Deweloperzy znów podnoszą ceny mieszkań. Wiadomo, jaki metraż jest obecnie najdroższy

2022-09-12 11:01

Na początku 2022 dało się zauważyć chwilowy spadek stawek za nowe mieszkania. Niestety, drugi kwartał przyniósł już znaczne podwyżki. Najwyżej w górę poszybowały mieszkania o konkretnym metrażu. Co przyniesie trzeci kwartał roku? Sprawdzamy!

nowe mieszkania
Autor: getty images

Nowe mieszkania znów drożeją

Jak wynika z raportu przygotowanego przez redakcję portalu Bankier.pl przy współpracy z firmą Cenatorium i „Pulsem Biznesu” za nowe mieszkania w drugim kwartale 2022 roku (kwiecień-czerwiec) trzeba było zapłacić znacznie więcej niż za lokale o takich samych metrażach na przełomie 2021/2022.

Raport wziął pod uwagę ceny transakcyjne mieszkań w 8 polskich miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Olsztynie i Lublinie.

Co ciekawe, największe wzrosty zanotowały kawalerki (do 35 m²) oraz średniej wielkości mieszkania (35-60 m²). Wzrosty stawek tych drugich były najmocniejszymi od ostatniego roku, a w niektórych miastach najmocniejszymi od 2019 i 2020!

Jak wynika z raportu przygotowanego przez portal Bankier.pl, ceny mieszkań o wspomnianych metrażach w wymienionych miastach wahały się od 2 do 7 procent w skali kwartału. Duże mieszkania, a więc lokale o powierzchni 60-80 m² cenowo nie zanotowały znacznych wzrostów.

Dane nie powinny nikogo dziwić. Rosnące stopy procentowe, słabnąca zdolność kredytowa Polaków, a także niższa o 2.8% (w porównaniu z poprzednim rokiem) średnia wartość kredytów, wynosząca obecnie 336.66 tys. zł sprawiły, że większość Polaków albo zupełnie musiała zrezygnować z zakupu mieszkania, albo ograniczyć się do mniejszego metrażu.

Co więcej, jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w lipcu 2022 deweloperzy ruszyli z budową 8359 mieszkań, a więc o 44% mniej niż rok wcześniej. W nadchodzących miesiącach możemy więc spodziewać się jeszcze mniejszej podaży nowych mieszkań.

Nic dziwnego, że deweloperzy zaczęli podnosić stawki za małe i średnie lokale, które cieszą się wśród Polaków największą popularnością.

Czy w takim razie możliwy jest spadek stawek za nowe mieszkania w nadchodzącym kwartale? Ze wspomnianego raportu Cenatorium wynika, że obniżenie stawek, a przynajmniej stabilizacja cenników może nastąpić w ciągu kilku kolejnych miesięcy.

Według raportu jednym z decydujących czynników, które mogą skłonić deweloperów do zmian w stawkach będzie mały popyt na zakup mieszkań wśród klientów posiłkujących się kredytami hipotecznymi.

Warto przypomnieć, że w sierpniu 2022 liczba złożonych wniosków kredytowych była o 73% (!!!) niższa niż rok wcześniej.

Czy faktycznie nowe mieszkania przestaną drożeć? Czas pokaże.