Deweloper chwali 13-metrową kawalerkę w Łodzi. "Jest na coś takiego klient"

2023-03-17 10:58

Na kanale przedsiębiorcy Kuby Midela pojawił się film ukazujący pewną inwestycję w Łodzi. Deweloper oferuje mieszkania o małym metrażu – najmniejsze z nich ma zaledwie 13 metrów. Co ciekawe, mikrokawalerka już została wynajęta.

Kawalerka w Łodzi
Autor: screen: youtube.com @Kuba Midel Wnętrze 13-metrowej kawalerki w Łodzi

Deweloper broni mikrokawalerek

Kuba Midel opublikował na swoim kanale YouTube film z pewnej łódzkiej inwestycji. W wyremontowanej kamienicy deweloper Jakub Janeczko wydzielił 15 mieszkań o małym metrażu. Jedno z nich wzbudziło największe emocje – to mikrokawalerka o powierzchni zaledwie 13 m².

Już na wstępie Kuba Midel poprosił dewelopera o wytłumaczenie, czy faktycznie mieszkanie musi mieć przynajmniej 25 m². Inwestor przyznał, że często dostaje wiadomości od internautów w tej sprawie.

Jakub Janeczko wytłumaczył, że faktycznie, mieszkania w nowym budownictwie muszą mieć przynajmniej 25 m² powierzchni. Natomiast te przepisy działają nieco inaczej w przypadku starych, istniejących budynków:

Tutaj korzystamy z czegoś takiego jak stan zastany. Te mieszkania tu po prostu były, my je zinwentaryzowaliśmy, troszeczkę poprawiliśmy i one dziś są takie, ale tylko dzięki temu, że to jest stara, istniejąca kamienica i dało się tak zrobić

- tłumaczy metraż łódzkiej inwestycji Jakub Janeczko.

W materiale wideo zarówno inwestor, jak i deweloper próbują znaleźć usprawiedliwienie budowania i popularności małych kawalerek (mniejszych niż 25 m²). Padają stwierdzenia, że „takie mieszkania pracują najlepiej i jest na nie zapotrzebowanie”.

Jak przyznaje deweloper, najmniejsze mieszkanie w kamienicy (13 m²) już zostało wynajęte i osoba, która tam zamieszka „jest nim zachwycona”. Jednocześnie mężczyzna zaznacza, że mikrokawalerki cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi.

Przyczyna leży oczywiście w kwestiach finansowych - młodzi nie mają pieniędzy na duże lokale, ale marzą o niezależności. Zamiast płacić 3-4 tysiące za wynajem 60-metrowego lokalu, wiele osób decyduje się na malutkie kawalerki, za które płacą 1500-2000 zł. Coś za coś.

mieszkanie
Autor: screen: youtube.com @Kuba Midel Wnętrze 13-metrowej kawalerki w Łodzi

Mieszkanie o powierzchni 13 m² w Łodzi

Jak wygląda mieszkanie o powierzchni 13 m²? Wchodząc do kawalerki, po lewej stronie umieszczono szafę, a dalej przez całą długość ściany ciągnie się blat, który pełni rolę strefy roboczej w „kuchni” oraz stołu.

Pod blatem umieszczono pralkę, szafki, piekarnik (z płytą grzewczą), małą lodówkę. Naprzeciwko aneksu kuchennego wstawiono rozkładaną sofę, a dalej wydzielono malutkie pomieszczenie – łazienkę. W łazience, którą Kuba Midel nazwał „hotelową” i „studencką” udało się zmieścić sedes, umywalkę i kabinę prysznicową.

Mieszkanie jest wyliczone co do centymetra, dlatego otwierając drzwi do łazienki, między nimi a blatem kuchennym zostaje zaledwie kilkumilimetrowa odległość.

mieszkanie
Autor: screen: youtube.com @Kuba Midel

Rozglądając się po mieszkaniu, inwestor przyznał z rozbrajającą szczerością, że „jest ciasno”. Następnie wspomniał o tym, jak mieszkając w Paryżu zdarzyło mu się wynajmować jeszcze mniejsze mieszkanie.

Szukając kolejnych argumentów usprawiedliwiających klaustrofobiczny metraż ("mało miejsca do sprzątania"), zarówno Kuba Midel, jak i towarzyszący mu deweloper stwierdzili, że na takie inwestycje zawsze znajdzie się klient i nie ma sensu oceniać, czy życie na 13-metrach jest dobre, czy nie:

Młody człowiek chce mieć swoją praleczkę, swój piekarnik, swoją łazienkę, swój kawałek podłogi i ciężko się sprzeczać, czy to jest dobrze, czy niedobrze

- mówi w filmie Kuba Midel.

Co więcej, według inwestora mieszkaniec mikrokawalerki wcale nie musi w niej przebywać przez cały dzień.

Nie chcesz tu być tylko idziesz na świeże powietrze - jak w hotelu. Trzeba się przespać, umyć, zjeść śniadanie, większość czasu przebywa się gdzieś indziej

- proponuje inwestor.

Można się zastanawiać, czy właśnie tak mamy traktować swoje domy – jako hotele, w których tylko jemy i śpimy? Czy dom nie powinien być miejscem, w którym chcemy przebywać? Miejscem, w którym czujemy się komfortowo i bezpiecznie? Trudno stwierdzić, czy jest możliwe czucie się „jak u siebie” na trzynastu, klaustrofobicznych metrach. Ale może się da?

Źródło:

  • noizz.pl
  • youtube.com