Dobry Wzór 2022 - najlepszy polski design nagrodzony. Te 5 projektów przyciąga uwagę

2022-11-21 15:00

“Dobry wzór” to najstarszy konkurs wzorniczy, którego organizatorem jest Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Właśnie po raz 29. ogłoszonego jego laureatów! Spośród wielu zgłoszeń jury wybrało te, których walory wizualne, innowacyjne użytkowe, ekonomiczne oceniono na najwyższym poziomie.

Dobry Wzór, Włączniki Crystal
Autor: Materiały prasowe / Nota Bene Mariusz Wzorek

Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej gali w IWP w Warszawie. 

Nagrodę “Dobry Wzór” przyznaje się w dziesięciu kategoriach:

  • Moda i akcesoria
  • Dom
  • Transport i komunikacja
  • Sfera Publiczna
  • Nowe materiały produkcyjne
  • Usługi
  • Grafika użytkowa i opakowania
  • Nowe technologie
  • Szczęśliwa trzynastka (produkt, który nie jest produkowany na skalę masową)

W tym roku w finale konkursu znalazło się aż 86 różnych projektów. Spośród nich wybraliśmy kilka, które szczególnie zwróciły naszą uwagę.

1. NINO, modułowe meble dziecięce

Te drewniane mebelki dziecięce zostały zaprojektowane tak, aby mogły zmieniać się wraz z dzieckiem i jego potrzebami. W skład zestawu wchodzą cztery moduły, które można ze sobą komponować na wiele różnych sposobów. Co ważne, nie potrzeba do tego żadnych narzędzi!

Dobry Wzór, meble dla dzieci Nino
Autor: Materiały prasowe / KRESPA Sp. z o.o.

2. Crystal, kolekcja włączników

Znalezienie nietypowego, ładnego włącznika to nie lada wyzwanie! Te stworzono na indywidualne zamówienie. Klient ma możliwość wyboru koloru szkła czy lustra i zestawienia ich aż z 20 rodzajami guziczków i łączników dźwigienkowych, a nawet ozdobienia włącznika kryształkami Swarovskiego!

Dobry Wzór, Włączniki Crystal
Autor: Materiały prasowe / Nota Bene Mariusz Wzorek

3. 4senior, kolekcja mebli dla osób starszych

Każdy wiek rządzi się swoimi prawami. Twórcy kolekcji mebli dla seniorów opisują ją jako “niestygmatyzującą”. Meble, wchodzące w skład tej kolekcji, mają nie tylko ułatwiać im codzienne życie, ale także pomagać w poruszaniu się. 

Dobry Wzór, 4senior
Autor: Materiały prasowe / Tobo

4. Omnires Ovo M+, kolekcja wanien i umywalek

Wanny o minimalistycznej, ale wyrazistej formie dostępne są w sumie w ośmiu kolorach - dwóch wersjach bieli i barwach, które znajdują swoje odzwierciedlenie w naturze: olive, black lava, terracotta, midnight blue, coral i ash grey.

Dobry Wzór, Omnires
Autor: Materiały prasowe / OMNIRES

5. Sofa Emotion

Tę sofę można znaleźć w salonach KLER. Wykonano ją według projektu Wojciecha Błaszczyka. 

Dobry Wzór, Sofa Emotion, Kler
Autor: Materiały prasowe / kler.eu

Pośród innych nagrodzonych projektów znalazły się m.in. kurnik (!), pompa ciepła, klocki konstrukcyjne, ładowarka samochodowa czy sprzęt AGD, taki jak np. sterylizator powietrza.

Dobry Wzór, nagroda specjalna MKiDN

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało nagrodę specjalną “Wzór roku dla kultury”, którą otrzymali twórcy kolekcji mebli ogrodowych Ribbon - Hanczar Studio z Wrocławia. Szymon Hanczar oraz Przemysław Słowik, autorzy tego projektu, pracują na wrocławskiej ASP, której są absolwentami. Tam wykładają w Katedrze Mebla. Meble są dostępne w Poom Furniture.

Dobry Wzór, Meble ogrodowe Ribbon, Poom Furniture
Autor: facebook.com/poomfurniture

– Projekt stanowi estetyczną alternatywę dla powszechnie dostępnych mebli ogrodowych – łączy nowoczesność z tradycją rzemieślniczą poprzez zastosowanie technik plecionkarskich, a także wykorzystuje potencjał krajowych surowców naturalnych – wyjaśniał wiceminister kultury Szymon Giżyński.

Pełna lista finalistów konkursu jest dostępna na stronie Dobry Wzór.

Przeczytaj również:

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE