Projekt WYWIAD: Roland Stańczyk w rozmowie ze Stowarzyszeniem Architektów Wnętrz. WIDEO

2022-07-01 16:25

– Rolą architekta jest stworzenie ramy, którą mieszkańcy będą wypełniać swoimi pragnieniami, swoją osobowością, swoimi zainteresowaniami. Jeżeli się podejmuje decyzje za innych, trzeba to robić niezwykle odpowiedzialnie – przestrzega Roland Stańczyk, właściciel pracowni RS Studio, w 4. odcinku cyklu Projekt WYWIAD, w którym Stowarzyszenie Architektów Wnętrz rozmawia z twórcami. Zapraszamy do obejrzenia filmu.

Roland Stańczyk, Projekt WYWIAD
Autor: Stowarzyszenie Architektów Wnętrz, materiały prasowe Roland Stańczyk

Bohater tego odcinka to architekt od lat projektujący wnętrza, a także członek zarządu Stowarzyszenia Architektów Wnętrz. Jak ocenia, praca ta wymaga odczytywania i uwzględniania w projekcie bardzo wielu wątków. – Wnętrza powinny funkcjonować w kontekście otoczenia, korespondować z nim. A moja praca polega właśnie na poszukiwaniu optymalnych rozwiązań i godzeniu pragnień klientów z zastaną sytuacją – zaznacza. Bardzo mi zależy, by mieszkania odzwierciedlały upodobania i były wypełnione osobowością osób, dla których je tworzę – dodaje. 

Rolę architekta wnętrz Roland Stańczyk widzi nie tyle w kreacji, co we współtworzeniu przestrzeni. Z kim? Z przyszłym użytkownikiem danego pomieszczenia. – Bardzo ważne jest, by spróbować zaangażować inwestora w proces projektowy – tak by stał się partnerem współtworzącym przestrzeń dla samego siebie. Wtedy ona będzie miała największe szanse zadowolić go w przyszłości – objaśnia. 

Roland Stańczyk, Projekt WYWIAD
Autor: Hanna Długosz / Stowarzyszenie Architektów Wnętrz, materiały prasowe Wnętrze projektu Rolanda Stańczyka

W wywiadzie filmowym Roland Stańczyk podkreśla, że niezbędna każdemu architektowi wnętrz kompetencja bazowa to wrażliwość na piękno zarówno ducha, jak i materii. A co poza tym? – Bardzo solidna wiedza, stale pogłębiana. Przydaje się odrobina talentu i trudnego do uchwycenia wyczucia, które się po prostu ma albo nie ma. Uważam jednak, że ogromnie ważne jest wykształcenie kierunkowe. Daje bardzo mocne podstawy. Wiedzę techniczną. Wiedzę z teorii funkcjonalności. Wiedzę historyczną. Uczymy się kompozycji, uczymy się o kolorach, przede wszystkim umiemy dobierać proporcje.

Architekt mówi o powodach, dla których twórcom nie wolno zaprzestać ciągłej pracy nad sobą. Mówi o roli sztuki w jego życiu i o swoich nadziejach związanych z postępem technicznym. Wyznaje też coś, co jak dotąd mało kto o nim wie... Co? Odpowiedź w filmie. 

Projekt WYWIAD: rozmowa SAW z Rolandem Stańczykiem z RS Studio