Była dziura po wyburzonej kamienicy, jest kieszonkowy park. Genialna rewitalizacja w Bytomiu

2022-11-25 12:16

Każde miejsce jest dobre, aby mógł powstać tam park! Nawet, jeśli tak jak w przypadku Bytomia, jest to park kieszonkowy, który w ramach budżetu obywatelskiego zostanie stworzony między ulicą Katowicką a Wałową w plombie między dwiema kamieniami.

Park ieszonkowy według projektu Projekt Zieleni
Autor: Projekt Zieleni / facebook.com/PlaceZabaw

Park kieszonkowy w Bytomiu

Do pracy nad tą niewykorzystaną przestrzenią po wyburzonej kamienicy zaproszono mieszkańców miasta, aby ci opowiedzieli o swoich oczekiwaniach i potrzebach. Zaprezentowano im kilka pomysłów, a następnie przeprowadzono ankietę. Dzięki temu architekci z Projekt Zieleni mogli stworzyć takie miejsce, które faktycznie będzie dawać wszystkim satysfakcję i radość.

Park kieszonkowy w Bytomiu wg projektu Projekt Zieleni
Autor: facebook.com/projektzieleni

Twórcy parku mieli niełatwe zadanie. W miejscu, gdzie ma powstać przyszły park kieszonkowy, znajdują się fragmenty murów obronnych. W związku z tym trzeba było do pracy zaangażować konserwatora zabytków, który również musiał zaakceptować projekt. 

Park kieszonkowy w Bytomiu wg projektu Projekt Zieleni
Autor: facebook.com/projektzieleni

Ponieważ przestrzeni jest naprawdę niedużo, a park miał być przeznaczony dla wszystkich: zarówno dzieci, dorosłych, jak i seniorów, architekci wpadli na pomysł, że żeby było jeszcze bardziej zielono, ściany sąsiadujących budynków zostaną obsadzone pnączami. W ich pobliżu zostanie zamontowana także ścianka wspinaczkowa.

Park kieszonkowy w Bytomiu wg projektu Projekt Zieleni
Autor: Projekt Zieleni / facebook.com/SztukaKrajobrazu

W strefie dla dorosłych znajdą się leżaki i różnego rodzaju siedziska, dzieci będą mogły pobawić się w piaskownicy, parku linowym i przejrzeć się w zniekształcających lustrach. W parku pojawi się wiele roślin. Architekci postawili na brzozy, których jasna kora dodatkowo rozjaśni park. Poza nimi zostanie posadzone mnóstwo traw, kwiatów, krzewów i bylin, a nawet kwietna łąka!

Park kieszonkowy w Bytomiu wg projektu Projekt Zieleni
Autor: Projekt Zieleni / facebook.com/SztukaKrajobrazu

Ludzie łakną zieleni i coraz bardziej to widać. Ostatnio pisaliśmy o tym, że w Poznaniu zasadzono las kieszonkowy, z kolei w ciągu dwóch lat na Rynku w Krakowie ma pojawić się mnóstwo zieleni

Kiedy kilka lat temu odwiedziłam Nowy Jork, byłam zaskoczona, jak bardzo zielone jest to miasto. I wcale nie mówię tu o gigantycznym Central Parku, ale o tym, że na każdym rogu znajduje się niewielki park, skwer czy plac zabaw. Mimo ogromu szkła, betonu i natłoku ludzi, są po prostu miejsca, gdzie można na chwilę zapomnieć, że jest się w wielkim mieście i nacieszyć się zielenią. Tego u nas jeszcze brakuje. Nasza zieleń jest jeszcze faktycznie kieszonkowa, ale może w ciągu kolejnych lat przywrócimy jej właściwy format i miejsce.

Przeczytaj również:

Źródło: whitemad.pl
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE