Dom z dużym zadaszonym tarasem. Który podoba ci się najbardziej? 8 projektów

2022-04-21 12:02
murator taras
Autor: Kolekcja Muratora, murator projekty.pl Projekt Murator EC405 Nietuzinkowy (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją), arch. Grzegorz Kaliciak

Zadaszony taras chroni nie tylko przed intensywnym słońcem, ale również opadami deszczu czy śniegu. Planując budowę domu, warto już na etapie projektowania uwzględnić obecność tarasu oraz jego zadaszenie. Poniżej prezentujemy 8 oryginalnych projektów domów z dużym zadaszonym tarasem. Wszystkie projekty domów pochodzą z Kolekcji Muratora.

Jeśli zależy nam na tym, by taras miał stałe zadaszenie, możemy albo dobudować zadaszenie do otwartego tarasu, albo wkomponować taras w bryłę budynku - górna kondygnacja będzie w tym przypadku pełniła funkcję naturalnego zadaszenia.

O ile pierwsza opcja może być tańsza i dawać większe możliwości aranżacyjne (np. w wyborze materiału i koloru zadaszenia), o tyle zadaszenie będące częścią bryły budynku jest trwalszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem z kilku względów. Po pierwsze: nigdy nie zepsuje wyglądu całości, po drugie: nie ulegnie uszkodzeniu, ani nie będzie wymagać regularnych zabiegów pielęgnacyjnych (jak np. zadaszenie drewniane czy metalowe).

Jak można w ciekawy i nietuzinkowy sposób wkomponować duży taras z zadaszeniem w elewację? Oto 8 projektów domów, które poradziły sobie z tym zadaniem koncertowo!

1. Murator M106a Słoneczna polana - wariant I

murator taras
Autor: Kolekcja Muratora, murator projekty.pl Projekt Murator M106a Słoneczna polana - wariant I, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt>>>>

Parterowy projekt domu Murator M106a Słoneczna polana - wariant I wyróżnia się skromną bryłą, stonowaną kolorystyką elewacji i zacisznym zadaszeniem. Niepozorny wygląd rekompensuje aranżacja przestrzeni wewnątrz. Architektka na powierzchni 115 metrów zaprojektowała funkcjonalny układ pomieszczeń, komfortowy dla czteroosobowej rodziny.

W domu znajdują się trzy sypialnie, dwie łazienki, przestronny salon z kuchnią, garaż, kotłownia, a także zadaszony taras, na który można wyjść z sypialni małżeńskiej lub bezpośrednio z pokoju dziennego.

Zobacz projekt Murator M106a Słoneczna polana - wariant I >>>

2. Murator M212a Piasek pustyni - wariant I

murator taras
Autor: Kolekcja Muratora, murator projekty.pl Projekt Murator M212a Piasek pustyni - wariant I, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt>>>>

Projekt domu Murator M212a Piasek pustyni – wariant I to doskonała propozycja dla miłośników przestrzeni i komfortu. Zastosowane w nim rozwiązania funkcjonalne sprawiają, że będzie komfortową, bezpieczną, a przede wszystkim przytulną przestrzenią dla czteroosobowej rodziny.

Dom Piasek Pustyni łączy w sobie to, co najlepsze – funkcjonalność i elegancję z prostotą i ciepłem. Można dostrzec to w każdym pomieszczeniu – od salonu z jadalnią, przez kuchnię, aż po 3 sypialnie i duży, częściowo zadaszony taras.

Na taras można wyjść zarówno od strony salonu, jak i kuchni. Taki układ doskonale sprawdza się np. podczas przyjęć lub rodzinnych obiadów na świeżym powietrzu, gdzie trasa między kuchnią a tarasem jest wygodna, a dystans – niewielki.

Zobacz projekt Murator M212a Piasek pustyni – wariant I >>>

3. Murator M239gD Doborowy - wariant VIII

murator taras
Autor: Kolekcja Muratora, murator projekty.pl Projekt Murator M239gD Doborowy - wariant VIII, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź projekt>>>>

Projekt domu Murator M239gD Doborowy – wariant VIII to oryginalna i przede wszystkim nowoczesna wariacja na temat domów o zwartej bryle, przypominającej kostkę lub pudełko.

Jednak w tym przypadku, masywna forma budynku nie przytłacza i jest bardzo atrakcyjna wizualnie. To zasługa m.in. dużych przeszkleń, które pojawiają się zarówno na parterze od strony tarasu i salonu, ale także na piętrze – doświetlając wnętrza i dodając bryle lekkości.

Materiały wykończeniowe zastosowane w elewacji, a więc drewniane deski czy stylowe płytki klinkierowe w połączeniu z białym kolorem ścian zewnętrznych tworzą ciekawą i atrakcyjną wizualnie aranżację elewacji.

Z salonu i kuchni możemy bezpośrednio wyjść na sporych rozmiarów taras (pow. netto 57.7 m2). Na nim bez problemu zaaranżujemy strefę biesiadną (z kilkuosobowym stołem) i relaksacyjną (z wygodnymi meblami wypoczynkowymi). Tuż nad zadaszonym tarasem, na piętrze, znajduje się otwarty taras ze szklaną balustradą.

Zobacz projekt Murator M239gD Doborowy – wariant VIII >>>

4. Murator C333a Miarodajny - wariant I

murator taras
Autor: Kolekcja Muratora, murator projekty.pl Projekt Murator C333a Miarodajny - wariant I, arch. Przemysław Biryło Link: Sprawdź projekt>>>>

Projekt domu Murator C333a Miarodajny – wariant I odznacza się prosta, zwartą bryłą. To świetny wybór dla młodej, rozwojowej rodziny. Parter ma powierzchnię 83.2 m2, ale w każdej chwili jest możliwość dowolnego zaaranżowania przestronnego poddasza (74.2 m2).

