Pomnik UFO, ziemniaka i serka homogenizowanego. 13 najdziwniejszych pomników w Polsce

2023-01-19 13:33

Polska uwielbia stawiać pomniki - i to nie tylko zasłużonym osobistościom znanym z kart historii. W naszym kraju znajdziemy mnóstwo pomników, które są dość... nietypowe. Poniżej prezentujemy listę 13 najciekawszych i najdziwniejszych polskich pomników. Koniecznie trzeba je zobaczyć!

Pomniki
Autor: wikiepdia.org

Najdziwniejsze i najciekawsze pomniki w Polsce

Nie da się ukryć, że Polacy są zakochani w pomnikach. Stawiamy je często i chętnie. Dla przykładu, szacunkowa ilość pomników i rzeźb przedstawiających Jana Pawła II w Polsce wynosi 700-800! Jako dumny naród nie ograniczamy się jednak tylko i wyłącznie do upamiętniania wielkich postaci zasłużonych ojczyźnie.

Lubimy od czasu do czasu postawić pomnik także przedmiotom, produktom spożywczym, zwierzętom, a nawet fikcyjnym postaciom czy zjawiskom. Wszystko, z czego jesteśmy dumni lub co chcemy uczcić bądź upamiętnić może stać się w Polsce pomnikiem. 

Poniżej prezentujemy crème de la crème, wisienkę na torcie wszystkich rodzimych pomników. Oto 13 przykładów najdziwniejszych i najbardziej nietypowych pomników, jakie powstały do tej pory w naszym kraju:

1. Czajnik w Mrągowie

Mimo że na pierwszy rzut oka nie przypomina w niczym czajnika, taka właśnie nazwa figuruje w oficjalnej dokumentacji. Mrągowski Czajnik powstał ze środków Urzędu Miasta Mrągowa oraz finansowania pozyskanego z Unii Europejskiej. 

Ze względu na swój dość...sugestywny kształt, Czajnik szybko stał się obiektem żartów. Doczekał się nawet fanpage'a na Facebooku o wdzięcznej nazwie Dorodny Czajnik, Duma Mrągowa. 

Dorodny Czajnik w Mrągowie
Autor: facebook.com/czajnikmragowo Dorodny Czajnik w Mrągowie

2. Posąg UFO w Emilcinie

Pomnik UFO w Emilcinie, woj. lubelskim upamiętnia wydarzenia z 10 maja 1978 roku. Tego dnia miejscowy rolnik, Jan Wolski miał spotkać na swojej drodze przybyszów z kosmosu. Według relacji Wolskiego, istoty pozaziemskie zabrały go na chwilę na swój statek i nawet poczęstowały jedzeniem przypominającym sopel lodu (rolnik jednak grzecznie odmówił). 

Wielu ufologów kwestionuje historię mężczyzny, ale nie przeszkodziło to Fundacji Nautilius w 2005 roku postawić we wsi Emilcin pomnik upamiętniający niezwykłe wydarzenia. Inskrypcja na pomniku głosi: "Prawda jeszcze nas zadziwi"

pomnik ufo
Autor: wikipedia.org Pomnik UFO w Emilcinie

3. Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie

Posąg Chrystusa w Świebodzinie powstał w 2010 roku i od razu wywołał poruszenie, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Mierzący 36 metrów (52.5 m z podstawą) Jezus ze Świebodzina jest najwyższą tego rodzaju rzeźbą na Ziemi. Dla porównania słynny pomnik z Rio de Janeiro ma "jedynie" 30 metrów wysokości (38 m z cokołem). 

Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie
Autor: Fot.Pundit wikipedia.org Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie

4. Pomnik grzyba w Łężeczkach

Pomnik grzyba stoi dumnie na punkcie widokowym we wsi Łężeczki w woj. wielkopolskim. Grzyb z Łężeczek upamiętnia 10-lecie powstania Sierakowskiego Parku Krajobrazowego i 38-lecie Akademickiego Klubu Seniora PTTK z Poznania. 

Co więcej, jest pierwszym na świecie pomnikiem odsłoniętym w XXI wieku - miało to miejsce 15 sekund po północy, 1 stycznia 2001 roku. 

Pomnik grzyba w Łężeczkach
Autor: MOs810 dla: wikipedia.org Pomnik grzyba w Łężeczkach

5. Pomnik serka homogenizowanego w Radomiu

Radom to zagłębie intrygujących pomników upamiętniających lokalne produkty. Mamy więc pomnik maszyny do pisania i maszyny do szycia Łucznik, pomnik butów marki Sofix, pomnik wagi domowej WD-2 i pomnik telefonu Bratek. 

Do tej listy warto doliczyć jeszcze jeden - niezwykle uroczy pomnik serka homogenizowanego marki Rolmlecz. Rzeźbę serka o smaku waniliowym można podziwiać przy ul. Żeromskiego 42.

6. Pomnik Paprykarza Szczecińskiego w Szczecinie

Mówiąc o dumie z lokalnych produktów nie można nie wspomnieć o pomniku Paprykarza Szczecińskiego w Szczecinie. Kolorowa rzeźba przedstawiająca puszkę produktu, który znany jest nie tylko w Polsce, ale i na świecie stoi od 2020 roku przy Placu Gryfitów.

7. Pomnik ziemniaka w Besiekierzu

Besiekierz to niewielka wieś położna w województwie łódzkim, która przez wielu uznawana jest za polską stolicę ziemniaka. W latach 80. wyhodowano tam zupełnie nową odmianę pysznego warzywa. By uczcić sukces i uhonorować beskierskie ziemniaki, lokalne władze wzniosły w 1983 roku ogromny, 9-metrowy pomnik przedstawiający ziemniaka (sama bulwa ma 4 m). 

Pomnik ziemniaka w Besiekierzu
Autor: JDavid dla: wikipedia.org Pomnik ziemniaka w Besiekierzu

8. Pomnik byka Ilona w Osowej Sieni

Nietypowy pomnik byka Ilona stoi na wysokim cokole we wsi Osowa Sień w woj. lubuskim. Pomnik powstał w 1982 roku i upamiętnia byka reproduktora o imieniu Ilon, który przyczynił się do powiększenia hodowli.

9. Rzeźba krowy w Starym Polu

Widać, że w czasach Polski Ludowej chętnie stawiano pomniki bohaterskim zwierzętom, które przyczyniały się do sukcesu polskiej gospodarki. W miejscowości Stare Pole pod koniec lat 70. postawiono pomnik bezimiennej krowy-rekordzistki z miejscowej Hodowli Wojewódzkiego Ośrodka Postępu Rolniczego, która rocznie dawała aż 7 tysięcy litrów mleka o bardzo wysokiej zawartości tłuszczu (4.8%). 

Pomnik krowy w Starym Polu
Autor: Bartol dla: wikipedia.org Pomnik krowy w Starym Polu

10. Pomnik komara w Niezgodzie

Miejscowość Niezgoda leży nad licznymi stawami, przez co ciągle musi mierzyć się z plagą komarów. Walka z tymi uciążliwymi owadami stała się inspiracją dla lokalnych władz, by postawić w miejscowości pomnik komara. Podobno po odsłonięciu pomnika komary już nie dają się tak we znaki. 

11. Pomnik chomika w Jaworznie

Niewiele osób wie, że w Jaworznie zlokalizowane są ogromne hodowle chomika europejskiego, które powstały, by ratować ten podgatunek od wyginięcia. Nic dziwnego, że w mieście pojawił się pomnik gryzonia. 30-centymetrowa figurka stoi na rynku w dzielnicy Byczyna. 

12. Pomnik Bolka i Lolka w Bielsku-Białej

Pomnik Bolka i Lolka, bohaterów kultowej kreskówki stoi w centrum Bielska-Białej. Rzeźbę upamiętniającą postaci stworzone przez Studio Filmów Rysunkowych odsłonięto w 2011 roku. Wcześniej, w 2009 roku w tym miejscu postawiono pomnik psa Reksia. 

13. Pomnik chrząszcza w Szczebrzeszynie

"W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie" - fragment wiersza Jana Brzechwy zna chyba każdy z nas. Pomnik upamiętniający grającego na skrzypcach owada stoi na rynku w Szczebrzeszynie, tuż przed ratuszem. 

Pomnik chrząszcza w Szczebrzeszynie
Autor: Lysy dla: wikipedia.org Pomnik chrząszcza w Szczebrzeszynie

Źródło:

  • wikipedia.org
  • warszawa.naszemiasto.pl
Nasi Partnerzy polecają