Grzejniki już dawno pożegnały się z łatką nieatrakcyjnych i kłopotliwych elementów koniecznego wyposażenia. Mnogość wzorów i kolorów proponowanych grzejników przez producentów przyprawić może o prawdziwy zawrót głowy. Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wymianie grzejnika łazienkowego w naszym wnętrzu? Zapoznaj się z naszym niezbędnikiem wiedzy.

Wymiana grzejnika: co należy wiedzieć przed zakupem nowego grzejnika?


Ergonomia grzejnika. Oznacza wydajność grzewczą i zależy od konstrukcji grzejnika oraz tworzywa, z jakiego jest wykonany. Przy wyborze grzejnika powinniśmy także kierować się metrażem pomieszczenia, zapotrzebowaniem na ciepło w danym pomieszczeniu oraz miejscem, w którym ma zostać zamontowane.

Moc grzejnika łazienkowego. Zgodnie z przepisami w łazience powinno być o 4°C cieplej niż w innych pomieszczeniach. Przyjemniej jest wyjść z wanny do ogrzanej przestrzeni, a wyższa temperatura zapewni mniejszą wilgoć we wnętrzu. Jeśli temperatura oczekiwana wynosi 24°C, przybliżone zapotrzebowanie cieplne będzie na poziomie 100-120 W/m2 - w pomieszczeniu bez okna, 130-150 W/m2 - z oknem. Aby poznać dokładnie wartości, potrzebujemy profesjonalnego wyliczenia projektowego. Uwaga! Jeśli grzejnik jest głównym źródłem ciepła, warto do wliczonej mocy dodać 10-15%. Ale jeśli w łazience będzie też np. ogrzewanie podłogowe, wtedy moc grzejnika może być słabsza.

Model grzejnika do łazienki. Do łazienki najpopularniejsze i najbardziej praktyczne są grzejniki drabinkowe. Opcją są także grzejniki łazienkowe dekoracyjne z praktyczną funkcją, np. obrotowe czy z półką. Warto też pomyśleć o instalacji grzałki elektrycznej, która pozwoli korzystać z urządzenia także poza sezonem grzewczym.

Grzejnik do łazienki:  jak zaplanować ogrzewanie dla alergika?

Grzejniki łazienkowe świetnie nadają się do użytkowania przez alergików. Są to grzejniki pozbawione wewnętrznych, trudno dostępnych elementów konwekcyjnych. Elementem grzewczym są tu rurowe kolektory, które z łatwością można oczyścić z kurzu za pomocą wilgotnej szmatki. Pomimo pierwotnego przeznaczenia można je stosować w każdym pomieszczeniu. Szeroka oferta wymiarów i kolorów pozwala rozmieścić je praktycznie w każdym miejscu naszego mieszkania, a te wąskie sprawdzą się nawet w przedpokoju czy w miejscu pod schodami.

Wymiana grzejnika w sezonie grzewczym

W wypadku koniecznego remontu łazienki czy wymiany kaloryfera w sezonie grzewczym na nowy możemy spotkać się z brakiem zgody spółdzielni na opróżnienie układu centralnego ogrzewania. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest "zamrożenie" rur. Uwaga! Jest to zadanie dla wyspecjalizowanej ekipy - samodzielne próby są dalece odradzane. Fachowcy zdemontują grzejnik bez spuszczania wody z instalacji, dokonają wymiany zaworów, skrócą gałązki grzejników. Samo zamrażanie rur polega na stworzeniu w rurze korka lodowego, który zatrzymuje ciśnienie wody. Usługa taka w zależności od województwa kosztuje od ok. 100 zł.