Psychodelia czy romantica: Aukcja Plakatu i Aukcja Grafiki w DESA Unicum

2017-01-18 13:42 materiał redakcji DW

Słynny, poszukiwany przez kolekcjonerów plakat Jana Lenicy do opery „Wozzeck” Albana Berga z 1964 roku będzie licytowany na Aukcji Plakatu 26 stycznia w DESA Unicum w Warszawie. Wśród artystów także Jan Młodożeniec i Henryk Tomaszewski. Tego samego wieczoru odbędzie się Aukcja Grafiki, gdzie zostaną zaprezentowane prace Stażewskiego, Stryjeńskiej, Nowosielskiego, a także Modiglianiego, Picassa i Chagalla.

Psychodeliczny plakat do awangardowej opery Berga wystawianej w Warszawie, zaliczany do najwybitniejszych prac twórców polskiej szkoły plakatu, znajduje się dziś m.in. w zbiorach nowojorskiej MoMA. Otrzymał Złoty Medal na pierwszym Międzynarodowym Biennale Plakatu w 1966 roku. Wydrukowany początkowo w liczbie 15 tys. egzemplarzy plakat oddawał zarówno atonalność nowatorskiego dzieła operowego z 1922 roku, jak i psychologiczny zamęt w głowach bohaterów utworu (libretto opowiada o życiu codziennym żołnierzy, w którym sadyzm, brutalność i eksploatacja są na porządku dziennym).

Popularność plakatu wynikała także z tego, że widziano w nim odpowiedź na rosnące napięcia polityczne w bloku komunistycznym. Jego cena wywoławcza na styczniowej aukcji to 2,8 tys. zł. Podczas aukcji licytowane będą także inne plakaty Lenicy z różnych okresów: na 6. Międzynarodowe Biennale Plakatu z 1976 roku, plakat do meksykańskiego dramatu „Rio Escondido” (1955), do dwuaktowej opery tragicznej „Norma” Vincenzo Belliniego, która miała warszawska premierę w 1992 roku.

Na aukcji pojawią się także prace innego ważnego twórcy polskiej szkoły plakatu Jana Młodożeńca: do filmu produkcji włoskiej „Neapol, miasto milionerów” (1958), romantycznych „Wakacji sycylijskich” (1956), surrealistycznego „Uprowadzenia” (1962) czy mroków Bergmanowskiego „Jaja węża" (1980), za który to plakat artysta otrzymał Złoty Medal na Polskim Biennale Plakatu w Katowicach w 1981 roku.

Autorami licytowanych prac (w sumie 138) będą ponadto Henryk Tomaszewski, Henryk Berlewi, Eryk Lipiński, Waldemar Świerzy (znana praca przedstawiające Jimiego Hendrixa), Stefan Norblin czy Józef Mroszczak. Ceny wywoławcze: od 100 do 3,5 tys. zł (za „Wilno” Stefana Norblina).

Od Chagalla do Stryjeńskiej

Tego samego wieczoru odbędzie się także Aukcja Grafiki, gdzie zostaną zaprezentowane prace artystów polskich i zagranicznych: „Kompozycje geometryczne” Henryka Stażewskiego, grafiki Pabla Picasso („Portret rodzinny” i „Profil kobiety”), litografie Amadeo Modiglianiego (praca przedstawiająca polskiego malarza Mojżesza Kislinga) oraz Marca Chagalla („Nokturn w Wenecji”), weduta Piranessiego, prace przedstawicieli Grupy Rytm: Zofii Stryjeńskiej (stroje ludowe), Władysława Skoczylasa i Eugeniusza Zaka, a ponadto grafiki Jerzego Nowosielskiego. W przypadku grafik ceny wywoławcze są nieco wyższe: od 500 zł do 8 tys. zł za exlibris Stanisława Weingartena autorstwa Bruno Schulza.

Aukcja Grafiki: 26 stycznia, godz. 19:00; Aukcja Plakatu: 26 stycznia 20:00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa.

Wystawa obiektów: 11-26 stycznia 2017 , godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa, wstęp wolny.