Legendarna fabryka Perun doczeka się rewitalizacji. To kolejny projekt autorów Soho Factory

2022-08-08 14:25

Pracownia WWAA, która odpowiada za rewitalizację słynnej Soho Factory w Warszawie przedstawiła projekt zagospodarowania terenów zabytkowej fabryki Perun przy ul. Grochowskiej w Warszawie.

fabryka perun
Autor: WWAA Fabryka Perun. Wizualizacja.

Fabryka Perun w nowej odsłonie

Budynki przy ul. Grochowskiej 301/305 na warszawskiej Pradze to doskonały przykład budownictwa przemysłowego z początku wieku XX. To właśnie tutaj od 1913 roku działało słynne na całą Polskę przedsiębiorstwo Perun. W fabrykach przy Grochowskiej produkowano sprzęt spawalniczy, m.in. spawalnice wirujące, armaturę do użytkowania gazów technicznych, czy imponujące 700-tonowe konstrukcje spawane wykorzystywane w budownictwie. Mimo że firma Perun działa do dziś, to zakład na Pradze został zamknięty na początku XXI wieku.

Pomysł transformacji nieużywanych zakładów produkcyjnych Perun pojawił się jakiś czas temu. Obecny inwestor, firma Grochowska 301/305 sp. z o.o. sp. k., zamierza stworzyć w tym miejscu budynek z 268 mieszkaniami, a także licznymi lokalami gastronomicznymi, usługowymi i handlowymi.

Powierzchnia mieszkaniowa ma wynieść łączną wartość 14 500 m², natomiast usytuowane na parterze lokale usługowo- gastronomiczne, 1300 m².

perun
Autor: WWAA Fabryka Perun. Wizualizacja.

Projekt zakłada m.in. wyeksponowanie hal fabrycznych, które objęte są ochroną konserwatorką i – niestety – obecnie są prawie niewidoczne od strony ul. Grochowskiej. W nowej odsłonie ceglane hale zostaną zrewitalizowane razem z historycznymi, zabytkowymi elementami jak np. waga samochodowa, suwnice czy tzw. trylinki (nawierzchnia z sześciokątnych płyt betonowych).

Od strony ul. Grochowskiej architekci z WWAA zaplanowali potężne bramy wejściowe – szerokie na 15 m i wysokie na 3 piętra. Dzięki nim odnowione hale fabryczne będą lepiej widoczne.

Projektanci nie zapomnieli także o zieleni – nowy kompleks ma stworzyć oś widokową, która połączy ul. Grochowską z sąsiadującymi terenami zielonymi, czyli Błoniami Elekcyjnymi.

Okolice hal, pasaż oraz drugi plac w centrum mają być w założeniu przestrzenią otwartą i ogólnodostępną, służącą integracji mieszkańców osiedla.

Projekt spotkał się z ciepłym przyjęciem mieszkańców i lokalnych stowarzyszeń (poprzedni projekt innego autora został odrzucony). Kolejne spotkanie inwestor zaplanował na sierpień i wrzesień.

perun
Autor: WWAA Fabryka Perun. Wizualizacja.