Kompozycje z kwiatów. Jakie trendy?

Misternie ułożone bukiety (ozdobione gipsówką i owinięte celofanem) już dawno wyszły z mody. Teraz liczy się naturalność. Kwiaty prosto z ogrodu lub łąki, w wazonach jakby zrobionych na drutach, w doniczkach udających kubki do picia. Najefektowniejsze są proste rozwiązania: kwiaty postawione na drewnianym stołku czy tacy albo w wiklinowym koszyku lub kartonie. Umieszczając żonkile lub hiacynty w szklanych słojach i metalowych ażurowych koszach masz możliwość podziwiania ich "od stóp do głów". Rośliny możesz też przyciąć i ułożyć w misie z wodą. Ładnie będą prezentować się też piętrowe kompozycje: kwiaty na półkach kredensu czy stopniach drabinki.

Aranżacje stołu na Wielkanoc. Jakie kolory i pomysłowe rozwiązania?

Gdy na wielkanocnym stole pojawia się wiele elementów – świece, świąteczne dekoracje, zastawa i kwiaty – warto uporządkować aranżację pod względem kolorystycznym. Dobrym rozwiązaniem jest ograniczenie się do dwóch, trzech barw oraz dopasowanie odcienia kwiatów do koloru naczyń czy serwetek. Postaw na pastele: rozbielone róże, błękity, zielenie, cytrynki. Wyglądają słodko i świeżo. Aby jednak uniknąć nadmiaru słodkości, wzmocnij pastele ostrzejszym kolorem, uspokój bielą lub szarością.

Nie bój się łączyć w aranżacji elementów nowoczesnych, geometrycznych z tradycyjnymi, nieco w stylu retro. Porcelana lubi np. towarzystwo plastiku, gdy ma podobny kształt, odcień, motyw dekoracyjny.
Im więcej humorystycznych akcentów na stole, tym weselszy scenariusz wielkanocnego śniadania. Spraw sobie świeczki w kształcie jajek lub pęków trawy, babeczki w papilotkach jak płatki tulipanów, zające z ceramiki lub nawet papieru.
Jeśli stół nie ma dużych rozmiarów, a zapowiada się spora liczba gości, zdecyduje się na piętrowe dekoracje - etażerkę, na której umieścisz słodycze lub pisanki. Pod sufitem lub żyrandolem podświeś gałązki z wydmuszkami.