Aranżacje i pomysły na stylowe wnętrze

Projekt domu i aranżacja wnętrza powinny do nas pasować, odzwierciedlać nasz charakter, gust, styl życia. Stylowe meble, gustowne bibeloty, wyszukane dekoracje - oto przepis na stylowe wnętrza.

Stylowe wnętrza
Stylowe wnętrza
Stylowe wnętrza
Stylowe wnętrza
Stylowe wnętrza

Gdy tworzymy wnętrze domu, wyobraźnia zaczyna pracować. Rodzą się pomysły, chcemy zmian. Nowa aranżacja wnętrza to manifestacja naszego stylu i gustu. Jak urządzić stylowe wnętrza, z których później możemy być dumni.

Stylowe wnętrze a historia wnętrza

Jakość życia wynika z jakości przedmiotów, którymi się otaczamy, naszych przeżyć i doznań. Stylowe meble, wyszukane dekoracje, kolory wpływają na styl, który sami dowolnie kreujemy, a który wyraża stworzona przez nas aranżacja wnętrza. Ważne jest, aby stylowe wnętrze domu, które tworzymy, było opanowane przez harmonię i dobry styl. Musi ono bowiem często zaspokajać potrzeby kilku różnych osób o odmiennych upodobaniach. Dlatego projekt domu musi być naprawdę przemyślany.

 Zdjęcie do bloczka '1 zdjecie' - art 2943

Stylowe wnętrza a charakter właściciela

Osobiste akcenty dodają wnętrzu autentyczności. Wykorzystane w różnych aranżacjach wnętrz pozytywnie oddziałują na psychikę i uruchamiają naszą wyobraźnię. Sprawiają, że wnętrze mieszkania jest postrzegane jako miejsce miłe i prawdziwie domowe, w którym pachnie kawa i rosną nasze ulubione rośliny. 60% Polaków zapytanych o wnętrze marzeń odpowiedziało, że powinno ono być ciepłe,  przytulne i stylowe.

Jak urządzić stylowe wnętrza?

Kolejnymi elementami stylowego wnętrza są muzyka i zapach, które intensyfikują nasze odczucia, poprawiają nastrój i samopoczucie. Muzyką najczęściej wybieraną do wnętrz jest tzw. world music, czyli wiązanka etnicznych rytmów z całego świata, m.in. muzyka paryskiego Budda Baru czy Hotelu Costes. Są to rytmy wywołujące specyficzny klimat, tworzące różne nastroje: uspokajające, pobudzające, ale również relaksujące. Muzyka energetyzująca częściej wybierana jest do wnętrz o barwach ciepłych, natomiast melodie relaksujące rozlegają się we wnętrzach o barwach zimnych i naturalnych.

Stylowe wnętrze a dekoracje

Wnętrze przełomu XX i XXI w. to wnętrze minimalistyczne. Nic nie wskazuje na to, że ktokolwiek je zamieszkuje. Obecne trendy zezwalają na to, żeby człowiek mieszkał w swoim wnętrzu – czytał książki, gotował, kąpał się, organizował przyjęcia, oglądał telewizję. Okazało się też, że na wystrój mieszkania składają się nie tylko kolor ścian, meble oraz sprzęty RTV i AGD, ale również osobiste drobiazgi, biżuteria. To one, odzwierciedlając nasz sposób bycia, najwięcej mówią o tym, jacy jesteśmy, określają nasz styl. Ludzie tworzą wnętrza, a one odzwierciedlają ich cechy. Bardzo rzadko urządzamy się od początku wg precyzyjnie przemyślanej koncepcji. Wielu z nas ma w domu stylowe meble, serwis obiadowy albo obraz odziedziczony po dziadkach, przechowywany jako pamiątka rodzinna. Z powodów emocjonalnych niewielu z nas stać na to, by się takiej rzeczy pozbyć. Zabieramy ją ze sobą z mieszkania do mieszkania, zaklęte są w niej nasze emocje i sentymenty, dlatego często antyki zestawiamy z kupowanymi współcześnie meblami. Podobnie dzieje się z przedmiotami, dekoracjami, które pojawiły się w różnych etapach życia i w różnych sytuacjach. Oprócz rzeczy z domu rodzinnego mamy pamiątki z podróży, niektóre nabyliśmy sami, a jeszcze inne zostały wniesione przez partnera. Nasze wnętrza są współkreowane także przez bliższych i dalszych znajomych lub krewnych, którzy obdarowują nas różnymi przedmiotami. Prezenty pobudzają wyobraźnię, inspirują i pomagają w podejmowaniu decyzji. Wybierając je, powinniśmy jednak pamiętać, aby nie uszczęśliwiać kogoś na siłę, narzucając mu swoją estetykę.

Stylowe wnętrza a kolory ścian

Tworząc stylowe wnętrza, nie zapominajmy o kolorach. Wywierają one wpływ na naszą podświadomość, nawet jeżeli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Mogą wzbudzić entuzjazm, zrelaksować lub wywołać uczucie irytacji. Od wieków wyróżniano cztery typy osobowości. Według jednej z wielu klasyfikacji odpowiadały im cztery pory roku: wiosenna, letnia, jesienna i zimowa. Zima uwielbia kontrasty w podstawowych kolorach – biel z czernią, ostra czerwień z czernią czy kobalt z żółtym. Ulubione kolory jesieni to musztardy, terakoty, oliwkowy z przewagą brązów i beży. Kolorami lata są barwy z dodatkiem szarości, złamane, niekrzykliwe, a wiosna spragniona jest zieleni i wesołych, pastelowych kolorów. Kolory we wnętrzu powinny być także dostosowane do rodzaju emocji, jakie chcielibyśmy, żeby w nas wzbudzały z uwzględnieniem sezonowych zmian naszych nastrojów. W lecie rozpiera nas energia, zimą staramy się ją oszczędzać, bo mamy jej relatywnie mało. Dlatego też kolorem dekoracji świątecznych jest czerwień, najbardziej energetyzujący kolor, pomagający mam wykrzesać energię. Czerwień jako barwa bardzo przyciągająca uwagę jest często stosowana w reklamie, na opakowaniach. Liczba kolorów ciepłych i zimnych powinna być dostosowana do naszych potrzeb i aranżacji wnętrza. Brak równowagi w kolorystyce mieszkania sprawia, że w efekcie niechętnie do niego wracamy.

Stylowe wnętrze a własny styl

Prawdziwą sztuką jest stworzenie miejsca, gdzie w idealnej symbiozie żyją nasze emocje, gust, charakter i pieczołowicie gromadzone przez lata przedmioty. Jedni, urządzając stylowe wnętrza, działają w sposób odważny i instynktowny, inni potrzebują edukacyjnego wsparcia. Nie każdy od razu odnajduje styl wnętrza, jednak w końcu przychodzi ten moment, kiedy może się nim poszczycić. Piękno przedmiotów znajdujących się w sklepach z artykułami wyposażenia wnętrz inspiruje estetycznie i duchowo oraz zachęca do eksperymentowania. Odmienna stylistyka sklepów powinna pomagać w wyborze elementów odpowiadających indywidualnej estetyce. Od kilku lat w salonach meblowych i z artykułami do wystroju wnętrz widoczna jest radykalna zmiana w koncepcji prezentowania mebli. Jeszcze niedawno stoły, krzesła i kanapy były poustawiane bezładnie, cierpliwie czekając na nabywców. Klienci musieli uruchamiać wyobraźnię, chcąc wiedzieć, jak stylowe meble będą prezentować się w ich domach i co do nich dokupić, aby uzyskać pożądany efekt. Dziś nikt nie sprzedaje pojedynczych artykułów. Teraz oferuje się konkretną wizję wnętrza, pełną aranżację wnętrz, w dodatku dedykowaną konkretnej osobie.
Kluczem do odpowiedniego doboru poszczególnych elementów wystroju wnętrz jest kierowanie się wspomnianą już zasadą – powinny one zaspokajać potrzeby i gusty różnych osób, ale równocześnie tworzyć harmonijną całość. Dlatego nie bójmy się dyskutować na temat swoich upodobań, nawet jeżeli to czasami wzbudza gwałtowne reakcje u naszych bliskich. Podstawą nowego kierunku w aranżacji wnętrz jest współistnienie przedmiotów zaspokajających potrzeby wszystkich mieszkańców. Styl ten charakteryzyje autentyzm –  stylowe meble udekorowane są ozdobami, kwiatami, tkaninami i poduszkami. Wszędzie widać obecność domowników: na kanapie leży szal, na stole fajka, a na wazie ktoś zawiesił korale.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 2943

Oferta sklepów z wyposażeniem wnętrz inspiruje i zachęca do eksperymentowania. Stylizacja: Karolina Chmielnik-Dubaj

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 2943

Dziś nikt nie sprzedaje pojedynczych artykułów. Komplety mebli są dobrane pod względem koloru, faktury i kształtów.

Ocena: 0
Tekst: Anna Romaniuk Zdjęcia: Michał Przeździk

POLECANE ARTYKUŁY