Kiedyś zaniedbany, dziś zachwyca wyglądem. Park w Starachowicach zdobył prestiżową nagrodę

2023-06-13 9:27

Odnowiony park im. Stefana Żeromskiego w Starachowicach zdobył honorową nagrodę w międzynarodowym konkursie Design Educates. Polski park został doceniony m.in. za swoje walory estetyczne i pozytywną wartość, jaką przynosi miastu oraz jego mieszkańcom.

park
Autor: eM4.Pracownia Architektury.Brataniec

Park w Starachowicach z nagrodą Design Educates

Konkurs Design Educates ma na celu promowanie działań, które stawiają na zrównoważony rozwój i ochronę środowiska. Projekty, które zwyciężają w konkursie są więc nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale również mają znaczący wkład w rozwój danego miejsca.

Park im. Stefana Żeromskiego w Starachowicach doskonale wpisuję się w ten koncept. Nic więc dziwnego, że projekt krakowskiej pracowni eM4 zdobył honorowe wyróżnienie w tegorocznej edycji konkursu.

Park w nowej odsłonie

Park Miejski w Starachowicach to zróżnicowana topograficznie powierzchnia licząca 127 700 m². Do tej pory park był bardzo zaniedbany, a trudna do ujarzmienia bryła terenu wymagała dobrego planu i przede wszystkim pomysłu na jej zagospodarowanie.

Dzięki pracy architektów z pracowni eM4 udało się tchnąć w starachowicki park nowe życie i stworzyć zieloną oazę w samym centrum miasta.

Park Żeromskiego łączy w sobie trzy wątki, które nawiązują do lokalnej przyrody oraz historii miasta – woda, kwiaty i żelazo. Szczególnie ciekawy jest ten ostatni, który odwołuje się bezpośrednio do dziedzictwa przemysłowego Starachowic. Przez wiele lat w mieście działała fabryka samochodów, a także kopalnia „Herkules”, w której wydobywano m.in. rudy żelaza.

park
Autor: eM4.Pracownia Architektury.Brataniec

Wątek żelaza w parku miejskim symbolizuje m.in. ścieżka wypełniona czerwonym żwirem i wzmocniona oryginalną blachą corten. Z kolei żelazne ciągi wodne zaadaptowano na oczka wodne.

W parku nie zabrakło też kilku tematycznych ogrodów, m.in. ogrodu kwiatowego, deszczowego (pełni on ważną funkcję retencyjną) i czterech pór roku. Każdy z nich charakteryzuje się unikatową roślinnością, naturalnie występującą w parku.

Starachowicki park może pochwalić się też atrakcyjną małą architekturą. Na szczególną uwagę zasługuje wielofunkcyjny amfiteatr, punkt gastronomiczny z kawiarnią wbudowany w skarpę, plac zabaw, park linowy i liczne platformy widokowe.

park
Autor: eM4.Pracownia Architektury.Brataniec

Źródło:

  • rp.pl
  • starachowice.naszemiasto.pl
  • well.pl