Aukcja Nowego Designu już 30 maja w DESA Unicum

2017-05-09 16:31

Jak poznać, które obiekty współczesnego polskiego designu okażą się ponadczasowe? Wskazówką dla kolekcjonerów może być najbliższa aukcja w DESIE Unicum. Poświęcono ją „młodemu designowi”.

Choć to Aukcja Nowego Designu, DESA Unicum zachęca do niej m.in. klasycznym już meblem, reedycją fotela RM58 zaprojektowanego przez Romana Modzelewskiego. Siedzisko z lat 50. wyprodukowane w technologii rotoformowania z polietylenu powróciło w XXI wieku dzięki pracowni VZÓR. Było prezentowane na wystawie „The Spirit of Poland” w styczniu 2015 roku w Kolonii, w Niemczech. „Wykonany w roku 1958 prototyp z laminatu poliestrowo-szklanego był prekursorskim zastosowaniem tego tworzywa w Polsce, a od strony formalnej stanowił unikatowy w skali światowej przykład w pełni uformowanej, jednorodnej organicznej skorupy siedziska” – czytamy w katalogu aukcji. Jeden z oryginalnych egzemplarzy fotela został zakupiony przez londyńskie Victoria & Albert Museum do kolekcji światowego designu. Pamiętamy go też z wystawy „Chcemy być nowocześni. Polski design 1955–1968” organizowanej przez Muzeum Narodowe w Warszawie kilka lat temu. Obecnie fotel powstaje w nowej technologii, dzięki czemu może wejść do masowej produkcji.

Fotel RM58
Autor: Vzór Roman Modzelewski w fotelu RM58

Dmuchane czy nie

Na majowej aukcji zobaczymy jednak przede wszystkim meble współczesne najbardziej znanych polskich projektantów – ikony, które wielokrotnie pojawiały się na stronach takich magazynów jak „Dobre Wnętrze”. Są wśród nich meble, porcelana, lustra. Na przykład stołek Plopp Oskara Zięty, który wygląda, jakby był nadmuchaną wodną zabawką, a w rzeczywistości jest wykonany z metalu w autorskiej technologii projektanta (FIDu). Oskar Zięta jest twórcą jednej z najnowocześniejszych technologii obróbki stali, co zdecydowanie czyni z niego postać ważną dla kolekcjonerów. Na aukcji pojawią się też dmuchany fotel Malafora z kolekcji „Wełna i powietrze” i porcelana Marka Cecuły dla Modus Design Studio. Niektóre obiekty są wyjątkowo młode, powstały w 2017 roku. Dotyczy to m.in. stołu Zięty o organicznej formie (G-Table) z blatem z drewna KAURI i miedzianymi nogami.

Aukcja Nowego Designu odbędzie się 30 maja o godz. 19:00, DESA Unicum.