Wyspa kuchenna skrojona na miarę. 13 inspirujących aranżacji

2022-11-04 12:32

Wyspa może być jednym z elementów zabudowy albo też skontrastowanym z resztą szafek osobnym meblem. Można ją zrobić na zamówienie, kupić gotową lub przerobić np. ze stołu.

Kuchnia z wyspą
Autor: serwis prasowy marki Castorama NA DWÓCH POZIOMACH. Kubik pośrodku kuchni jest nietypowy, bo łączy wysoką szafkę, za którą kryje się płyta grzejna, z niższym barkiem. Różnica w poziomie zabudowy (Verbena kaszmir, Castorama) ma swoje zalety: gotowanie jest wygodne, a działania kulinarne są dyskretnie przysłonięte od strony pokoju.

Wyspa jest praktyczna: to dodatkowy blat roboczy lub stół do jedzenia, wydzielona strefa zmywania czy gotowania, kubik do przechowywania akcesoriów niezbędnych w kuchni. Ma także walory architektoniczne, bo może kształtować przestrzeń, dzieląc ją czy poprawiając proporcje.

W kuchniach dużych i bardzo dużych wyspa to przydatny „przystanek” – można na nią coś odstawić, postawić w przelocie z jednej strony na drugą. W małych zaś bywa meblem, którego nie sposób nie docenić z racji funkcjonalności. Idealna odległość wyspy od ciągu roboczego? Taka, która pozwala na jednoczesne otworzenie szafek ulokowanych vis-à-vis plus miejsce dla jednej osoby, za wystarczającą uważa się zaś 90 cm.

JAK W RESTAURACJI

Fronty ze stali nierdzewnej Vårsta tworzą wyspę i ciąg roboczy, a nakrywa je blat Skogså (wyposażenie IKEA). Warto zwrócić uwagę na ściankę zintegrowaną z wyspą – idealną na półki czy relingi. To także może być pomysł na wykorzystanie „niefunkcjonalnej” ściany konstrukcyjnej czy kominowej.

Kuchnia z wyspą
Autor: serwis prasowy marki IKEA

INTEGRUJĄCA BARWA

Wyspę i resztę zabudowy kuchennej łączą fronty w jasnym odcieniu drewna i białe blaty. Jednak to AGD z linii Maris oraz zlewozmywak Maris w modnej czerni i bateria Urban marki Franke mocno spajają aranżację. Kuchnia z nowoczesnym AGD z funkcjami na miarę XXI wieku i obszerną wyspą to idealne miejsce do gotowania na co dzień i kulinarnych szaleństw z bliskimi od święta.

Kuchnia z wyspą
Autor: serwis prasowy marki Franke

Aby wygodnie korzystać z wyspy, powinna mieć ona wysokość ciągu roboczego. Niższy mebel nie gwarantuje komfortu, można go prędzej potraktować jako pomocnik kuchenny, na który będziemy odstawiać produkty i akcesoria.

Z PRZEŚWITEM

Wyspa nie musi być pełnym kubikiem, może też, podobnie jak w propozycji projektantów Castoramy, składać się z dwóch słupków z szufladami czy półkami lub szafek (seria Chia) nakrytych blatem. Ów prześwit dodaje jej lekkości, sprawdzi się więc także tam, gdzie miejsca jest mniej i masywny mebel mógłby przytłoczyć wnętrze.

Kuchnia z wyspą
Autor: serwis prasowy marki Castorama

WZORNICTWO PONADCZASOWE

Zgaszona zieleń sprawia, że mimo potężnych rozmiarów ciąg roboczy, szafa i okazała wyspa nie narzucają swojej obecności. Delikatny wzór płytek Lotus Marble (Rawdecor.pl) stanowi ich świetne uzupełnienie. Całość jest elegancka i blisko natury. Neutralne lampy nad wyspą doświetlają ją, nie podkreślając podziału przestrzeni.

Kuchnia z wyspą
Autor: serwis prasowy marki Raw Decor
FUNKCJE KONKRETNE

O ile wyspa wyposażona w płytę indukcyjną potrzebuje tylko przyłącza prądu, o tyle ta z gazową wymaga już odpowiednio przygotowanej instalacji. Można ją zastąpić, decydując się na gaz z butli (jest gdzie ją schować), ale wiąże się z tym obowiązek regularnej wymiany. Zamontowanie zlewu czy zmywarki równa się z kolei instalacji wodno-kanalizacyjnej. Jeśli wyspa ma mieć tak konkretne funkcje, trzeba o tym pamiętać na etapie projektowania kuchni albo zrobić korektę podczas remontu.

WIELOFUNKCYJNIE

Wyspa o zaokrąglonych bokach zapewnia miejsce do pracy, zmywania oraz na szybkie przekąski. Nad nią ciekawa konstrukcja łącząca funkcje oświetlenia, półki i kwietnika. Białą zabudowę z elementami jasnego drewna dopełnia mozaika kamienna Carrara White Calamus marki Dunin i już rozumiemy, że blatu wyspy nie wybrano przypadkowo.

Kuchnia z wyspą
Autor: serwis prasowy marki Dunin

GRECKA WYSPA WEDŁUG PROJEKTU

Nie mogliśmy się oprzeć urodzie tej kuchni, która z powodzeniem mogłaby się znaleźć w domu nad Morzem Śródziemnym. Urzekają w niej m.in. odcienie błękitu i słoneczny żółcień. Wyspa tworzy całość z ciągiem roboczym – mają takie same fronty i są nakryte takim samym blatem. Usytuowanie stref gotowania i zmywania (bateria Zumba, Ferro) naprzeciw siebie ułatwia pracę – wariant szczególnie godny polecenia. Zainspirowana grą kolorów, stwórz swój własny wariant, pamiętając, by wyspa miała akcenty w obu barwach, choćby w postaci baterii (np. Zumba jest dostępna z elastycznymi wylewkami w wielu kolorach).

Kuchnia z wyspą
Autor: serwis prasowy marki Ferro

Kształt dużej kuchni nie ma znaczenia: wyspa będzie dobrze wyglądać, a używanie jej to wygoda. W małej i wąskiej lepiej zrezygnować z kubika, ale już w tej kwadratowej można go mieć, o ile dostosujemy jego rozmiar

W POŁOWIE DROGI

Niewielka wyspa wraz z zabudową (IKEA) tworzy zgrabną całość. Wyposażony w blat i z jednej strony półki mebel to kamień milowy na drodze między strefami kuchni i wypoczynku. Lampa nad nim podkreśla jego znaczenie. To spore pomieszczenie, więc wyspa mogłaby być większa, np. złożona z dwóch takich mebli.

Kuchnia z wyspą
Autor: Michał Skorupski

AWANS SPOŁECZNY

Zwykły wiejski stół z półką po drobnych zabiegach renowacyjnych nagle stał się modnym i pożądanym meblem. W romantycznej, słodkiej kuchni wygląda świetnie. Pomalowany na czarno, z dokręconymi kółkami zrobiłby furorę i w lofcie!

Kuchnia z wyspą
Autor: Marcin Czechowicz
JEŚLI NIE NA ZAMÓWIENIE…

...to gotowa! Do wyboru są meble w różnych stylach i rozmiarach, wyposażone w półki, szafki, relingi, na kółkach albo „stacjonarne” (sprawdź np. Beliani.pl, Costway.pl, Twojemeble.pl, Milemaison.pl, Allegro.pl, IKEA). Można także zrobić ją samodzielnie, kupując moduły, fronty i akcesoria np. w marketach budowlanych albo pomysłowo adaptując duży stół, bufet czy konsolę.

SZYK MINIMALIZMU

Wyspa jakby złożona z dwóch masywów, kamiennego (dekor Carnico 6261 CMS) i drewnianego (dekor Dąb szary z kolekcji Premium, Juan.pl), tworzy efektowną bryłę. W oszczędnie urządzonej przestrzeni gra pierwsze skrzypce. Tu nie potrzeba innych dekoracji…

Kuchnia z wyspą
Autor: serwis prasowy juan.pl

ZGRABNE WCIĘCIE

Duża wyspa nie jest optycznie za ciężka. To zasługa jasnego odcienia drewna, który współgra z niebieskimi, matowymi frontami z serii Artemisia, oraz niepełnej bryły. Podkreślające efekt lekkości wcięcie pozwala swobodnie siedzieć przy blacie. Od strony ciągu roboczego znajdują się szafki. To połączenie klasyki i nowoczesności sprawdzi się na każdym metrażu.

Kuchnia z wyspą
Autor: serwis prasowy marki Castorama

Wyspa wcale nie musi być prostokątem lub kwadratem. Jeżeli miejsca jest dość, może mieć kształt litery L albo C, czyli mieć jeden albo dwa blaty połączone z głównym. Wtedy to już wystarczy miejsca na wszystko!

INDUSTRIALNIE

Praktyczny kubik z płytą indukcyjną idealnie wpisuje się w inspirowaną stylem industrialnym kuchnię (Qubik, Agatameble.pl). Wyspa ma fronty (Alova)identyczne jak zabudowa, a blaty dodatkowo łączą je w całość. Dwa wysokie stołki pozwalają tu przysiąść i coś zjeść lub potowarzyszyć kucharzowi. Wysunięty blat wystarczył, by znalazło się miejsce na dodatkową szafkę. Jeśli ktoś dużo gotuje, przydałby się okap wyspowy albo pochłaniacz, chowany w blacie.

Kuchnia z wyspą
Autor: serwis prasowy marki Salony Agata, agatmeble.pl

ŹRÓDŁO NA WYSPIE

Oprócz zlewozmywaka z baterią (Espacio, Ferro) również zmywarka może tu trafić, by stworzyć strefę zmywania z prawdziwego zdarzenia. Baterię stojącą można też zastąpić składaną, np. Toledo, tej samej marki. Gdy nie będzie potrzebna, po złożeniu niemal zniknie z pola widzenia.

Kuchnia z wyspą
Autor: serwis prasowy marki Ferro
ŚWIATŁO NA WYSPĄ

Oświetlenie przyda się podczas przygotowywania posiłków, jedzenia czy sprzątania. Odpowiednio dobrana lampa podkreśli też charakter wyspy, a nawet może zrobić z niej najważniejszy punkt wystroju kuchni. Lampa może być jedna lub dwie, trzy (niekoniecznie takie same!), jeśli są mniejsze albo wyspa jest spora. Alternatywę dla dekoracyjnego rozwiązania stanowi oświetlenie funkcyjne, np. w okapie lub sufitowe.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE