Nagradzani polscy architekci zbudowali dom w Szwajcarii. W środku mieszkania i przystanek autobusowy

2023-05-24 8:53

Dom Szwajcarski autorstwa wielokrotnie nagradzanego studia projektowego BXB to budynek łączący w sobie wiele funkcji. Nieruchomość zlokalizowana w malowniczym szwajcarskim miasteczku doskonale wpisuje się w lokalny krajobraz i tradycyjną architekturę regionu.

Dom Szwajcarski
Autor: mat, pras. Studio BXB

Dom Szwajcarski w Unterschächen

Projekty Studia BXB prowadzonego przez Bogusława Barnasia od lat cieszą się ogromnym uznaniem nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Nie inaczej jest w przypadku nowego projektu Studia – „Domu Szwajcarskiego”, czyli wielofunkcyjnego budynku zlokalizowanego w szwajcarskim miasteczku Unterschächen. Warto zaznaczyć, że to nie pierwszy szwajcarski projekt Bogusława Barnasia. Wcześniej jego studio zrealizowało modernizację zabytkowych chatek w Alpach.

Dom Szwajcarski, jak przyznają twórcy, to budynek zrównoważony, ekologiczny, dobrze starzejący się i funkcjonalny. W projekcie zastosowano racjonalne technologie budowlane adekwatne do lokalizacji, zgodne z charakterem miejsca, lokalnym klimatem i wielowiekową tradycją.

Dom Szwajcarski
Autor: mat. pras. Studio BXB

Tradycja i nowoczesność

Studio BXB zaprojektowało Dom Szwajcarski tak, by mimo sześciu pięter – nie potrzebował windy. Na poszczególne poziomy można się łatwo dostać z ulicy, położonego wyżej tarasu miejskiego oraz szlaku turystycznego, który znajduje się na samej górze.

Bogusław Barnaś w swoich projektach często inspiruje się lokalną zabudową tradycyjną oraz okolicznym krajobrazem. Widać to doskonale w bryle i usytuowaniu Domu Szwajcarskiego.

Dom Szwajcarski
Autor: mat. pras. Studio BXB

Budynek nie tylko oferuje piękne widoki i czerpie z lokalnej architektury, ale również doskonale wtapia się w otoczenie, harmonijnie z nim współgrając.

Dom Szwajcarski jest współczesną interpretacją tradycyjnej zabudowy regionalnej, tzw. Gotthard House, która składała się z trzech podstawowych warstw

- czytamy w opisie projektu.

Trzy warstwy Gotthard House to: kamienna baza, osadzona na niej drewniana konstrukcja zrębowa oraz dach łupkowy oparty na drewnianej więźbie.

Dom Szwajcarski
Autor: mat. pras. Studio BXB

W Domu Szwajcarskim każdy z tych poziomów zinterpretowano w nowy, oryginalny, ale jednocześnie funkcjonalny sposób:

  • „kamienna baza” to najniższy poziom budynku wykonany z betonu. Znajduje się tu przystanek autobusowy, lokal usługowy oraz pomieszczenie techniczne
  • „drewniana konstrukcja zrębowa”, czyli środkowy poziom to w przypadku Domu Szwajcarskiego przestrzeń z dwoma dwupoziomowymi mieszkaniami
  • „dach na drewnianej więźbie” to najwyższy szkieletowy poziom. Ulokowano tutaj cztery mikroapartamenty na wynajem i dwupiętrową przestrzeń biurową
Dom Szwajcarski
Autor: mat. pras. Studio BXB

Warto również wspomnieć, że projektując Dom Szwajcarski, polscy architekci przewidzieli szereg ekologicznych rozwiązań, m.in. pompę ciepła, zbiornik na deszczówkę i rozmieszczenie przeszkleń w taki sposób, by zmaksymalizować wykorzystanie naturalnego światła w ciągu dnia.

Źródło: regiodom.pl

Przeczytaj o innych projektach BXB Studio:

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany