100-letnia elektrownia Szombierki odzyska dawny blask. Co powstanie w jej wnętrzach?

2022-08-12 14:47

Grupa Arche kupiła ponad stuletnią elektrownię Szombierki w Bytomiu. Inwestor zapłacił za zabytek aż 10 milionów złotych. W planach jest gruntowna rewitalizacja obiektu i nadanie mu zupełnie nowych funkcji.

szombierki
Autor: Grupa Arche

Elektrownia Szombierki w Bytomiu

Szombierki zostały wcielone do Bytomia dopiero w 1951 roku. Od XIX wieku były ważnym centrum przemysłowym, kiedy to słynny przemysłowiec Karol Godula (nazywany też królem cynku i węgla) nabył Szombierki oraz inne miejscowe dobra.

Po jego śmierci włości i liczne zakłady przemysłowe przejęła córka Goduli, która wniosła je do posagu swojemu mężowi, Urlykowi Schaffgotschowi. W 1920 rokuj spółka Schaffgotsch Bergwerksgesellschaft GmbH zbudowała w Szombierkach nowoczesną jak na tamte czasy elektrownię węglową. Z niezwykłe zabudowania EC Szombierki odpowiadają Georg i Emil Zillmannowie, którzy wsławili się budową innych obiektów i zabudowań przemysłowych na terenie Śląska.

W skład EC Szombierki wchodziły: zespół fabryczny z budynkiem administracyjnym, maszynownia, pompownia, kotłownia, rozdzielnia główna i wewnętrzny dziedziniec. Budynki wzniesiono z cegły (zwykłej, klinkierowej i glazurowanej) i pokryto dachami mansardowymi z lukarnami. W 1925 roku zamontowano na wieży elektrowni czterostronny zegar marki Siemens und Halske.

szombierki
Autor: Grupa Arche

EC Szombierki w czasie II wojny światowej osiągnęła maksymalną moc 100 MW – pracowało w niej wówczas aż 900 osób. Bez wątpienia była wtedy jedną z największych elektrowni w Europie. Elektrownia już od 22 lat nie produkuje prądu.

Przez ostatnie dekady przechodziła z rąk do rąk, niszczejąc i popadając w jeszcze większą ruinę. Zakup zabytkowego obiektu przez Grupę Arche to światełko nadziei dla elektrowni – w rękach doświadczonego w tego typu przedsięwzięciach inwestora EC Szombierki ma szansę odzyskać dawny blask.

- Bardzo się cieszymy, że dokonaliśmy zakupu EC Szombierki. Oczywiście mamy koncepcję na ten obiekt, ale to na razie jest przyszłość. W tym roku skupimy się na zabezpieczeniu obiektu, aby nie dochodziło w nim do dalszej degradacji - mówi Władysław Grochowski, Prezes Arche SA.

Arche ma ogromne doświadczenie w rewitalizacji zabytkowych, przemysłowych obiektów. Przykładem może być fabryka Cukrownia Żnin, czy Fabryka Samolotów w Mielnie.

szombierki
Autor: Grupa Arche

A co powstanie w dawnej bytomskiej elektrowni? Prezes Arche zdradził, że firma ma już pomysł na zagospodarowanie obiektu:

- Stawiamy głównie na cele kulturalne, oczywiście planujemy także hotel, strefę konferencyjną i targową, a także gastronomię na przestrzeni około 5000 metrów kwadratowych. Sam w sobie obiekt jest “miastotwórczy”. - mówi Władysław Grochowski.

Jednocześnie prezes Arche zaznacza, że w pierwszej kolejności Grupa zadba o zabezpieczenie budynku, by nie uległ dalszej degradacji. Prace najprawdopodobniej ruszą w ciągu najbliższych kilku lat – według obliczeń remont EC Szombierki może pochłonąć nawet 300 milionów złotych, dlatego firma czeka na Krajowy Plan Odbudowy i na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Trzymamy kciuki!

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE