Stylowa biała kuchnia - jak połączyć nowe ze starym?

 biała kuchnia z elementami retro

Fot. Mariusz Bykowski

Natalia chciała jedynie wymienić blat, a zrobiła remont całej kuchni – skąd my to znamy! Zainspirowana zdjęciami skandynawskich wnętrz, urządziła ją w śnieżnej bieli, dodając stylowe elementy z duszą.

Najpierw była euforia: „Nareszcie mam własną kuchnię!”, ale gdy emocje nieco opadły, Natalia zaczęła dostrzegać mankamenty wnętrza. Meble z płyty paździerzowej w miodowej okleinie, blat kuchenny z laminatu (wyposażenie po poprzednich właścicielach). – Postanowiłam, że gdy uda się odłożyć trochę pieniądzy, kupimy porządny drewniany blat! – opowiada. – Ale wtedy byłam już mocno „nakręcona” zdjęciami z Pinteresta, więc pojawiła się myśl o zmianie dolnej zabudowy i o ogromnym ceramicznym zlewie. Łatwe to nie było, ale udało się!

Remont kuchni: stylowa aranżacja w kolorze białym

Zakupy zrobiliśmy w IKEA. Funkcję górnych szafek w kuchni przejęła nadstawka z bufetu mojej babci, która zostawiła po sobie dom pełen przedwojennych mebli, większość z nich stoi w naszym mieszkaniu, wzbudzając zachwyt gości – dodaje Natalia. Nadstawka, na szczęście, była w stanie idealnym i nie wymagała renowacji. – Przyznam, że kiedy zawiesiliśmy ją w kuchni, co było nie lada wyczynem, miałam mieszane uczucia. Korciło mnie, aby pomalować ją na biało! Dobrze, że tego nie zrobiłam. Po jakimś czasie dokupiliśmy wiszące szafki i na tym „projekt kuchnia” się zakończył. Podłogi nie ruszaliśmy – ze względów ekonomicznych, ale gdybym miała wybierać, wahałabym się między czarno-białą mozaiką i bielonymi drewnianymi dechami – podsumowuje pani domu.

 elementy retro w kuchni

Nastrojowe wystawki
Stolik pochodzi z IKEA, krzesła od babć Natalii i jej męża. Nad nimi drewniany wieszak wypatrzony w warsztacie teścia. – Robię na nim „wystawki”. Czasem wisi tu stary durszlak, czasem filiżanki lub zasuszone kwiaty – opowiada Natalia. – Drzwi stały w szopie dziadków, farba się z nich łuszczyła. Mąż oczyścił je opalarką, ja pomalowałam i tak trafiły do naszej kuchni.

Fot. Mariusz Bykowski

 jadalnia w kuchni

Lampę nad stołem Natalia przemalowywała już trzy razy (na czarno, turkusowo, szaro). Szare jest również krzesło, jak i kilka dekoracji w kuchni.

Fot. Mariusz Bykowski

Remont kuchni: niska cena, wielka radość

Natalia udowodniła, że nie trzeba wielkich pieniędzy, by wyremontować kuchnię i stworzyć wygodne wnętrze o niepowtarzalnym nastroju. Liczy się pomysł na aranżację kuchni, umiejętność dostrzegania urody rzeczy z długą historią (często skomplikowaną). Cenne jest  zamiłowanie do majsterkowania, w tym przypadku męża właścicielki. – Zrobił wszystko, od malowania lampy, do odnowienia wszystkich mebli, szlifowania i malowania szaf, stołów, komód i krzeseł! – opowiada.

Ile kosztują rzeczy z drugiej ręki:

  • nadstawka w stylu art déco (nie wymaga renowacji)        300 zł
  • cały kredens (do odświeżenia)                                           400 zł
  • renowacja średnio zniszczonej nadstawki u stolarza        750 zł
  • renowacja drewnianego krzesła u stolarza                       200 zł
  • lodówka Mastercook, dwie komory, na gwarancji              450 zł
  • kuchnia gazowo-elekryczna Mastercook, termoobieg, stan bardzo dobry 350 zł
 ceramika w kuchni

To idzie nowe  
Natalię najbardziej cieszą znaleziska za kilka złotych, rzeczy z duszą, unikatowe. – Z drugiej strony dom nie może wyglądać jak skansen, dlatego czasem kupuję jakiś nowy dodatek – mówi. A potem miesza stare z nowym, tworząc urokliwe i często zmieniane kompozycje.
GDZIE KUPIĆ: ceramika Design Letters – decorolka.pl; plakat – kinkallo.com; ekspres do kawy – Kenwood; płytki Vives – dekordia.pl

Fot. Mariusz Bykowski

Ocena: 0
Tekst: Zuza Olczak Stylizacja: Karolina Klepacka Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY