Przytulny salon. Jakie kolory i tkaniny wybrać?

 aranżacja salonu

Fot. materiały prasowe Dulux

Gdy we wnętrzu panuje przytulny nastrój, czujemy się bezpieczni, lepiej odpoczywamy. W lutowym numerze M jak mieszkanie (2/2013) podpowiadamy, jak urządzić salon i ocieplić atmosferę wnętrza. Na jakie kolory i tkaniny postawić? Co powiesić w oknie? Oto dwa przykłady.

Salon: dobieramy kolory do wnętrza

Czerwień we wnętrzu sprawia, że odczuwalna temperatura jest wyższa od rzeczywistej. I nie jest to związane z symboliką ognia czy namiętności. Badania potwierdzają: w czerwonym otoczeniu mniej marzniemy. Specjaliści radzą, by we wnętrzach służących do relaksu stosować czerwień przełamaną, czysta może za bardzo pobudzać. Na zdjęciu powyżej (serwis prasowy marki Dulux) koralowy odcień ścian rozjaśniony został bielą mebli oraz obrazków. Posadzka, fotel oraz dodatki w odcieniu kawy z mlekiem i gorzkiej czekolady czynią salon bardziej apetycznym, przyjaznym, stonowanym. Zdaniem Agnieszki Szymańskiej-Konik z pracowni InStudio: "Nie trzeba malować domu na żółto, żeby go ocieplić! Nawet szarości i błękity mają ciepłe odcienie. Nie przesadzajmy z intensywnością barwy, bo w masie może drażnić! Jeśli czysty mocny kolor, to na jednej ścianie i potem powtórzony w akcentach. Ważne jest światło – powinno mieć ciepłą temperaturę barwową, czyli powyżej 3 tys. kelwinów (nawet szare kolory w takim świetle wyglądają przytulnie). Uwaga na świetlówki i LED-y  – mogą sprawić, że piękne ciepłe pastele będą wyglądały upiornie. I na koniec trik – pomalujmy fragment przedpokoju soczystą energetyczną barwą: podniesie temperaturę już od progu!"

 grzejnik do salonu

Fot. materiały prasowe Instal-Projekt

Przepis na przytulne wnętrze - miękkie tkaniny, dekoracyjny grzejnik

Tkaniny tworzą nastrój, ocieplają i nieco wygłuszają wnętrze. Powinny pojawiać w roli dekoracji okiennej, tapicerki sofy, dywanu czy dodatków kojarzonych z relaksem (poduch, pledów, wygodnych pufów). Co powiesić w oknie? Modne jest łączenie tkanin, np. mięsistego weluru ze zwiewną firanką. Inny zestaw to surowe płótno plus tafta, czyli prostota i wyrafinowanie w jednym.
Zimą, gdy temperatura za oknem gwałtownie spada, niezbędne jest dogrzewanie mieszkania grzejnikiem. Najlepiej nie zastawiać go meblami, by ciepłe powietrze mogło swobodnie rozchodzić się po wnętrzu. Idealnie jeśli grzejnik stanowi jednocześnie ozdobę salonu, jak na przykład ten na zdjęciu (Instal-Projekt).

Ocena: 0
Tekst: Zuza Olczak Zdjęcia: materiały prasowe Dulux Źródło: M jak mieszkanie

POLECANE ARTYKUŁY