Kolorowe sufity i neony. Tak będą wyglądać nowe stacje metra w Warszawie

2022-12-13 12:08

Metro Warszawskie przedstawiło wizualizacje dwóch nowych linii metra. Stacje Muranów i Plac Konstytucji prezentują się na nich intrygująco, bardzo nowocześnie, choć diametralnie się od siebie różnią. Jedna jest bardzo minimalistyczna, druga - kipi kolorem. Sami zobaczcie!

plac konstytucji stacja metra
Autor: materiały prasowe Metro Warszawskie Wizualizacja stacji metra Plac Konstytucji

Nowe stacje metra – Plac konstytucji i Muranów

Warszawskie metro wciąż się rozwija, a co kilka lat dobudowywane są kolejne stacje, dzięki czemu mieszkańcy stolicy mogą łatwiej i szybciej poruszać się po mieście.

Kilka dni temu władze stołecznego metra przedstawiły wizualizacje dwóch nowych stacji pierwszej linii metra – Muranowa i Placu Konstytucji. Pierwsza z nich ma powstać pod ulicą Andersa, natomiast druga – pod ulicą Marszałkowską.

Jak podają media, warszawiacy najprawdopodobniej skorzystają w pierwszej kolejności ze stacji Muranów. Rozpoczęcie budowy w tym miejscu jest korzystniejsze ze względów organizacyjnych i ruchowych.

stacja muranów
Autor: materiały prasowe Metro Warszawskie Wizualizacja stacji metra Muranów - bramki wejściowe

Według przewidywań, proces projektowy wraz z uzyskaniem kompletu zgód oraz decyzji środowiskowej ma zakończyć się 20 grudnia 2023 roku. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, rozpoczęcie budowy stacji Muranów mogłoby nastąpić w 2024 lub 2025 roku.

Harmonogram prac budowlanych zakłada 38 miesięcy na budowę jednej stacji, a więc nieco ponad 3 lata. Wg idealnego scenariusza, gdzie Metro Warszawskie nie tylko uzyskało wszystkie zgody, ale również ma zapewnione środki finansowe na budowę nowych stacji, pierwsi pasażerowie mogliby wsiąść do pociągu na stacji Muranów w 2027-2028 roku.

Jak będą wyglądać nowe stacje metra w Warszawie?

Na opublikowanych przez Metro Warszawskie wizualizacjach widać, że nowe stacje będą bardzo nowoczesne. Projekt przewiduje również zastosowanie dużej ilości neonów!

Metro Muranów będzie minimalistyczne, a kolorystyka będzie oscylować między bielą, czernią i delikatną szarością. Sufit stacji będzie czarny i poprzetykany dużymi lampami o obłych kształtach emitujących białe światło.

Ławki również będą biało-czarne, nowoczesne, przestronne. Na ścianie zatorowej oprócz tradycyjnego niebieskiego paska z nazwą stacji będzie umieszczony okrągły neon z napisem „Muranów”.

Metro muranów
Autor: materiały prasowe Metro Warszawskie Wizualizacja stacji metra Muranów

Łapiąc pociąg ze stacji Muranów do stacji Plac Konstytucji trafimy do świata koloru i geometrii. Oprócz świecącego neonu z nazwą stacji na ścianie zatorowej, podróżujących z pewnością zaintrygują kolorowe siedziska wyglądające jak duże klocki, a także sufit wykonany z różnokolorowych paneli, podświetlanych od środka. Trzeba przyznać, że robi wrażenie!

metro plac konstytucji
Autor: materiały prasowe Metro Warszawskie Wizualizacja stacji metra Plac Konstytucji

Rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk przyznała, że realizacja nowych stacji może się nieco przeciągnąć, ponieważ wciąż trwają prace nad drugą linią metra oraz planowane jest rozpoczęcie budowy trzeciej linii metra, która ma połączyć Stadion Narodowy z Gocławiem. 

Źródło: tvn24.pl, warszawa.naszemiasto.pl