12 rzeczy, których nie należy wrzucać do toalety

2024-04-24 15:54

Pozbywanie się odpadów i ich segregacja stanowią coraz większe wyzwanie. Niektóre rzeczy odruchowo wrzucamy do toalety – z myślą o tym, że mogłyby zablokować zlew. Ale czy robimy to słusznie? Czego nie powinniśmy wrzucać do toalety? O tym niżej.

12 rzeczy, których nie należy wrzucać do toalety
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

Spis treści

 1. 1. Tłuszcze i oleje
 2. 2. Środki higieniczne
 3. 3. Ręczniki papierowe i chusteczki
 4. 4. Leki
 5. 5. Włosy
 6. 6. Nici dentystyczne
 7. 7. Akcesoria medyczne – bandaże, plastry, igły
 8. 8. Odpadki kuchenne
 9. 9. Papierosy i filtry papierosowe
 10. 10. Prezerwatywy
 11. 11. Torebki foliowe
 12. 12. Guma do żucia

O materiałach budowlanych, gruzie, żwirze czy innych tego typu odpadach nie będziemy wspominać – tu zazwyczaj wyczuwamy, że toaleta nie jest dobrym miejscem na ich pozbywanie się. Bardziej chodzi o rzeczy mniejsze, często używane, które wrzucone do odpływu mogą go zablokować (a to grozi nieprzyjemnym zalaniem), a oprócz tego przedostać się do wód gruntowych, zanieczyszczając środowisko.

1. Tłuszcze i oleje

Dlaczego nie należy ich wlewać do toalety? Po pierwsze, tężeją w rurach kanalizacyjnych i mogą je zablokować. Po drugie, łączą się z innymi odpadami – w rezultacie powstają twarde bryły, które mogą blokować przepływ.

2. Środki higieniczne

Mowa np. o tamponach, podpaskach, pieluchach, patyczkach do uszu, wacikach. Pod wpływem wilgoci znacznie pęcznieją i mogą blokować rury kanalizacyjne.

3. Ręczniki papierowe i chusteczki

Problem z ręcznikami papierowymi jest taki, że wchłaniają dużo wody, a gdy jest ich więcej – powstaje zwarta masa. Mogą więc blokować rury w odpływie. Ważne: nie powinniśmy też wrzucać do toalety chusteczek higienicznych, a tym bardziej gazet, tektury czy innych wyrobów papierowych. Uważajmy też na różnorodne chusteczki nawilżane – powstają z materiału, który nie rozpuszcza się w wodzie. Ponadto przylepiają się do nich inne zanieczyszczenia.

4. Leki

Są nieduże i raczej nie spowodowałyby zatkania rur kanalizacyjnych. Ale składniki w nich zawarte mogą przenikać do wód gruntowych, skażając środowisko. Stanowią więc zagrożenie dla wszystkich mikroorganizmów, roślin, zwierząt oraz oczywiście człowieka. Niepotrzebne leki zawsze zanosimy do apteki, w której czeka specjalny pojemnik na nie przeznaczony (jeśli go nie ma w widocznym miejscu, możemy je przekazać bezpośrednio farmaceucie).

..  8 rzeczy, których nie należy wrzucać do zlewu >>>

5. Włosy

Najlepszym miejscem dla nich jest kosz na śmieci. Dlaczego? Są bardzo trudne do usunięcia z przewodów kanalizacyjnych. Długo w nich zalegają, powoli dryfują, zwijają się w kłęby, łączą się z innymi odpadami, często powodując niebezpieczne zatory.

6. Nici dentystyczne

Warto pamiętać, że nici dentystyczne nie podlegają biodegradacji. W przewodach kanalizacyjnych „zachowują się” podobnie jak włosy, dlatego mogą stanowić przyczynę zatorów.

7. Akcesoria medyczne – bandaże, plastry, igły

Jeśli chodzi o opatrunki, włókna, z jakich są wykonane, mogą pęcznieć i powodować zatory. Szczególnie niebezpieczne są natomiast igły i strzykawki, ponieważ mogą skaleczyć pracowników sieci kanalizacyjnych. A stąd prosta droga do niebezpiecznych zakażeń.

8. Odpadki kuchenne

Powinny trafiać do pojemników na bioodpady (lub do odpadów zmieszanych, zależnie od tego, co konkretnie planujemy wyrzucić). Ponadto nawet te najdrobniejsze mogą prowadzić do powstania zatorów. Szczególnie należy uważać na warzywa włókniste, takie jak seler, fasolka szparagowa, szparagi czy kukurydza.

9. Papierosy i filtry papierosowe

Nie dość, że mogą zatykać przewody, to jeszcze zatruwają wody gruntowe – a w rezultacie całe środowisko, florę i faunę. Nigdy więc nie wrzucamy ich do toalety.

10. Prezerwatywy

Bardzo długo się rozkładają – są więc szkodliwym odpadem środowiskowym. Najlepiej zawinąć je w papier i wrzucić do kosza na śmieci.

11. Torebki foliowe

W żadnym wypadku nie wolno ich wrzucać do toalety. Stanowią bowiem jedno z głównych zanieczyszczeń środowiska i bardzo długo się rozkładają. Ponadto mogą blokować przewody kanalizacyjne czy „zbierać” inne odpady.

12. Guma do żucia

Niepozorna i – wydawałoby się – niegroźna, często trafia do toalety. Ale to nie jest dla niej dobre miejsce, bo również może brać udział w tworzeniu się groźnych zatorów.

.. Jak odetkać zlew lub umywalkę? >>>