Byliśmy patronem 7. Edycji OKK! Design. Relacja ze spotkania pod hasłem „Design od kuchni”!

2016-03-23 11:08 Monika Czerwińska-Konarska

OKK! design to cykl spotkań przedstawiających dobre wzornictwo. 7. edycja odbyła się pod hasłem:  „Design od kuchni”. Prezentacje gości nie skupiały  się wyłącznie wokół pomieszczeń, w których gotuje się i spożywa posiłki. Pozwoliły spojrzeć na wzornictwo przemysłowe i projektowanie od środka, a także przyjrzeć się procesom tworzenia z perspektywy zwykle niedostępnej większości z nas.

Spotkania z dobrym designem OKK! design już na dobre wpisały się w kalendarze osób związanych z wzornictwem przemysłowym. 7. spotkanie, które odbyło się 14 marca 2016 r. w nowoczesnej przestrzeni MYSIA 3. w Warszawie, zgromadziło przeszło 150 osób – ludzi świata nauki, ekspertów branży wzornictwa przemysłowego, projektantów i architektów oraz miłośników dobrego designu. Były wykłady, wywiady, prezentacje marek oraz polska premiera nowego systemu SPARRING+ firmy Elfa.

Co nowego w aranżacji wnętrz z najlepszym designem?

OKK! design to miejsce na prezentację innowacyjnych rozwiązań i zastosowań nowoczesnych materiałów oraz przedstawienie nowych produktów, ale też miejsce wymiany doświadczeń i rozmów o projektowaniu. Gośćmi specjalnymi 7. edycji OKK! design byli: dr Krystyna Łuczak Surówka – krytyk designu, kuratorka wystaw, publicystka i wieloletni wykładowca warszawskiej ASP, Robert Majkut – wielokrotnie nagradzany przez międzynarodowe organizacje branżowe i dziennikarskie oraz ceniony na całym świecie designer, ekspert w projektowaniu dla biznesu, dyrektor generalny w firmie Robert Majkut Design oraz Ewa Czerny – architektka i projektantka wnętrz, współwłaścicielka firmy 3XA oraz prowadząca program „Podzielić M2” w kanale DOMO+. Swoje produkty i nowe rozwiązania zaprezentowali przedstawiciele firm PEKA, Studio Prostych Form, Elfa oraz Długa Showroom. Można było także zapoznać się z najnowszymi produktami firm KLAFS, Muppetshop, czy kolekcją włoskiej manufaktury mebli kuchennych Aster Cucine z ekspozycji Galerii Ekskluzywnych Mebli HEBAN oraz nowej marki na rynku – Cotton&Co., która ma w swojej ofercie wygodne i zdrowe angielskie łóżka oraz ręcznie szyte materace. Podczas OKK! design miała miejsce premiera kolekcji systemu do przechowywania SPARRING+ firmy Elfa, mającego zastosowanie w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu: od wnętrz prywatnych poprzez przestrzenie biurowe po pomieszczenia pomocnicze i garaże. Goście mieli także okazję zobaczyć osobiście, dotknąć i poznać cechy innowacyjnego materiału przyszłości EcoMalta, który ma wszechstronne zastosowanie – nie tylko w projektowaniu wnętrz czy mebli. Jest to rodzaj elastycznej i jednocześnie trwałej zaprawy, którą po rozrobieniu w wodzie, można pokrywać wszelkie powierzchnie. Po stwardnieniu tworzy wytrzymałą i trwałą powłokę. Przedstawiciele Studia Prostych Form, które ma w swojej ofercie ten multifunkcyjny produkt podkreślają, że jest on ekologiczny, zdrowy i posiada wszelkie certyfikaty zielonego budownictwa. Goście OKK! design poznali również historię przestrzeni MYSIA 3, która pierwotnie była siedzibą Urzędu Cenzury, a obecnie jest miejscem skupiającym sklepy z modą, akcesoriami, biżuterią czy wyposażeniem wnętrz, a także przestrzenią kreatywną dla ludzi ze świata kultury i sztuki.

Historia designu, współpraca z inwestorami oraz o projektowaniu wnętrz w TV

Dr Krystyna Łuczak Surówka, znany i ceniony historyk sztuki oraz krytyk designu, podczas wykładu rozpoczynającego OKK! design, przybliżyła ideę, sens powstania oraz rozwój designu na przestrzeni dziejów. Zwróciła uwagę, że jeszcze na przełomie XIX i XX w. nie było mowy o projektowaniu przemysłowym. Przedmioty miały przede wszystkim spełniać swoje funkcje od strony technicznej, co nie zawsze musiało to być przy okazji estetyczne. Wraz z rozwojem przemysłu rosło zapotrzebowanie na rzeczy nie tylko funkcjonalne, ale przy okazji… ładne. „Świat nigdy by  się nie zmienił, gdybyśmy my się nie zmieniali” – mówiła ekspertka. Pełen zabawnych historii, interesujący i niecodzienny – tak można w skrócie podsumować wykład światowej sławy designera, Roberta Majkuta pod kątem współpracy z różnymi klientami. Majkut w barwny i ciekawy sposób opowiadał o swoich doświadczeniach z usługodawcami. Kolejnym barwnym akcentem był wywiad prowadzącej spotkanie OKK! design prezenterki telewizyjnej Anny Dec z projektantką wnętrz Ewą Czerny współtworzącą program Podzielić M2 w DOMO+. Goście mogli poznać od kuchni etapy i tajniki powstawania programu oraz dowiedzieć się jak trudną, choć przynoszącą wiele satysfakcji i przyjemności, sztuką jest projektowanie wnętrz i ich urządzanie w bardzo krótkim czasie, na potrzeby realizacji telewizyjnych.