Dom jest pokryty dwuspadowym dachem, a jego dwa podcienie – od frontu i od ogrodu tworzą naturalne zadaszenie wejścia do domu oraz tarasu. Elewacja w części pokryta jest drewnianymi deskami (np. boczna część górnej elewacji czy taras), co podnosi atrakcyjność budynku i dodaje bryle uroku.

Większą część parteru zajmuje pokój dzienny o powierzchni 36.7 m2. Połączony jest on z pozostałymi pomieszczeniami, a więc: kuchnią, garderobą, 2 sypialniami, łazienką, WC oraz kotłownią.

Z salonu można też wyjść bezpośrednio na taras, dalej – też do przydomowego ogrodu. Średniej wielkości taras (pow. netto 15.8 m2) dzięki drewnianym deskom elewacyjnym stanowi przytulną i sprzyjającą odpoczynkowi przestrzeń.

Zobacz projekt C333a Murator Miarodajny - wariant I >>>

5. Murator EC405 Nietuzinkowy (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)

murator taras
Autor: Kolekcja Muratora, murator projekty.pl Projekt Murator EC405 Nietuzinkowy (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją), arch. Grzegorz Kaliciak Link: Sprawdź projekt>>>>

Projekt domu Murator EC405 Nietuzinkowy (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) ma charakterystyczną podłużną bryłę zwieńczoną dwuspadowym dachem. Mimo braku piętra, dzięki dobrze zaprojektowanemu układowi pomieszczeń, dom jest przestrzenią komfortową i przyjazną w użytkowaniu.

Na 106.7 m2 powierzchni zmieściły się tutaj trzy sypialnie, pojemna garderoba, łazienka, oddzielne WC, kotłownia, duży salon z jadalnią, kuchnia oraz funkcjonalna spiżarnia.

Zadaszony tras, na który wychodzi się z salonu jest na tyle przestronny, że zmieści się na nim niewielki stolik z kilkoma krzesłami, donice z kwiatami i średniej wielkości grill. Wygodne przesuwne drzwi zapewniają natomiast łatwy i stały kontakt z kuchnią i salonem (od strony jadalni).

Zobacz projekt EC405 Murator Nietuzinkowy (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) >>>

6. Murator M132 Wariantowy

murator taras
Autor: Kolekcja Muratora, murator projekty.pl Projekt Murator M132 Wariantowy, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt>>>>

Dom Murator M132 Wariantowy to przestrzeń zaprojektowana z myślą o pięcio-, lub sześcioosobowej rodzinie, której członkowie cenią sobie wspólne spędzanie czasu (zadba o to m.in. kuchnia z widokiem na strefę wejścia czy przestronny salon z jadalnią i wyjściem na zadaszony taras), oraz chwile wyłącznie dla siebie (pomogą w tym np. cztery sypialnie, w tym jedna usytuowana przy wejściu na taras).

Dom jest przestronny, parterowy i zaplanowany tak, by poruszanie się między poszczególnymi pomieszczeniami i strefami było możliwie jak najwygodniejsze.

Taras autorka projektu umiejscowiła w rogu, na tyłach budynku, tworząc intymną przestrzeń, sprzyjającą relaksowi i odpoczynkowi z dala od domowego rozgardiaszu.

Zobacz projekt Murator M132 Wariantowy >>>

7. Murator M157b Na południe - wariant II

murator taras
Autor: Kolekcja Muratora, murator projekty.pl Projekt Murator M157b Na południe - wariant II, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt>>>>

Wąska działka i ograniczony budżet? W takim razie dom Murator M157b Na południe – wariant II będzie najlepszym wyborem! Jego ogromną zaletą jest fakt, że budynek można wykańczać etapami.

Autorka projektu zapanowała parter tak, by zaspokoił on potrzeby nawet 4-osobowej rodziny. Ściany otwartej strefy dziennej są prawie w całości przeszklone. Natomiast duży taras okala dom z dwóch stron. Takie rozwiązania sprawiają, że granice między wnętrzem a ogrodem zacierają się.

Zadaszony taras jest na tyle przestronny, że bez problemu można w nim wydzielić strefę z kilkuosobowym stołem oraz strefę wypoczynkową z leżakiem lub wygodnymi meblami wypoczynkowymi (np. fotelem, sofą ogrodową i krzesłami).

Zobacz projekt Murator M157b Na południe - wariant II >>>

8. Murator M197 Niepospolity

murator taras
Autor: Kolekcja Muratora, murator projekty.pl Projekt Murator M197 Niepospolity, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź projekt>>>>

M197 Niepospolity to dom duży, wygodny i zaprojektowany z myślą o 4 lub 5-osobowej rodzinie. W samym centrum znajduje się pokój dzienny z kominkiem i dużym stołem, przy którym może zasiąść cała rodzina.

Z salonu i sąsiadującej z nim kuchni możemy wyjść na przestronny taras okalający dom z dwóch stron. Do zadaszonej części tarasu można wstawić wygodny fotel lub leżak i stworzyć zaciszny zakątek sprzyjający relaksowi i wypoczynkowi.

Zobacz projekt Murator M197 Niepospolity >>>

Poznaj wszystkie projekty domów z dużymi zadaszonymi tarasami: https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-z-duzym-zadaszonym-tarasem/

Odkryj więcej projektów domów z zadaszonym tarasem:

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W czerwcowym numerze M jak Mieszkanie otwieramy sezon balkonowy. Urządzamy oazę za oknem – klimatyczną, wygodną, zapewniającą relaks.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2022