Oświetlenie led i nowoczesny lampy

Lampa w stylu punk, dizajn ze społecznym przesłaniem i spod znaku eko. Ekspansja diod LED, nowe materiały i rzemieślnicze technologie. Recykling i nowy folk. Nowoczesne oświetlenie jest bardzo różnorodne, a lampy przybierają oryginalne kształty.

Światło w formie. Nowoczesne lampy
Światło w formie. Nowoczesne lampy
Światło w formie. Nowoczesne lampy

Projektanci lamp nie stawiają obecnie na pierwszym miejscu ich kształtu. Ciekawa forma lampy jest bardzo ważna, ale nie wystarcza. Energię twórców pochłaniają poszukiwania materiałów, innowacyjnych sposobów wykorzystania starych surowców oraz pomysłów na nietypowe połączenia tworzyw. Modne jest oświetlenie LED. Kryształowe szkło z plastikiem, papier, karton, silikon, filc, włóczka – z takich materiałów robi się teraz całe lampy i klosze. Dizajnerzy koncentrują się także na tym, by dać użytkownikowi przyjemność współtworzenia lamp – lampa może być wyginana w różne strony (w tym celu stosuje się np. bardzo plastyczny silikon) lub lampy mogą być komponowane w większą całość z kilku identycznych elementów.

Oświetlenie energooszczędne

Oświetlenie ekologiczne, enerooszczędne to nurt, który zazębia się z trendem new folk i powrotem do technik rzemieślniczych. Powstają lampy wyplatane jak kosze, ręcznie klepane z mosiądzu. Sposobem na nowoczesne oświetlenie przyjazne środowisku jest stosowanie diod LED, które mogą świecić zarówno w małych lampkach zasilanych z USB, jak i wielkich żyrandolach. - W projektowaniu oświetlenia bardzo ważny jest humor i luz. Istotne jest również indywidualne podejście dizajnerów- uważa Anna Siedlecka, projektantka i współwłaścicielka Puff-Buff Design. Specjaliści z branży są zgodni, że wszystkie nowe kierunki nachodzą na siebie i się miksują. - Projektanci dają drugie życie produktom i materiałom. Powstają lampy z butelek i innych surowców wtórnych. Z daleka widzimy zjawiskowy żyrandol, z bliska okazuje się, że jest wykonany z zakrętek, odpadów poprodukcyjnych – wskazuje Małgorzata Ratajczak, współtwórczyni grupy Emandes, która w swoich projektach, używając diod LED, zmusza do świecenia tafle szkła. Anna Raczko z Milanteksu uzupełnia długą listę oświetleniowych trendów o świecące obiekty (wazony, donice, kolumny), stosowanie efektu światła pośredniego (źródło światła jest ukryte, świecą powierzchnie, od których się odbija) i lampy w rozmiarze XXXL. W tej dziedzinie nie ma martwych sezonów. Dla projektantów lampy to wdzięczny temat, stąd taki zalew innowacyjnych pomysłów.

Ocena: 0
Tekst: Iwona Ławecka-Marczewska Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY