Odwiedziliśmy jedyną w Polsce kawiarnię 2D. Tu poczujesz się jak w komiksie

2022-07-05 13:43
Cafe 2d sopot
Autor: instagram,com/projekt.cafe PROJEKT.cafe to jedyna w Polsce kawiarnia 2D!

Chcesz poczuć się jak w komiksie, a przy okazji wypić aromatyczną kawę, domową lemoniadę lub zjeść pyszne ciasto lub tartę? W takim razie koniecznie odwiedź jedyną w Polsce kawiarnię 2D!

Jedno oko na Seul, drugie na Sopot

Idea przenikania światów 2d i 3d nie jest czymś nowym. Chyba większość z nas pamięta kultowy zresztą teledysk grupy a-ha Take on me, gdzie dwójka bohaterów podróżuje między światem rzeczywistym, a dwuwymiarowym światem komiksu.

Pomysł, by ten koncept przenieść do gastronomii, podchwycili Koreańczycy i listopadzie 2018 roku otworzyli w Yeonnam, modnej dzielnicy Seulu kawiarnię 2D.

Idea była prosta – białe ściany zostały pokryte czarnymi rysunkami, zupełnie jak w komiksie. Kontury zyskały też meble, krzesła, stoły, a nawet podłoga. Wchodząc do Cafe Yeonnamdong 239-20 (lub innej seulskiej kawiarni 2D) przenosimy się do płaskiego, pozbawionego głębi, kolorów i faktur świata dwóch wymiarów.

Efekt jest niesamowity, a nasz mózg gimnastykuje się na różne sposoby, by przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości.

Na szczęście nie musimy jechać do Seulu, Tokio czy Dubaju, by doświadczyć tego na własnej skórze. Wystarczy wybrać się do... Sopotu! To właśnie tu powstała kawiarnia 2D PROJEKT.café.

PROJEKT.café - między rzeczywistością a komiksem

W sopockiej PROJEKT.café wszystko jest czarno-białe. Wnętrze zostało ręcznie pomalowane, włącznie z najmniejszymi detalami. Każdy element wystroju i dekoracji wygląda jak dwuwymiarowy, płaski rysunek – kominek, firanki, półki z książkami, ramki na ścianach. Bardzo łatwo można pogubić się w tym, co faktycznie jest narysowane, a co tylko udaje komiksową wersję siebie.

Właściciele nie ukrywają, że inspirowali się podobnymi kawiarniami z różnych części świata (np. tymi z Seulu). Projekt dojrzewał kilka lat, ale w końcu, po intensywnych miesiącach wypełnionych m.in. szukaniem idealnej białej farby i ręcznym malowaniem wszystkich elementów na ścianach, podłodze i suficie, nastąpiło oficjalne otwarcie kawiarni.

Właściciele część prac wykonali samodzielnie – meble i niektóre elementy wyposażenia pochodzą z poprzedniego lokalu. Do malowania, natomiast, zatrudnili duet artystów z Torunia. Wyszło naprawdę świetnie: wystarczy spojrzeć na zdjęcia, albo jeszcze lepiej – odwiedzić kawiarnię podczas urlopu lub weekendowego wypadu do Trójmiasta! I koniecznie zrobić sobie sesję na Insta czy TikToka, bo, nie da się ukryć, że komiksowe wnętrze jest wprost stworzone pod media społecznościowe!

Ale! Ale! Nie samymi wnętrzami PROJEKT.café stoi! W kameralnym lokalu można zjeść pyszne ciasto (polecamy szczególnie banoffee!), tartę i uraczyć podniebienie filiżanką aromatycznej kawy, herbaty czy szklanką domowej lemoniady. Pełnoletni klienci mogą z kolei ugasić pragnienie zimnym piwem czy kolorowym (!) koktajlem.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE