Jedną z najważniejszych cech baterii łazienkowych jest dobra jakość i trwałość produktu. Trwałość i szczelność baterii zapewnia między innymi głowica ceramiczna z filtrami. Pamiętaj, że niska cena rzadko idzie w parze z wysoką jakością - armatura renomowanych producentów jest droższa, to fakt, ale będzie służyła ci przez lata. Przy każdym zakupie baterii do łazienki pytaj o gwarancję (w przypadku korpusu i głowicy baterii łazienkowej wynosi ona najczęściej 5 lat), a zanim zabierzesz się za płacenie upewnij się, że wszystkie elementy armatury pasują do twojej łazienki – przed wyjściem z domu warto wszystko dokładnie zmierzyć.

Wymieniamy baterie łazienkowe: zanim wybierzesz

Bateria łazienkowa stojąca czy ścienna. Stojącą montuje się na obrzeżu umywalki czy wanny – jeśli instalacja wodna biegnie poniżej urządzeń sanitarnych; jeżeli powyżej – ścienną. Zmiana baterii ściennej na stojącą wymaga modernizacji instalacji. Pod prysznic i nad wannę wygodne są baterie podtynkowe (ukryją elementy montażowe). Dopasuj rozmiar baterii. Zmierz wylewkę – zbyt krótka utrudnia korzystanie z baterii. Weź pod uwagę możliwość jej pochylania, wyciągania i to, czy się obraca. Bateria łazienkowa do montażu w blacie musi mieć wyższy korpus.

Wymieniamy baterie łazienkowe: oszczędność wody

Perlator jest prostym elementem, znajdującym się na końcu wylewki, który służy do napowietrzania wody - dzięki niemu oszczędność wody może sięgać nawet 60%, ponieważ z kranu wypływa jej mniej, a my tego nie odczuwamy.

Bateria łazienkowa jednouchwytowa ma przewagę nad kranami z dwoma kurkami, ponieważ jej przepływ wynosi 5 litrów na minutę, co pozwala zaoszczędzić dużo wody, bo przepływ w baterii dwuuchwytowej to aż 15 litrów na minutę. Dwa kurki niezbędne są jednak w wypadku ogrzewania wody piecykiem.

Dwustopniowa głowica pozwala na ustawienie mniejszego, bardziej ekonomicznego strumienia wody w jednouchwytowych bateriach umywalkowych.

Ograniczniki przepływu wody - w bateriach wannowych i prysznicowych ogranicza ciśnienie wody, redukując jej zużycie do 50–60%.

Termostat - wystarczy wybrać na pokrętle temperaturę kąpieli, a termostat szybko zmiesza wodę ciepłą i zimną, żeby z wylewki wypłynęła ta o właściwej temperaturze. To oszczędność (nie regulujesz, nie dolewasz ciepłej, droższej wody) i komfort.