Odkurzacze – nowe regulacje Unii Europejskiej już obowiązują!

2017-09-20 12:10
Domowe odkurzanie
Autor: Thinkstockphotos.com

1 września weszły w życie nowe przepisy unijne, które mają pomóc w zmniejszeniu zużywania energii przez Europejczyków. Tym samym, moc nowych modeli odkurzaczy nie będzie mogła przekraczać więcej niż 900 W. Czy to odbije się na komforcie użytkowania przez konsumentów?

To nie pierwsze takie ograniczenia. Gdy w 2014 roku Unia Europejska wprowadziła ograniczenie dotyczące zużycia energii do 1600 W w dopuszczonych do sprzedaży odkurzaczach, już wtedy klienci niepokoili się, że energooszczędne urządzenia będą mniej efektywne, i w konsekwencji, nieprzydatne. W końcu mniejsza moc ssania odkurzacza, wielu kojarzy się przede wszystkim z jeszcze dłuższym procesem sprzątania.

Co się zmienia w przepisach dotyczących odkurzaczy?

Zmniejszenie zużycia energii do 900 W nie musi przekładać się na pracę odkurzacza. Okazuje się, że nawet urządzenie o niższej mocy może doskonale usuwać kurz, brud i pył. Pomysłodawcy dyrektywy, zabezpieczając interesy nas – konsumentów, umieścili w niej także zapis mówiący o skuteczności nowych sprzętów. Modele wprowadzone do obrotu po 1 września 2017 roku będą musiały spełniać także osiem innych, minimalnych wymogów technicznych.
Domowe odkurzanie

Autor: Thinkstockphotos.com

Najważniejsze wymogi techniczne dotyczące odkurzaczy:

Dzięki nowym technologiom, między innymi, urządzenia będą lepiej zasysać kurz z podłóg i dywanów. W projekcie ustalono również maksymalny poziom typowych dla odkurzacza parametrów – od teraz poziom reemisji kurzu nie będzie mógł przekroczyć 1%. Nowe urządzenia muszą być również cichsze (maksymalnie 80 dB), ich silniki bardziej żywotne (minimum 500 godzin pracy), a roczne zużycie energii mniejsze niż 43,0 kWh.

Dzięki zmniejszeniu zużycia energii do 900 W przez nowe, domowe odkurzacze, do atmosfery nie zostanie wyemitowanych 6 milionów ton CO2. Eksperci zaznaczają również, że do 2020 roku emisja gazów cieplarnianych powinna spaść o około 7%. Takie ograniczenie nie tylko wpłynie na  ochronę środowiska naturalnego, ale też pozwoli zaoszczędzić konsumentom ich pieniądze. Korzystanie z energooszczędnego urządzenia przez kilka lat pozwoli oszczędzić nawet 300 zł. Nowe urządzenia będą miały także nowe etykiety energetyczne. Wcześniejsze obejmowały skalę od A do G. Od 1 września zmienią się na od A+++ do D. Pierwszy z nich oznacza, że sprzęt ma najlepszy współczynnik energooszczędności – co oznacza, że cechują się największą oszczędnością podczas sprzątania i, prawdopodobnie, najwyższą cenę przy jego zakupie.

Sposoby na zwiększenie skuteczności pracy odkurzacza:
•    przepływ powietrza - im jest łatwiejszy, tym moc silnika jest lepiej wykorzystana
•    nowoczesne worki – wykonane z syntetycznego materiału, plastyczne i doskonale filtrujące zapewnią nie tylko zwiększenie mocy ssania nawet do 20 proc., ale też jednocześnie oszczędność czasu i energii oraz cichszą i dłuższą pracę odkurzacza, czego nie można powiedzieć o workach papierowych
•    filtry - jeszcze lepiej zatrzymujące drobne znieczyszczenia
•    nowe turbiny - gwarantują najlepszą wydajność przy niższym zużyciu enegii