Pomnik UFO, ziemniaka i serka homogenizowanego. 13 najdziwniejszych pomników w Polsce

2023-01-19 13:33

Polska uwielbia stawiać pomniki - i to nie tylko zasłużonym osobistościom znanym z kart historii. W naszym kraju znajdziemy mnóstwo pomników, które są dość... nietypowe. Poniżej prezentujemy listę 13 najciekawszych i najdziwniejszych polskich pomników. Koniecznie trzeba je zobaczyć!

Pomniki
Autor: wikiepdia.org

Najdziwniejsze i najciekawsze pomniki w Polsce

Nie da się ukryć, że Polacy są zakochani w pomnikach. Stawiamy je często i chętnie. Dla przykładu, szacunkowa ilość pomników i rzeźb przedstawiających Jana Pawła II w Polsce wynosi 700-800! Jako dumny naród nie ograniczamy się jednak tylko i wyłącznie do upamiętniania wielkich postaci zasłużonych ojczyźnie.

Lubimy od czasu do czasu postawić pomnik także przedmiotom, produktom spożywczym, zwierzętom, a nawet fikcyjnym postaciom czy zjawiskom. Wszystko, z czego jesteśmy dumni lub co chcemy uczcić bądź upamiętnić może stać się w Polsce pomnikiem. 

Poniżej prezentujemy crème de la crème, wisienkę na torcie wszystkich rodzimych pomników. Oto 13 przykładów najdziwniejszych i najbardziej nietypowych pomników, jakie powstały do tej pory w naszym kraju:

1. Czajnik w Mrągowie

Mimo że na pierwszy rzut oka nie przypomina w niczym czajnika, taka właśnie nazwa figuruje w oficjalnej dokumentacji. Mrągowski Czajnik powstał ze środków Urzędu Miasta Mrągowa oraz finansowania pozyskanego z Unii Europejskiej. 

Ze względu na swój dość...sugestywny kształt, Czajnik szybko stał się obiektem żartów. Doczekał się nawet fanpage'a na Facebooku o wdzięcznej nazwie Dorodny Czajnik, Duma Mrągowa. 

Dorodny Czajnik w Mrągowie
Autor: facebook.com/czajnikmragowo Dorodny Czajnik w Mrągowie

2. Posąg UFO w Emilcinie

Pomnik UFO w Emilcinie, woj. lubelskim upamiętnia wydarzenia z 10 maja 1978 roku. Tego dnia miejscowy rolnik, Jan Wolski miał spotkać na swojej drodze przybyszów z kosmosu. Według relacji Wolskiego, istoty pozaziemskie zabrały go na chwilę na swój statek i nawet poczęstowały jedzeniem przypominającym sopel lodu (rolnik jednak grzecznie odmówił). 

Wielu ufologów kwestionuje historię mężczyzny, ale nie przeszkodziło to Fundacji Nautilius w 2005 roku postawić we wsi Emilcin pomnik upamiętniający niezwykłe wydarzenia. Inskrypcja na pomniku głosi: "Prawda jeszcze nas zadziwi"

pomnik ufo
Autor: wikipedia.org Pomnik UFO w Emilcinie

3. Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie

Posąg Chrystusa w Świebodzinie powstał w 2010 roku i od razu wywołał poruszenie, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Mierzący 36 metrów (52.5 m z podstawą) Jezus ze Świebodzina jest najwyższą tego rodzaju rzeźbą na Ziemi. Dla porównania słynny pomnik z Rio de Janeiro ma "jedynie" 30 metrów wysokości (38 m z cokołem). 

Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie
Autor: Fot.Pundit wikipedia.org Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie

4. Pomnik grzyba w Łężeczkach

Pomnik grzyba stoi dumnie na punkcie widokowym we wsi Łężeczki w woj. wielkopolskim. Grzyb z Łężeczek upamiętnia 10-lecie powstania Sierakowskiego Parku Krajobrazowego i 38-lecie Akademickiego Klubu Seniora PTTK z Poznania. 

Co więcej, jest pierwszym na świecie pomnikiem odsłoniętym w XXI wieku - miało to miejsce 15 sekund po północy, 1 stycznia 2001 roku. 

Pomnik grzyba w Łężeczkach
Autor: MOs810 dla: wikipedia.org Pomnik grzyba w Łężeczkach

5. Pomnik serka homogenizowanego w Radomiu

Radom to zagłębie intrygujących pomników upamiętniających lokalne produkty. Mamy więc pomnik maszyny do pisania i maszyny do szycia Łucznik, pomnik butów marki Sofix, pomnik wagi domowej WD-2 i pomnik telefonu Bratek. 

Do tej listy warto doliczyć jeszcze jeden - niezwykle uroczy pomnik serka homogenizowanego marki Rolmlecz. Rzeźbę serka o smaku waniliowym można podziwiać przy ul. Żeromskiego 42.

6. Pomnik Paprykarza Szczecińskiego w Szczecinie

Mówiąc o dumie z lokalnych produktów nie można nie wspomnieć o pomniku Paprykarza Szczecińskiego w Szczecinie. Kolorowa rzeźba przedstawiająca puszkę produktu, który znany jest nie tylko w Polsce, ale i na świecie stoi od 2020 roku przy Placu Gryfitów.

7. Pomnik ziemniaka w Besiekierzu

Besiekierz to niewielka wieś położna w województwie łódzkim, która przez wielu uznawana jest za polską stolicę ziemniaka. W latach 80. wyhodowano tam zupełnie nową odmianę pysznego warzywa. By uczcić sukces i uhonorować beskierskie ziemniaki, lokalne władze wzniosły w 1983 roku ogromny, 9-metrowy pomnik przedstawiający ziemniaka (sama bulwa ma 4 m). 

Pomnik ziemniaka w Besiekierzu
Autor: JDavid dla: wikipedia.org Pomnik ziemniaka w Besiekierzu

8. Pomnik byka Ilona w Osowej Sieni

Nietypowy pomnik byka Ilona stoi na wysokim cokole we wsi Osowa Sień w woj. lubuskim. Pomnik powstał w 1982 roku i upamiętnia byka reproduktora o imieniu Ilon, który przyczynił się do powiększenia hodowli.

9. Rzeźba krowy w Starym Polu

Widać, że w czasach Polski Ludowej chętnie stawiano pomniki bohaterskim zwierzętom, które przyczyniały się do sukcesu polskiej gospodarki. W miejscowości Stare Pole pod koniec lat 70. postawiono pomnik bezimiennej krowy-rekordzistki z miejscowej Hodowli Wojewódzkiego Ośrodka Postępu Rolniczego, która rocznie dawała aż 7 tysięcy litrów mleka o bardzo wysokiej zawartości tłuszczu (4.8%). 

Pomnik krowy w Starym Polu
Autor: Bartol dla: wikipedia.org Pomnik krowy w Starym Polu

10. Pomnik komara w Niezgodzie

Miejscowość Niezgoda leży nad licznymi stawami, przez co ciągle musi mierzyć się z plagą komarów. Walka z tymi uciążliwymi owadami stała się inspiracją dla lokalnych władz, by postawić w miejscowości pomnik komara. Podobno po odsłonięciu pomnika komary już nie dają się tak we znaki. 

11. Pomnik chomika w Jaworznie

Niewiele osób wie, że w Jaworznie zlokalizowane są ogromne hodowle chomika europejskiego, które powstały, by ratować ten podgatunek od wyginięcia. Nic dziwnego, że w mieście pojawił się pomnik gryzonia. 30-centymetrowa figurka stoi na rynku w dzielnicy Byczyna. 

12. Pomnik Bolka i Lolka w Bielsku-Białej

Pomnik Bolka i Lolka, bohaterów kultowej kreskówki stoi w centrum Bielska-Białej. Rzeźbę upamiętniającą postaci stworzone przez Studio Filmów Rysunkowych odsłonięto w 2011 roku. Wcześniej, w 2009 roku w tym miejscu postawiono pomnik psa Reksia. 

13. Pomnik chrząszcza w Szczebrzeszynie

"W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie" - fragment wiersza Jana Brzechwy zna chyba każdy z nas. Pomnik upamiętniający grającego na skrzypcach owada stoi na rynku w Szczebrzeszynie, tuż przed ratuszem. 

Pomnik chrząszcza w Szczebrzeszynie
Autor: Lysy dla: wikipedia.org Pomnik chrząszcza w Szczebrzeszynie

Źródło:

  • wikipedia.org
  • warszawa.naszemiasto.pl
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE