Decydując się na kupno mieszkania na rynku wtórnym, młode małżeństwo wiedziało, że czeka ich gruntowny remont. Zaniedbana kuchnia potrzebowała go najbardziej. Potrzebny był projekt kuchni. Architektka wnętrz Jolanta Kwilman przelała pomysły dotyczące aranżacji kuchni na papier, doradzała przy wyborze materiałów wykończeniowych i nadała realizacji spójny wygląd. Aranżacja kuchni to biel, stal i brąz. Zestawione z drewnem tworzą równowagę między nowoczesnością a tradycją w urządzaniu kuchni. Oryginalna dekoracja ścian wnosi do wnętrza kuchni nutę indywidualizmu i blask. Dobry projekt kuchni i odpowiednie rozmieszczenie mebli, zadecydował o tym, że wygodnie jest z niej korzystać. Remont kuchni kosztował 19 tys. zł.

Projekt kuchni: ergonomia w kuchni

Projekt kuchni wyznaczył strefę gotowania tuż przy wejściu, po lewej stronie. W pojemnych, łatwo dostępnych szufladach pod płytą gazową są najczęściej używane sprzęty. Do piekarnika nie trzeba się schylać, bo został umieszczony dość wysoko. Strefa zmywania jest w narożniku kuchni. Tam znalazły się zlew i zmywarka, a także kosz na śmieci i szafki na naczynia. Po prawej, w trudniej dostępnej części, schowane są zapasy. Podstawą ergonomicznej kuchni jest też wielkość blatu roboczego - im częściej się gotuje i im liczniejsza rodzina, tym blat powinien być większy. Idealny ciąg roboczy w kuchni to ustawione kolejno: lodówka, zlewozmywak, płyta grzewcza.

Projekt kuchni: wybór materiałów

Projekt kuchni uwzględniał wybór materiałów wykończeniowych. Aranżacja kuchni miała być spójna z wystrojem całego mieszkania. Na podłogę w kuchni wybrano olejowane deski merbau, a wnad blatem kuchennym zastosowano fornir hebanowy. Te materiały występują też w salonie i przedpokoju. Zastosowanie ich w kilku miejscach w mieszkaniu tworzy spójne wnętrze. Ciemne drewno w kuchni zwraca uwagę tym bardziej, że kontrastuje z białymi meblami kuchennymi z lakierowanego na wysoki połysk MDF-u i beżowym blatem z laminatu. Taki sam posłużył do wykonania stołu. Meble kuchenne zostały wykonane na zamówienie.

Aranżacja kuchni: dekoracja ścian

Aranżacja kuchni zwraca uwagę. Szczególnie efektowny jest błyszczący pas na ścianie kuchni, który nawiązuje do czerwonego szkła witrażowego, z którego wykonano przesuwne drzwi w górnej szafce. Do zrobienia dekoracyjnej ściany w kuchni (pasa) użyto czerwonej farby, którą pokryto brokatowym lakierem. Barwy dodatków idealnie współgrają z kolorystyką kuchni. Czerń i czerwień pasują do hebanowego forniru i do jasnego blatu imitującego kamień.

Koszt urządzenia tej kuchni

 • meble kuchenne wykonane na zamówienie ok. 10 000 zł
 • podłoga: olejowane deski merbau, Kahrs 1600 zł
 • piekarnik Classic, Smeg 1400 zł
 • płyta gazowa, Smeg 1034 zł
 • okap podszafkowy, Faber 239 zł
 • zlew granitowy Cubo, Alveus 748 zł
 • bateria kuchenna, Adar 109 zł
 • lodówka, Liebherr 2499 zł
 • oświetlenie kuchenne, Leroy Merlin 370 zł
 • krzesła, Myin 1198 zł
  Razem 19 197 zł