Po raz pierwszy od 70 lat Most Stągiewny w Gdańsku znów jest zwodzony. Prowadzi na słynną Wyspę Spichrzów

2022-08-16 9:06

Modernizacja Mostu Stągiewnego w Gdańsku rozpoczęła się w ubiegłym roku. Dzięki niej słynny most odzyskał oryginalną, zwodzoną funkcję i w jeszcze wygodniejszy sposób połączył miasto z popularną Wyspą Spichrzów. Przebudowa Mostu Stągiewnego to jeden z ostatnich etapów Partnerstwa Prywatno-Publicznego na Wyspie Spichrzów.

most
Autor: materiały prasowe

Most Stągiewny w nowej odsłonie

W ciągu swojej długiej historii most Stągiewny był wielokrotnie przebudowywany. Do II wojny światowej most był zwodzony i biegła po nim linia tramwajowa z Głównego Miasta na Stogi.

Prace nad modernizacją Mostu rozpoczęły się wiosną ubiegłego roku. W nowej odsłonie Most Stągiewny wyglądem przypomina most Schwedlera, który łączył brzegi Motławy w latach 1883-1926. Konstruując obecny most wykorzystano istniejące wcześniej przyczółki oraz dawną komorę maszynową.

Wszystkie instalacje grzewcze, gazowe, teletechniczne Mostu Stągiewnego przeniesiono pod wodę, dzięki czemu możliwe było przywrócenie zwodzonej funkcji na szlaku prowadzącym na Wyspę Spichrzów.

most
Autor: materiały prasowe

Zaprojektowany przez pracownię Europrojekt Gdańsk nowy most został przewieziony na miejsce w trzech częściach, a do jego złożenia użyto jednego z największych dźwigów lądowych o udźwigu 500 ton!

Ponowne nadanie konstrukcji funkcji mostu zwodzonego pozwoli na nowo otworzyć szlaki wodne na Motławie dla jachtów lub niewielkich jednostek pływających. Można je teraz będzie cumować przy nowej marinie, która po modernizacji zyskała aż 60 miejsc.

most
Autor: materiały prasowe

W uroczystym otwarciu Mostu 3 sierpnia 2022 wzięła udział prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji Piotr Grzelak, Wojciech Ciurzyński z firmy Granaria (która odpowiada za inwestycje na Wyspie Spichrzów) oraz Olivier Thiel i Rudi op‘t Roodt ze spółki Immobel.

- Wiele lat temu podjęliśmy wspólnie z Granarią wyzwanie, jakim jest PPP. Kiedy pytamy, gdzie jest dzisiaj w Gdańsku najfajniej, wiele osób mówi, że Wyspa Spichrzów to miejsce, które tętni życiem. Partnerstwo Publiczno-Prywatne w bardzo dużym stopniu oddaje dewizę naszego miasta Nec Temere Nec Temide - Odważnie, ale z rozwagą – mówiła podczas uroczystości prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Warto wspomnieć, że przebudowa Mostu Stągiewnego jest jednym z ostatnich zobowiązań, jakich podjęła się Granaria w umowie z Miastem Gdańsk w ramach partnerstwa publiczko-prywatnego. Obecnie na Wyspie Spichrzów trwa drugi etap zabudowy, w którym powstanie 500 mieszkań, 500 miejsc garażowych oraz nowoczesny hotel Motel One z 320 pokojami. Według założeń prace mają zakończyć się w pierwszej połowie 2024 roku

most
Autor: materiały prasowe
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE