Komoda w stylowym wnętrzu – jaką wybrać, by pasowała do wystroju?

Po francusku commode znaczy wygodny. Nic dodać, nic ująć! Komoda to mebel z historią i wspaniałą przyszłością. Pomieści twoje skarby, rzeczy osobiste i… wspomnienia. Jego nazwa bywa mylnie przypisywana innym meblom skrzyniowym, więc warto poznać prawdziwe komody.

Stylowa komoda
Stylowa komoda
Stylowa komoda
Stylowa komoda
Stylowa komoda

Krótka historia komody

Komoda pojawiła się na miejsce skrzyni, która nie była wygodna, bo trudno było dostać się do rzeczy złożonych na dnie. W połowie XVII wieku dodano jej jedną lub dwie szuflady, wkrótce zajęły one całą skrzynię. Korpus robiono z sosny czy dębu, a całość pokrywano okleinami ze szlachetnych gatunków, jak orzech, mahoń czy heban. Komody były symbolem statusu społecznego, toteż przywiązywano dużą wagę do jakości wykonania i modnego stylu. Zdobiono je różnymi technikami: intarsją, malaturą, okuciami z metalu, inkrustowano metalem, masą perłową, kością słoniową. Angielskie komody miały blaty drewniane, francuskie – często marmurowe. W różnych epokach przybierały rozmaite kształty określające ich styl i pochodzenie.

..  Dawne meble – antyki i starocie. Jak rozpoznać oryginały? >>>

Komody historyczne i współczesne

W Anglii od połowy XVII wieku królowały kanciaste i ciężkie chest of drawers (skrzynia-komoda), by sto lat później ustąpić miejsca francuskim z falistym frontem, które stały się modne w całej Europie. W latach 70. XVII wieku pojawiły się komody bombé w stylu Ludwika XV. Fronty i boki miały wypukło-wklęsłe, a nóżki – kabriolowe, przypominające wydłużoną literę S. Popularnością cieszyła się szyfoniera – wysoka komoda składająca się z siedmiu szuflad (na każdy dzień tygodnia) ulokowanych jedna nad drugą i przeznaczonych na bieliznę i drobiazgi.

Angielscy dżentelmeni używali męskiej wersji szyfoniery zwanej wellington: na biżuterię, kolekcję medali czy monet. Ciekawą formą wysokiej komody były angielskie tallboy, czyli dwie mniejsze postawione jedna na drugiej (w razie potrzeby można je było rozdzielić). W XIX wieku z upodobaniem zaczęto kopiować sprzęty z minionych epok. Robimy to do dzisiaj, i dobrze, bo oryginalnych antyków jak na lekarstwo, a cudowne formy dawnych mebli ciągle nam towarzyszą.

..  Stylowa kuchnia – jak urządzić kuchnię klasycznie elegancką? >>>

Z czym komoda bywa mylona?

Komoda to mebel skrzyniowy z szufladami. Inne meble z szufladami, ale także z drzwiczkami to nie komody! Ofiarą pomyłki bywają więc kabinety, bufety, niskie kredensy, bieliźniarki, w tym popularna pensjonarka (w Europie zwana vertiko) z parą wysokich drzwiczek, czasem jedną szufladą i nadstawką z lustrem. Pamiętajmy też, że wysoka komoda z siedmioma szufladami (na bieliznę i drobiazgi na każdy dzień tygodnia) to szyfoniera. Stylowa komoda będzie ozdobą każdego pomieszczenia. To może, ale nie musi być antyk, ale warto wiedzieć, jak wyglądają tradycyjne kształty tych mebli.

Ściana nad komodą – jak ją zagospodarować?

Ściana nad komodą to miejsce szczególnie eksponowane i wymaga specjalnego potraktowania. Obraz czy lustro to oczywistość, ale warto wymyślić coś oryginalnego. Możesz np. powiesić kilka małych półeczek (jak pod kwiaty doniczkowe) pomalowanych na kolor ściany. Ustaw na nich kolekcję wazonów, figurek, albo ciekawych imbryków.

cover
Moje Mieszkanie

Stylowe wnętrza – inspiracje. Zobacz GALERIE ZDJĘĆ!

Ocena: 0
Tekst: Bożena Kowalewska Opracowanie: DD Zdjęcia: cuckooland.com

POLECANE ARTYKUŁY