Przed wojną hodowano tu pomarańcze i ananasy. Teraz warszawskie Ogrody Ulricha znów będą tętnić życiem

2022-07-15 8:09

Już w październiku 2022 do użytku warszawiaków zostaną oddane szklarnie, w którym przed wojną hodowano egzotyczne owoce. W słynnych Ogrodach Ulricha znajdą się m.in. lokale gastronomiczne i przestrzeń kulturalno-rozrywkowa. Za projekt rewitalizacji zabytkowego obiektu odpowiadają pracownie: WXCA z Warszawy oraz LAB3 z Poznania.

Ogrody Ulricha – miejsce pełne historii

Ogrody Ulricha już od początku istnienia wzbudzały niemały podziw wśród warszawiaków i osób odwiedzających polską stolicę. Powstały w 1878 roku z inicjatywy Jana Krystiana Ulricha, syna słynnego warszawskiego ogrodnika, Jana B. Ulricha i aż do wybuchu drugiej wojny światowej działały jako rozbudowany zakład ogrodniczy, w skład którego wchodziły szkółki, pokazowy ogród i oczywiście podgrzewane szklarnie. To właśnie w nich hodowano egzotyczne rośliny, m.in. pomarańcze i ananasy!

Po wojnie zakład został upaństwowiony, ale powoli podupadał aż w drugiej połowie XX wieku postanowiono go zamknąć. W 2001 roku cały teren Ogrodów Ulricha wraz z pozostałościami historycznych budynków wpisano do rejestru zabytków. Teraz, Ogrody ponownie rozkwitną – i to nie tylko roślinnością, ale też życiem towarzyskim!

Ogrody Ulricha przywrócone mieszkańcom Warszawy
Autor: Pracownia WXCA, wxca.pl

Rewitalizacja Ogrodów Ulricha w Warszawie

Warszawska pracownia WXCA zajmie się rewitalizacją zabytkowych szklarni i terenów zewnętrznych, natomiast poznański zespół z LAB3 – Willi Ulricha i Zielonej Chaty.

Każda z dwóch historycznych szklarni będzie odgrywać inną rolę. W jednej z nich znajdą się lokale gastronomiczne: restauracje, kawiarnie, bary i egzotyczna oranżeria, w drugiej zaś przestrzeń z rozrywką dla najmłodszych. Wszystkie murowane elementy zabytkowych, XIX-wiecznych szklarni zostaną zachowane, a naziemne konstrukcje obiektów zostaną odtworzone z detalami białej ślusarki i przeszkleń.

Ogrody Ulricha przywrócone mieszkańcom Warszawy
Autor: Pracownia WXCA, wxca.pl

Centralną oś całego kompleksu stanowi pasaż wiodący od ulicy Górczewskiej do centrum handlowego Wola Park. Plac będzie tętnił życiem przez cały rok. Będzie to przestrzeń dla rozmaitych wydarzeń kulturalnych: koncertów, pokazów kina plenerowego, imprez tanecznych czy targów. Przestrzeń wokół zostanie zazieleniona, a część dawnego placu zmieni się w ogród społeczny i pasaż z kwitnącymi drzewami owocowymi, przywodzący na myśl sad we mgle. Ochłody w upalne dni dostarczy fontanna.

Na terenie zrewitalizowanych Ogrodów Ulricha nie zabraknie też miejsca dla dziecięcych zabaw na świeżym powietrzu. Projekt architektów z WXCA zakłada, że kompleks będzie pełnił również funkcję atrakcyjnego centrum edukacji ekologicznej.

Zrewitalizowane Ogrody Ulricha zostaną oddane do użytku mieszkańców stolicy już w październiku tego roku!

Zobacz, jak będą wyglądać nowe Ogrody Ulricha w Warszawie: