary karty: ok. 10, 5 x 18 cm wys. figurki: ok. 7 cm; Myśl jest realną siłą, 2021, Natalia BAŻOWSKA, olej, płótno wymiary: 70 x 50 cm.

Aukcja inna niż wszystkie – taką dostaliśmy informację. Na czym polega jej wyjątkowość?

Ewa Mierzejewska: Wszystkie aukcje z cyklu Art & Design są w pewien sposób wyjątkowe, ponieważ są to aukcje kuratorskie. To znaczy, że zapraszam do udziału wybranych artystów i selekcjonuję ich prace. Jednak ta aukcja, już piąta z kolei, jest najbardziej nietypowa. Po pierwsze jest największa z dotychczasowych, bo tym razem na licytację wybrałam aż 87 obiektów. Po drugie, obok dzieł sztuki tradycyjnie rozumianej, czyli obrazów i rzeźb polskich współczesnych artystów, na licytację wystawiam niezwykłe przedmioty z całego świata. Przykłady? Maseczka Juliette Binoche, która stanowiła część jej kostiumu w cyberpunkowym filmie „Ghost in the Shell”. Deskorolka z autografem Tony’ego Hawka. Rękawica MMA z autografem mistrzyni świata Joanny Jędrzejczyk. Dmuchany „Hulk Elvis” Jeffa Koonsa z wystawy w słynnej Gagosian Gallery. Komplet porcelany z motywami z twórczości Keitha Haringa. Figurka KAWS z limitowanej kolekcji dla MoMa. Oryginalne rysunki animatorów kultowych kreskówek, takich jak „Beavis i Butt-Head” i „Czarodziejka z Księżyca”. Do tego dzieła najlepszych światowych przedstawicieli artystycznego nurtu custom bootleg toys, takich jak m.in. Sucklord, Lister, Retrogimmick, RYCA, Dziadostwo. Wszystko to będzie można obejrzeć na wystawie przy Mysiej 3 (III piętro) od 29 września do 2 października.

Krzyk awh… too much beauty! Tribute to Edvard Munch, 2012, 80 x 60 cm, olej, płótno
Autor: serwis prasowy aukcji Art & Design 5 Krzyk awh… too much beauty! Tribute to Edvard Munch, 2012, 80 x 60 cm, olej, płótno - wystawiony na aukcji Art & Design 5

Obrót obiektami kultury popularnej to nowość w Polsce, czy już się rozwija? Jak bardzo jest popularny na za granicą?

Art & Design 5 jest pierwszą aukcją w Polsce, na której można licytować tego typu obiekty. Choć mają one u nas swoich wiernych fanów, to nie można powiedzieć, aby było to zjawisko powszechne. Natomiast na świecie to coś dużo więcej niż trend – to ogromny rynek! Podobne przedmioty jak na mojej aukcji można kupować w największych i najbardziej szacownych domach aukcyjnych, takich jak Christie’s czy Sotheby’s. Dom aukcyjny Heritage Auctions specjalizujący się w sprzedaży kolekcjonerskich obiektów z roku na rok osiąga coraz większe, a teraz już naprawdę gigantyczne dochody.

Skąd takie obiekty na aukcji w Polsce? Przede wszystkim kojarzą się ze Stanami Zjednoczonymi.

Do współpracy przy Art & Design 5 zaprosiłam Marka Kasperskiego, właściciela kolekcji liczącej około 2000 obiektów ów z całego świata. Na aukcję Art & Design 5 przeznaczył on 23 pozycje, stanowiące przekrój jego zainteresowań: memorabilia, animation art, sztukę użytkową i custom bootleg toys. Przy okazji: bootlegi to takie „zabawki dla dorosłych”, choć bliżej im do współczesnych rzeźb. Tworzone są przez świetnych artystów, zazwyczaj w ściśle limitowanych seriach lub nawet pojedynczych egzemplarzach. Przypominają figurki na kartonikach, które kupujemy dzieciom, ale nimi nie są. Artyści używają w nich autorskich odlewów figurek i ręcznie malowanych kartonów, nadając im zupełnie nowe konteksty.

Oryginalna folia celuloidowa do animeCzarodziejka z Ksizyyca wystawiona na aukcji Art & Designn
Autor: serwis prasowy aukcji Art & Design 5 Oryginalna folia celuloidowa do anime"Czarodziejka z Ksizyyca" wystawiona na aukcji Art & Designn

Wygląda na to, że wydarzeni może przyciągnąć zupełnie innych odbiorców niż wcześniej. Jak wziąć w niej udział?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że sam udział w aukcji nic nie kosztuje. Dopiero, jeśli uda nam się wygrać, to do kwoty wylicytowanej dopłacamy 18% – jest to tak zwana opłata aukcyjna. Poza tym wystarczy mieć komputer albo smartfon i założyć sobie konto na Artinfo.pl, co trwa dosłownie minutę. Kiedy mamy już konto, to logujemy się na Artinfo.pl, wchodzimy w katalog aukcyjny, oglądamy go, wybieramy, co nam się podoba, i… używamy przycisku „Licytuj”. System komputerowy wskazuje nam, o ile możemy w danym momencie podnieść cenę, czyli ile wynosi możliwe w danej chwili „postąpienie”. Nie możemy np. podnieść ceny o pięć czy dziesięć złotych, tylko od razu o sto albo dwieście – kwoty postąpień rosną, gdy rośnie cena. Zwykle największe emocje czekają na nas w końcówce licytacji, czyli w finale. Finał aukcji Art & Design zaplanowany jest na 11 października, na godzinę 21:00. Od tego momentu co minutę będą kończyć się licytacje kolejnych obiektów z katalogu. Ale uwaga, jeśli ktoś kliknie „licytuj” w ciągu ostatnich pięciu minut przed zakończeniem licytacji danego obiektu, to automatycznie uruchomi tak zwaną „dogrywkę” – przesunie zakończenie o kolejne pięć minut. Przy najbardziej zaciętych pojedynkach licytacja bywa wielokrotnie przedłużana i czasem wydaje się, że nigdy się nie skończy.… Wreszcie zwycięzca zostaje sam na placu boju. I może być wtedy naprawdę dumny z wygranej.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE