Chcieli duży stół, więc musieli wyburzyć ścianę. Zaglądamy do kuchni Mai i Łukasza

2022-12-06 12:26

– Miał być duży, dębowy, dla całej naszej czteroosobowej rodziny – mówi Łukasz. I jest! Stół połączony z półwyspem, z możliwością doczepienia blatu, podpięcia laptopa. Co więcej, udało się go zmieścić w zaledwie 9-metrowej kuchni.

Kuchnia
Autor: Marcin Grabowiecki ŁUKASZ I WITEK Tata pracuje w branży IT na kierowniczym stanowisku, hobbystycznie biega i jeździ na nartach. Synek uwielbia się bawić i rozśmieszać rodzinę. Mama Maja – z zawodu lekarka – interesuje się literaturą oraz kulinariami. Zamiłowanie do pysznych potraw i filmów ma też córka, 12-letnia Blanka.

Mieszkanie kupiliśmy duże, 90-metrowe. Niestety z nieproporcjonalnie małymi kuchnią i salonem – opowiadają Maja i Łukasz. Kierując się sugestią architektki wnętrz, Małgorzaty Górskiej-Niwińskiej, para zdecydowała się wyburzyć ściany między kuchnią, przedpokojem i salonem.

– Otrzymaliśmy w ten sposób otwartą przestrzeń dzienną, do holu wpada sporo światła, a strefa kuchenno-jadalniana jest większa o 3 m² – dodaje projektantka. Właściciele od początku marzyli o dużym stole. Nie do końca wiedzieli jednak, gdzie miałby on stanąć (zwłaszcza że rozważali też budowę wyspy).

– Przeszukałem chyba cały internet i trafiłem na ciekawe rozwiązanie: stół połączony z półwyspem – wspomina Łukasz. Architektka dopracowała każdy detal projektu kuchni. – Stworzyłam zabudowę na planie litery U. Wyższą wzdłuż jednej ściany, niższą pod oknem, a od strony salonu – półwysep ze stołem.

Parapet skuto, zastępując go kamiennym blatem. Część szafek wykończono białym MDF-em lakierowanym w półmacie, część fornirem dębowym. Identyczne materiały zastosowano w różnych częściach mieszkania – mówi. By dodać wnętrzu ciepła, projektantka zaplanowała też okładziny z cegły rozbiórkowej oraz drewnianą podłogę w salonie. Zgodnie z wytycznymi właścicieli: „niech będzie przytulnie, naturalnie, praktycznie”.

W UŚCISKU

Stół „przytulił się” do półwyspu. Jego blat mierzy 180x90 cm, w razie potrzeby można go powiększyć, doczepiając moduł (na co dzień trzymany w szafie).

Kuchnia
Autor: Marcin Grabowiecki Lampy – IKEA; krzesła Kris – signal.pl; pled, czarne talerze – H&M Home
Dwa meble w jednym
Małgorzata Górska-Niwińska MGN, Pracownia Architektoniczna, pracowniamgn.pl
Małgorzata Górska-Niwińska MGN, Pracownia Architektoniczna, pracowniamgn.pl

Połączenie stołu z wyspą lub półwyspem kuchennym to praktyczne rozwiązanie. Umożliwia m.in. szybki dostęp do szuflad z zastawą i sztućcami w zabudowie, pozwala zwiększyć powierzchnię blatu (jako miejsce robocze lub do odstawiania naczyń). Dodatkowo w prezentowanym projekcie umieściłam (blisko podłogi, w cokole półwyspu) dwa gniazdka elektryczne – przydatne podczas pracy przy laptopie czy ładowaniu telefonu komórkowego.

KAMIEŃ CZY DREWNO?

Łukasz obstawiał blat z granitu, a Maja z klejonki drewnianej. Zwyciężył kamień, co cieszy teraz i panią domu. – To świetny materiał, odporny na zabrudzenia i wysokie temperatury – mówi.

Kuchnia
Autor: Marcin Grabowiecki Świeczniki – dutchhouse.pl; taca – BM Housing; deska do krojenia, czarny kubek – H&M Home

POCHŁANIA Z UKRYCIA

Wysuwany panel okapu projektantka wykończyła tym samym fornirem co sąsiadujące z nim szafki. Dzięki temu AGD wtapia się w tło, nie zaburza linii zabudowy.

Kuchnia
Autor: Marcin Grabowiecki Drewniana miska – BM Housing; talerze z drewna – dutchhouse.pl

ENERGIA SŁONECZNA

Do barwy jednego z krzeseł (przy stole) nawiązują żółte akcesoria na półkach.

Kuchnia
Autor: Marcin Grabowiecki Mała miska w kształcie muszli jeżowca – dutchhouse.pl; świeca Citrus w ceramicznej osłonie, szklanka – H&M Home

SPOKOJNE GOTOWANIE

Panel hartowanego szkła chroni ścianę z fakturą betonu przed zachlapaniem. Jest mocowany na cztery wkręty (klej nie sprawdziłby się w tym przypadku).

Kuchnia
Autor: Marcin Grabowiecki Deska do krojenia, durszlak – HK Living; żółte szklanki – BM Housing; szara karafka, szklanka, ręcznik kuchenny – H&M Home; papierowy pojemnik – NAP
Plan kuchni
Autor: Norbert Suchorzewski
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE