Osiedle zbudowane w szczerym polu podbija internet. Ale mieszkańcy "polskiego Dubaju" nie narzekają

2022-08-18 11:18

Internet nie wybacza. Odkąd w sieci ukazało się zdjęcie jednego z osiedli mieszkaniowych na Dolnym Śląsku, internauci określili inwestycje mianem „polskiej patodeweloperki”. Pojawiły się też i skojarzenia z osadą w Biskupinie czy Dubajem. Czy naprawdę jest tak źle? Co o złej sławie osiedla myślą jego mieszkańcy?

Osiedle w Świdnicy
Autor: Facebook.com/Polskie Obozy Mieszkaniowe

Biskupin 2.0.?

Witoszów Dolny to niewielka miejscowość położona w gminie Świdnica na Dolnym Śląsku. To tutaj powstało (a właściwie wciąż powstaje) osiedle domków jednorodzinnych Silver City. Docelowo ma powstać 70 domków szeregowych.

Jak zapewnia deweloper, inwestycja „realizowana jest w spokojnej, przyjaznej i pełnej uroku okolicy, ale również w niedalekiej odległości od istotnych dla codziennego życia miejsc handlowo-rekreacyjnych”. Słowem: sielanka.

Niestety, gdy niedawno internet obiegło zdjęcie satelitarne z rzeczonego osiedla, internauci nie pozostawili na nim suchej nitki. Na popularnych facebookowych profilach przedstawiających absurdy polskiego mieszkalnictwa (m.in. Polskie Obozy Mieszkaniowe czy Patodeweloperka) pojawiły się zdjęcia osiedla w Świdnicy, a wraz z nimi lawina komentarzy wyśmiewających inwestycję.

Nie da się ukryć, że z lotu ptaka owalna działka otoczona skromnym pasem zieleni może przywodzić na myśl średniowieczny gród lub – jak określili to internauci – „osadę w Biskupinie”. Skojarzenie wzmaga także obecność tylko jednej drogi prowadzącej do osiedla – zupełnie jak miało to miejsce w przypadku historycznego Biskupina.

Co więcej, fakt wybudowania osiedla w szczerym polu wywołał u części internautów skojarzenia z... Dubajem (który powstał na pustyni).

osiedle
Autor: Google Maps Osiedle Silver City, zdjęcie satelitarne

A jak na złą sławę osiedla reagują jego mieszkańcy? Większość z nich jest zaskoczona komentarzami w internecie i podkreśla pozytywne aspekty życia w Silver City, m.in. otoczenie i położenie domów. Mieszkańcy chwalą sobie ciszę i spokój, a także bezpieczeństwo i prywatność, jaką zapewnia lokalizacja działki i prowadząca do niej jedna droga.

Samo miejsce ma bardzo ciekawą historię. W XVII wieku był tu skład amunicji twierdzy Festung Schweidnitz. Po wojnie przez jakiś czas – ferma lisów. W 2014 roku miał stanąć tu dom spokojnej starości. Ostatecznie teren 3-hektarowej działki zagospodarowano na osiedle mieszkaniowe.

Czy osiedle Silver City naprawdę zasługuje na wrzucenie jej do jednego worka z innymi realizacjami z kategorii „patodeweloperki”? Skoro mieszkańcom żyje się tu dobrze, a obietnice dewelopera zostały spełnione, to może nie jest aż tak źle?

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE