Henri Matisse spędził ostatnie lata życia na Lazurowym Wybrzeżu. Teraz apartament artysty pójdzie pod młotek

2023-05-29 13:08

Apartament, w którym Henri Matisse spędził ostatnie lata życia i stworzył swoje słynne „wycinanki”, znów jest na sprzedaż. Mieszkanie legendarnego artysty ulokowane w jednej z najpiękniejszych dzielnic Nicei zachwyca swoją historią i zapierającymi dech widokami na Francuską Riwierę.

matisse
Autor: mat. pras. Cote d’Azur Sotheby’s International Realty

Apartament Henri Matisse’a w Nicei

Południe Francji, a szczególnie Lazurowe Wybrzeże od dawna przyciąga nie tylko turystów, ale również artystów. Do grona twórców, którzy zakochali się w klimacie i widokach, jakie oferuje Lazurowe Wybrzeże należał m.in. Henri Matisse. Uznawany za jednego z czołowych twórców fowizmu, artysta spędził na południu Francji ostatnie lata życia.

Henri Matisse kupił 165-metrowy apartament w luksusowym hotelu Excelsior Regina Palace w 1918 roku. Gdy w 1943 Niemcy wkroczyli do Nicei, artysta przeniósł się do innego miasta. Do Nicei Matisse powrócił w 1948 roku i to właśnie w swoim przestronnym apartamencie spędził ostatnie lata swojego życia.

Nicea
Autor: mat. pras. Cote d’Azur Sotheby’s International Realty Widok na Niceę z okna apartamentu Matisse'a

Ponieważ rak dwunastnicy uniemożliwiał artyście stanie przy sztaludze, Matisse zajął się tworzeniem swoich słynnych „wycinanek”. Historycy sztuki szacują, że w apartamencie w Nicei artysta stworzył ogółem przynajmniej 40 dzieł, w tym właśnie kompozycje z kolorowych kawałków papieru.

Apartament, w którym mieszkał Henri Matisse od kilku dni jest na sprzedaż. Obecny właściciel chce sprzedać mieszkanie artysty za 2.48 mln euro, czyli w przybliżeniu 11.2 mln zł. W przestronnym apartamencie znajdują się 2 sypialnie, 2 łazienki, biblioteka i cztery balkony, z których rozciąga się spektakularny widok na pobliską Zatokę Aniołów.

matisse
Autor: mat. pras. Cote d’Azur Sotheby’s International Realty

Ponadto, w mieszkaniu Matisse’a na nowego właściciela czeka marmurowy kominek, oryginalny drewniany parkiet i wykuszowe okno, które pamięta jeszcze swojego pierwotnego właściciela.

matisse
Autor: mat. pras. Cote d’Azur Sotheby’s International Realty

Miejsce z historią

Nie tylko apartament jest godny uwagi. Budynek, w którym jest ulokowany to miejsce z wielkim prestiżem i historią. Piękna fasada w stylu Belle Époque została przykryta dachem, który wieńczy korona wykonana przez Gustawa Eiffela.

Budynek Regina, dawn. Hotel Excelsior Regina Palace
Autor: mat. pras. Cote d’Azur Sotheby’s International Realty Budynek Regina, dawn. Hotel Excelsior Regina Palace

W hotelu Excelsior Regina Palace powstałym pod koniec XIX wieku mieszkało wielu znamienitych gości, m.in. Królowa Wiktoria (to na jej cześć nazwano hotel), cesarz Franciszek Józef, Winston Churchill oraz król Leopold II.

Hotel przemianowano na budynek mieszkalny w latach 30. XX wieku – wtedy też z 400 mieszkań stworzono 98 apartamentów.

Źródło:

  • mansionglobal.com
  • well.pl
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE