Co to jest testament wzajemny? Lepiej go sporządzić, jeśli nie chcesz się dzielić majątkiem z teściami

2023-11-07 10:57

Ponieważ nie znamy dnia, ani godziny, warto zadbać o naszych bliskich, odpowiednio rozporządzić naszym majątkiem i sporządzić testament. Być może już to nawet zrobiłeś, a nie zdawałeś sobie sprawy, że napisałeś testament wzajemny. Czym on jest i jak działa?

Testament
Autor: Getty Images/simpson33

Testament wzajemny a testament wspólny. Czym się różnią?

Testament wzajemny nie jest testamentem wspólnym, są to całkowicie różne od siebie dokumenty. Polskie prawodawstwo nie przewiduje testamentu sporządzonego przez dwie osoby, a tym jest właśnie testament wspólny - ostatnią wolą, na której widnieją dwa podpisy osób, które chcą rozporządzić wspólnym majątkiem. Taki dokument nie jest w Polsce ważny, nawet jeśli został sporządzony przez osoby będące w związku małżeńskim!

Co innego, jeśli chodzi o testament wzajemny. Tak jak w przypadku testamentu wspólnego jest on spisywany przez dwie osoby, których nawet wcale nie muszą łączyć więzy krwi! Każda z nich jednak sporządza swój własny dokument, który jest opatrzony jednym podpisem. Ich majątek w całości i na zasadzie wyłączności po ich śmierci przechodzi na drugą osobę. 

Jak to wygląda w praktyce? Osoba “A” pisze testament, w którym wszystko przepisuje na osobę “B”, a osoba “B” w ostatniej woli uwzględnia jedynie osobę “A”.

Testament
Autor: Getty Images/nobtis

Kiedy warto zdecydować się na testament wzajemny?

Tutaj warto przywołać, jak działa prawo spadkowe. Jeśli małżeństwo nie ma dzieci, a umiera jeden z małżonków, cały majątek nie przechodzi na jego partnera, ale też na jego teściów czy rodzeństwo żony czy męża.

Może się zatem okazać, że przestajemy być w stu procentach właścicielami dobytku, który zgromadziliśmy razem z małżonkiem, a po jego śmierci prawo do jego części mają inni ludzie! Właśnie w takiej sytuacji warto, aby para sporządziła testament wzajemny: żona zapisała wszystko na męża, a mąż na żonę.

Kłopot może pojawić się również wtedy, gdy małżeństwo posiadało dzieci. Kiedy umrze jedno z małżonków, 50 proc. majątku drugiego przypada na drugie, a pozostałe 50 proc. jest dzielone równo pomiędzy dzieci. Gdzie tu kłopot?

Jeśli chciałbyś sprzedać dom, samochód itp., które teraz są prawnie własnością również twoim potomków, musisz mieć ich zgodę. Jeśli są małoletnie, nie posiadają pełnej zdolności do czynności prawnych, a ich praw strzeże sąd i to on np. będzie musiał wyrazić zgodę.

  • Źródło: bezprawnik.pl
Pomysłowa doniczka na kwiaty domowe.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Neutralną bazę podbili rudościami i granatem. Sypialnia jest przepiękna!

Kultowe przedmioty PRL Czy wiesz, jak działają? Rozwiąż QUIZ

Pytanie 1 z 14
Do czego służy ten przedmiot?
Przedmiot z PRL