Najdroższe miasto w Polsce zdetronizowało Warszawę i Gdańsk. Niebotyczna cena za metr kwadratowy

2023-03-13 11:31

Ceny mieszkań w największych polskich miastach w większości przekroczyły już pułap 10 tysięcy złotych za m2. Jednak w przypadku nadmorskich czy górskich kurortów stawki są znacznie wyższe i osiągają kwoty 20, 30, a nawet 65 tys. zł za m2. Szczególnie jedno miasto może „pochwalić się” najdroższymi apartamentami.

Świnoujście
Autor: getty images Świnoujście

Najdroższe miasta w Polsce

Jak wynika z analizy portalu Business Insider, to nie Warszawa, Kraków czy Gdańsk są miastami, w których ceny mieszkań są najwyższe. Okazuje się, że na rynku nieruchomości pojawiła się nowa „Złota Trójka”.

Zaszczytny tytuł miast z najdroższymi mieszkaniami zdobyły popularne polskie kurorty: Świnoujście, Zakopane i Sopot. Z danych serwisu rynekpierwotny.pl wynika, że średnia cena za m² w Świnoujściu wynosi 33.5 tys. zł (luksusowe nieruchomości osiągają tu nawet 65 tys. zł/m²).

W Zakopanem cena jest nieco niższa – chcąc kupić mieszkanie w „zimowej stolicy Polski”, musimy liczyć się z wydatkiem prawie 21 tysięcy zł/m². Z kolei cena nieruchomości w Sopocie to 20,6 tys. zł/m².

Dalej na liście znalazły się inne miasta wypoczynkowe takie jak Mikołajki (19.3 tys. zł/m²) czy Kołobrzeg (prawie 19 tys. zł/m²). Dla porównania, średni kosz metra kwadratowego w Warszawie to 13,8 tys. zł, a w Krakowie 12,2 tys. zł.

Kurorty z najdroższymi mieszkaniami

Dlaczego w tych popularnych wakacyjnych destynacjach nieruchomości osiągają tak zawrotne ceny? Eksperci wymieniają kilka przyczyn takiego stanu rzeczy.

Przede wszystkim ten trend widoczny jest nie tylko w Polsce. Dla przykładu mieszkania i domy na Lazurowym Wybrzeżu są obecnie dużo droższe niż w centrum Paryża. Podobnie jest z Nowym Jorkiem – jego mieszkańcy coraz chętniej przenoszą się na ciepłą, słoneczną Florydę.

Praca zdalna, czterodniowy tydzień pracy i zjawisko „uciekania” z zatłoczonych metropolii przyczynia się do wzrostu znaczenia i popularności kurortów.

Eksperci wskazują również, że polskie społeczeństwo z roku na rok staje się bogatsze. Normalne jest, że kupujemy więcej nieruchomości, często również tych luksusowych (np. kawalerki premium). W popularnych polskich kurortach powstaje mnóstwo ekskluzywnych apartamentowców i, jak zaznaczają specjaliści z branży nieruchomości, wyprzedają się one bardzo szybko.

W Świnoujściu nieruchomości najczęściej kupują Polacy, ale duży procent kupujących stanowią również Niemcy. Nic dziwnego, nasi zachodni sąsiedzi mają do Świnoujścia całkiem blisko i od lat z przyjemnością spędzają urlopy nad polskim morzem.

Według ekspertów nieruchomości w nadmorskich kurortach są też pewniejsze niż w dużych miastach. Są wolne od wahań giełdy, a przy tym bezpieczne i perspektywiczne. Mieszkanie w Zakopanem czy w Sopocie jest więc całkiem dobrą inwestycją i sposobem lokowania kapitału.

Wiele osób decydujących się na zakup nieruchomości nad morzem czy w górach robi to z myślą o wynajmie. Ponieważ pozycja Polski jako atrakcyjnej europejskiej destynacji stale rośnie, do naszego kraju w okresie urlopowym zjeżdża mnóstwo turystów z różnych części Europy i świata. Mają oni pieniądze, więc chętnie wynajmują luksusowe posiadłości w kurortach.

To samo tyczy się rodzimych wczasowiczów – jesteśmy w stanie sporo zapłacić, by cieszyć się pięknymi widokami i spokojnym wypoczynkiem nad Bałtykiem czy w Tatrach.

Źródło: businessinsider.com.pl

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE