Zakupy na targach staroci. Naprawdę warto!

Polujemy na starocie! Nasze dziennikarki Kasia i Karolina wzięły na muszkę targi w Gdańsku i Lublinie. Sprawdź, co możesz oryginalnego kupić do mieszkania na targach staroci.

Zakupy na targach staroci. Naprawdę warto!
Zakupy na targach staroci. Naprawdę warto!
Zakupy na targach staroci. Naprawdę warto!
Zakupy na targach staroci. Naprawdę warto!
Zakupy na targach staroci. Naprawdę warto!

Gdańsk

  • wydarzenie: Jarmark Dominikański
  • adres: Główne i Stare Miasto
  • termin: każdego roku od końca lipca do połowy sierpnia imprezy towarzyszące: Festiwal św. Dominika, odpust morski, koncerty, pokazy filmowe, wystawy sztuki współczesnej
  • przykładowe ceny: klatka dla ptaków 200 zł, szezlong 500 zł

Targi staroci

W poszukiwaniu nadszarpniętych zębem czasu mebli i spatynowanych dekoracji wybierzmy się na targ staroci. To metoda zupełnie nienowoczesna i wymagająca wysiłku, dlatego warta polecenia w ramach walki z konsumpcyjnym wzorcem życia i ze zgubnymi skłonnościami do luksusu.

Zamiast w wygodnym fotelu niespiesznie śledzić giełdy internetowe i cierpliwie czekać na dostarczenie zamówionej przesyłki, zerwijmy się o świcie i osobiście zaangażujmy w tropienie zdobyczy. Dreszczyk emocji i nowe doświadczenia są wartością samą w sobie. Mając na uwadze to, że trafimy na specyficzną estetykę rozciągniętą od tandety (ta ma przewagę liczebną) po dzieła sztuki, wyruszamy w drogę i odrywamy w sobie instynkt łowcy.

Jarmark Świętego Dominika

Handel starociami ma różne oblicza. W Gdańsku na przykład jest częścią wielkiej dorocznej imprezy handlowo-kulturalnej o niemal 750-letniej historii. Jarmark Świętego Dominika trwa przez trzy tygodnie i jest szeroko zakrojoną, teraz już międzyna - rodową imprezą, łączącą religijny odpust z ku-piecką tradycją oraz ze współczesnym festiwalem sztuki. Rozpoczyna się co roku pod koniec lipca, by do połowy sierpnia zawładnąć życiem Głównego Miasta. Nad Mołtawą rozkładają się stragany, ulice wypełniają tłumy ludzi i dym grillowanych potraw. Handel obejmuje rozmaite dziedziny, a interesujące nas stoiska ze starociami rozlokowują się wokół Targu Rybnego.

Lublin

  • wydarzenie: giełda kolekcjonerska
  • adres: ul. Dolna Panny Marii 3, wokół Wojewódzkiego Domu Kultury
  • termin: ostatnia niedziela każdego miesiąca
  • przykładowe ceny: lampa 150 zł, obrazy religijne: mały 20 zł, duży 120 zł

Comiesięczna giełda

Tymczasem giełda w Lublinie usytuowana przy Wojewódzkim Domu Kultury jest comiesięcznym, skromnym wydarzeniem, skierowanym do lokalnych kolekcjonerów, i dzięki temu ma bardziej wyrazisty charakter, bo opiera się w głównej mierze na zasobach okolicznych wsi. Aby uniknąć rozczarowań, należy traktować takie poszukiwania z przymrużeniem oka. Na pewno zdarzają się tutaj niezwykłe okazje i można wypatrzyć perełki. Jednak zabawa polega raczej na tym, żeby niedrogo kupić przedmioty z duszą, niż na sensacyjnym odkryciu płótna El Greca w stosie starych ram. Nawet jeśli nie trafimy na wymarzone kute łóżko, to znajdziemy rzeźbiony kredens, który zmieni naszą dotychczasową wizję kuchni. A już z pewnością wyjedziemy obładowani tanimi drobiazgami, których wprawdzie nie potrzebujemy, ale nie sposób sobie ich odmówić. Bibeloty z historią niekoniecznie mają rodowody, wystarczy jednak, że zwrócą na siebie uwagę i chwycą za serce. W zamian za nowy dom i troskę obiecują wdzięcznie wyglądać na półkach.

Ocena: 0
Tekst: Karolina Klepacka Zdjęcia: Konrad Kalbarczyk

POLECANE ARTYKUŁY