Niezwykły projekt polskich studentek. Stworzyły wnętrza za pomocą AI

2023-09-12 15:23

Sztuczna inteligencja dotyka kolejnych dziedzin życia. Potrafi napisać tekst, wygenerować dowolne zdjęcie, a nawet zaprojektować wnętrza. Okazuje się, że AI nie brakuje ani kreatywności, ani wyobraźni. Zobaczcie, co potrafi sztuczna inteligencja i co udało się jej stworzyć!

AI: zagrożenie czy pomoc?

Sztuczna inteligencja to temat, który rozpala do czerwoności. Ta technologia wciąż się rozwija i z każdym miesiącem staje się jeszcze doskonalsza, a przy okazji zaskakująca. Okazuje się, że kolejną grupą zawodową, która może z niej korzystać i czerpać z niej inspiracje, są architekci. 

AI potrafi nie tylko w kilka sekund stworzyć wizualizację dowolnego wnętrza według opisu, jaki dla niej sporządzimy. Poza tym jest w stanie analizować zbory danych, zwiększać wydajność projektu czy pomagać podejmować decyzje projektowe. Wyręcza architektów w tym, co “nudne”, ale przede wszystkim wpływa na nich kreatywność. 

Wygenerowana przez AI wizualizacja może być punktem zaczepienia dla projektanta. To, co nam pokazuje, przynajmniej póki co, nie jest gotowym projektem dostosowanym do wnętrza klienta, ale czymś, od czego można zacząć.

Zadaniem architekta jest personalizacja i udoskonalenie tej wygenerowanej przez sztuczną inteligencję wizji i połączenie jej ze swoją wiedzą. Musi stworzyć taki projekt, który nie zatraci w sobie czynnika ludzkiego, czyli czegoś, co zapewnia my wyjątkowość i niepowtarzalność. 

Wnętrza wygenerowane przez AI (sztuczną inteligencję)
Autor: Materiały prasowe/Frank Kawka Architects

Studentki ASP swtorzyły wizualizacje za pomocą AI

Aby dowiedzieć się, co sztuczna inteligencja jest w stanie wnieść do architektury, trzeba przyjrzeć się temu, co potrafi. Studentki Architektury Przestrzeni Kulturowych z gdańskiej ASP: Stefania Zhang, Dominika Gdaniec, Marta Olszewska, Aleksandra Dąbrowska i Weronika Gauda postanowiły zmierzyć się z tym zadaniem. 

Za pomocą AI stworzyły fikcyjną pracownię architektoniczną (Frank Kawka Architects). Sztuczna inteligencja wygenerowała dla nich opisy, logotypy i najbardziej interesujące nas wizualizacje. Tutaj należy położyć nacisk na to, że do żadnej z nich nigdy nie powstał żaden projekt, nie wspominając o realizacji. 

Wygenerowane przez studentki obrazy są bardzo dobrej jakości. Jeśli architekt znalazłby klienta, który powiedziałby “to jest wnętrze, o jakim marzę”, miałby uproszczone zadanie.

Ponieważ koncepcja kreatywna już by istniała, on musiałby “tylko” dostosować wizję AI do konkretnej przestrzeni i zaaranżować ją za pomocą dostępnych na rynku mebli i przedmiotów tak, by jak najbardziej wpisać się w klimat wygenerowanego przez AI obrazu.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: 5 aplikacji AI do aranżacji wnętrz. Za pomocą jednej z nich stworzyłam łazienkę

Rozszyfruj te marki z PRLu. Wstydź się, jeśli ich nie znasz!

Pytanie 1 z 10
Ursus to nazwa?